Organizator

ACK UG ALTERNATOR
Telefon
58 523 24 50
Email
ack@ug.edu.pl

Lokalizacja

Teatr Leśny
Jaśkowa Dolina 45, 80-286 Gdańsk
Kategoria
Kod QR

Data

cze 22 2021
Zakończone!

Czysta forma

spektakl dyplomowy

Publikacja dofinansowana w ramach Alterprojektu 2021

Praca licencjacka w formie projektowej: Teoria Czystej Formy Stanisława Ignacego Witkiewicza w odniesieniu do współczesności.
Promotorka: doktor Katarzyna Kręglewska.

Spektakl ma na celu zderzyć ze sobą Teorie Czystej Formy Witkacego z otaczającą nas współczesnością. Witkacy na początku XX wieku stwierdził, iż ludzkość stała się zmechanizowana i traci chęć poznania Tajemnicy Istnienia. Natomiast sztuka nie dostarcza przeżyć metafizycznych, ponieważ straciła funkcje religio-obrzędową. Obecna rzeczywistość nakierowana jest na konkretne tory, otaczają nas różne schematy, kody kulturowe oraz przesyt. Jak się w tym odnaleźć? Gdzie jesteśmy? Ile działań jest nam narzuconych? Kim jesteśmy? Gdzie w tym jest nasze wewnętrzne „ja”? Oto pytania, które zadawał Witkacy, czas zadać je ponownie.

W projekcie biorą udział:

  • Kinga Wyderka – reżyserka, performerka
  • Joanna Majewska – performerka, twórczyni scenografii
  • Maria Szymańska – performerka
  • Martyna Chmura – pianistka
  • Dominika Koliszewska – rejestracja wideo
  • Maciej Łbik – obsługa sprzętu muzycznego
  • Katarzyna Szymańska, Milena Banaszewska – fotografia
  • Miłosz Kowalewski – aranżacja muzyczna
    Gościnnie: Marika Staszewska – skrzypce, Patryk Purzycki – altówka, Nikola Freda – wiolonczela.

W spektaklu zostaną użyte i wykonane na instrumencie klawiszowym cytaty muzyczne z utworów: Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa nr 23 „Appassionata” (część I), William Bolcom – Hymne à l’Amour/Hymn do Miłości z „Twelve New Etudes for piano”, Paweł Mykietyn – 4 preludia na fortepian: I. quarter note = ca 80, Samuel Barber – Hestitation Tango oraz „On The Nature of Daylight” Maxa Richtera w transkrypcji na kwartet fortepianowy i elektronikę wykonanej przez Miłosza Kowalewskiego.
Projekt realizowany dzięki współpracy z Akademickim Centrum Kultury Alternator – Alterprojekt, Uniwersytetem Gdański oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury Winda.
Opiekunki projektu: dr Agnieszka Kiejziewicz oraz Katarzyna Burakowska.

Wydarzenie zostało zakończone.