Nordic Focus Festival

• 8 NFF
  • Program
  • Organizatorzy/ partnerzy

Przed nami ósma edycja Nordic Focus Festival, imprezy od lat zrzeszającej zarówno miłośników kultury nordyckiej, jak i tych, którzy chcieliby poznać odpowiedź na pytanie: Co kryje w sobie ta nadal dla nas nieco tajemnicza Północ? Tegoroczny Nordic Focus Festival odbędzie się w dniach 24 -26 listopada br.

SPOTKANIA AUTORSKIE // DYSKUSJE // WYKŁADY //
KINO // WARSZTATY // KONCERTY

Nordic Focus Festival – Festiwal Kultury Nordyckiej to unikalne w skali kraju interdyscyplinarne wydarzenie organizowane nieprzerwanie od 2016 roku w Gdańsku we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz nordyckimi partnerami krajowymi i zagranicznymi. W listopadzie tego roku już po raz ósmy miasto Gdańsk ugości wielu wybitnych artystów, ekspertów oraz ciekawych osobowości związanych z kulturą nordycką, dzięki którym miłośnicy i miłośniczki Północy z całego kraju będą mieli okazję poznać szczególny i niepowtarzalny klimat tamtejszej kultury i życia.

Każda z dotychczasowych edycji miała inny charakter, ale naszym niezmiennym celem było szerzenie wiedzy o regionie północnej Europy w jak najbardziej przystępny i ciekawy sposób – poprzez słowo, film, fotografię, dyskusje, różnorodne warsztaty i aktywności fizyczne.

Główne filary festiwalu stanowią spotkania literackie z autorami, podróże, prelekcje i prezentacje, zajęcia warsztatowe a poza tym pokazy filmowe i koncerty. Co roku dużą popularnością cieszą się warsztaty językowe dla początkujących – tu można nauczyć się podstaw języków nordyckich: szwedzkiego, duńskiego, norweskiego, fińskiego, grenlandzkiego, a w tym roku także islandzkiego. Naszą publiczność zachęcamy również do wzięcia udziału w licznych konkursach, nagradzanych książkami i festiwalowymi gadżetami.

Każdy listopad to okazja do spotkania w Gdańsku – wspólnie zaFocusujmy się na Północ!

Tomasz Pupacz, kurator festiwalu

piątek 24 listopada

17:30 – 18:30 Dyskusja: Islandia jak z obrazka – film, malarstwo, fotografia

18:30 – 19:45 Pokaz filmu „Islandia w ruchomych obrazach” + Kropki

sobota 25 listopada

10:00 – 10:45 Warsztaty językowe dla początkujących JĘZYK SZWEDZKI

11:00 – 11:45 Warsztaty językowe dla początkujących JĘZYK FIŃSKI

12:00 – 12:45 Warsztaty językowe dla początkujących JĘZYK NORWESKI WYPRZEDANE

13:00 – 13:45 Spotkanie autorskie: „Noise From Iceland” – Katarzyny Paluch – Łukasiak i „Hidden People” Magdaleny Łukasiak

14:00 – 14:45 Wykład: Żółto-niebiescy. O szwedzkości w społeczeństwie wielokulturowym.

15:00 – 16:15 Dyskusja: Kraj (nie) dla wszystkich? O szwedzkiej teorii szczęśliwego państwa

16:30 – 17:15 Spotkanie autorskie: Rafał Wojczal – „Ekonomiczni pielgrzymi – obiektywnie o Polakach w Norwegii”

17:30 – 18:15 Spotkanie autorskie: Ewa Sapieżyńska – „Nie jestem twoim Polakiem”

18:30 – 20:45 Pokaz filmu „Norwegian Dream” + spotkanie z twócami

niedziela 26 listopada

11:00 – 12:30 Pokaz filmu: „Ostatnia farma w dolinie”

11:00 – 11:45 Warsztaty językowe dla początkujących JĘZYK DUŃSKI ZOSTAŁY OSTATNIE BILETY

12:00 – 12:45 Warsztaty językowe dla początkujących JĘZYK ISLANDZKI WYPRZEDANE

13:00 – 14:30 Warsztaty rodzinne ekologiczno-plastyczne: Trolle i elfy z recyklingu

13:00 – 13:45 Wykład: „Döstädning” – sztuka porządkowania życia po szwedzku

14:00 – 14:45 Spotkanie autorskie: Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz – „Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować”

15:00 – 15:45 Spotkanie autorskie: Kuba Witek – „Uciec z Wysp Owczych”

16:00 – 16:45 Spotkanie autorskie: Sylwia Izabela Schab – „Dania. Tu mieszka spokój”

17:00 – 17:45 PS, czyli Pani Szydłowska na Islandii – spotkanie z Agnieszką Szydłowską

18:30 – 19:00 Autorskie oprowadzanie Erle M. Kyllingmark wystawa „Miejsca poza | Miejsca w nas”

19:00 – 20:30 Koncert PESH: Peshish

ORGANIZATORZY // PARTNERZY // PATRONI – nff.ug.edu.pl

Miejsce: Kampus UG // Wydział Filologiczny UG ul. Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk // Neofilologia UG ul. Wita Stwosza 51, 80-312 Gdańsk // Oddział Etnografii Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

Honorowy patronat: JM Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Republiki Islandii, Ambasada Królestwa Norwegii i Ambasada Królestwa Szwecji, Honorowy Konsulat Generalny Szwecji w Gdańsku

Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych JANTAR, Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki i Fennistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Partnerzy: Svenska Institutet Swedish Insitute, NORLA Norwegian Literature Abroad, Kvikmyndasafns Íslands Islandzka Filmoteka Narodowa, Akademia Ateneum w Gdańsku, Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza, Gdańsk Miasto Literatury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Wydawnictwo Bezdroża, Portal Utulę THULE, Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, Szkoła Językowa Językonauta, Księgarnia Smak Słowa, Coffee-Moose Gdańsk

Patronat medialny: Radio Nowy Świat, Portal Trojmiasto.pl, Magazyn Skandynawski Zew Północy, Portal Moja Norwegia, Marchewkowa Skandynawia, Szwecjoblog, Gazeta Uniwersytecka Pismo Społeczności Akademickiej UG, Radio MORS

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych JANTAR.

Dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.