Strona główna Events - ACK Alternator Film Artists on strike – pokaz filmu i dyskusja
artist on strike film fotoartist on strike film foto

Wydział Filologiczny UG
Aula 1.43, Gdańsk Wita Stwosza 55

paź 24 2019

Artists on strike – pokaz filmu i dyskusja

Pokaz specjalny polsko-włoskiego filmu dokumentalnego ARTISTS ON STRIKE + panel dyskusyjny – Sztuka, polityka, społeczeństwo.

Paneliści: Magdalena Zelent (reżyserka, edukatorka teatru społecznego,  kierownik produkcji w WojtekFilms)
Sławomir Lipnicki (Dr. hab., Prof. ASP w Gdańsku, Wydział Malarstwa), Kazimierz Beer (producent, dyrektor NORDFILM, dyrektor GdańskDocFilmFestiwal, vice prezes Stowarzyszenia na Recz Edukacji Filmowej), Krzysztof Kornacki (Dr. Hab, Prof. UG, Katedra Wiedzy o Filmie i Form Audiowizualnych)

ARTISTS ON STRIKE

Reżyserzy: Elena de Varda
Kraj produkcji: Włochy
Czas trwania: 100 min.
Gatunek: Dokument

OPIS FILMU:
Od 1975 do transformacji w roku 1989  w Polsce rozwinął się jeden z najsilniejszych podziemnych ruchów artystyczno-kulturalnych tego wieku, który odegrał dominującą rolę w rewolucji, która zmieniła granice Europy. Artyści i intelektualiści przyłączyli się do ruchu robotniczego, popierając ich postulaty,tym samym stworzyli ogromny ruch społeczny który miał z azadnie zdekonstruować dotychczasowy ład układu warszawskiego. Artyści masowo przyłączyli się  do „strajku”, między innymi protestowali nie godząc się wystawianie swoich prac w oficjalnych galeriach, nie chcieli też występować w teatrach państwowych lub w telewizji, preferując prywatne mieszkania lub kościoły. Rola, jaką odegrali, wydaje się fundamentalna w drodze do transformacji i zmian oraz oddziaływanie ich działalności na zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego. Autorka dokumentu, Elena de Varda, w wieku 18 lat otrzymała stypendium w Polsce, na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, były to lata przełomowe 1987/89. Począwszy od jej osobistych doświadczeń z tamtych lat, od wrażeń bardzo młodej włoskiej sympatyczki ideologii komunistycznej , a następnie przyjętego przez większość włoskich intelektualistów, odkrywamy niewyobrażalny ferment kulturalny i artystyczny w świecie, w którym sztuka staje się tajna, a jednocześnie masowy fenomen walki z sowiecką dyktaturą.

Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury UG, Katedra Wiedzy o Filmie i Form Audiowizualnych, Wojtek Films
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej w Gdańsku, Kwartalnik Artystyczny BLIZA