Aula 1.43

Scenariusz:Markus Schleinzer, Alexander Brom
Zdjęcia: Gerald Kerkletz
Montaż: Pia Dumont

Obsada: Makita Samba, Alba Rohrwacher, Larisa Faber, Kenny Nzogang, Lukas Miko, Michael Rotschopf, Gerti Drassl, Jean-Baptiste Tiémélé, Nancy Mensah-Offei, Marisa Growaldt

Zapierający dech w piersiach od pierwszej sceny, film Schleinzera opowiada – opartą na faktach – fascynującą historię Angela Solimana, czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił najpierw do domu weneckiej arystokratki, a potem na salony XVIII-wiecznego Wiednia. Dla kolejnych wysoko postawionych opiekunów i pracodawców, życie Angela jest polem społecznych i edukacyjnych eksperymentów, a jego ciało – przedmiotem skrupulatnych “naukowych” badań.

Olśniewający wizualnie, brawurowo zagrany, prowokacyjny film Schleiznera jest błyskotliwą analizą mechanizmów kolonizacji, za sprawą której Angelo nie jest traktowany jak człowiek, lecz jak biała karta do zapisania, czy czekający na podbój obcy ląd bez tożsamości. Ale pod barwnymi kostiumami i efektowną stylizacją kryje się poruszająca opowieść o współczesnych obcych: ludziach, którzy każdego dnia docierają na europejski kontynent i o naszym stosunku do nich. Schleinzer testuje granice wielkoduszności i nie bez ironii przygląda się, jak dobroczynność uszlachetnia samych dobroczyńców.
Nagrody

Austriackie Nagrody Filmowe 2019 – najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa