Wydział Filologiczny UG
Aula 1.43, Gdańsk Wita Stwosza 55

mar 24 2022

Kinoterapia: PRZEŻYĆ

reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja, 2021, 92 min.

”Przeżyć” to film nominowany do Oscara w trzech kategoriach: Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Animowany.

Zdobył już kilkadziesiąt nagród na festiwalach na całym świecie, m.in.: Wielką Nagrodę Jury w Sundance, cztery nagrody na Millennium Docs Against Gravity (w tym Nagrodę Główną – Grand Prix Banku Millennium) i dwie Europejskie Nagrody Filmowe: dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego i Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego – po raz pierwszy w historii jeden film zgarnął obie te statuetki.

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkusie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego Walca z Baszirem.

Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością.

Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
BILETYhttps://ekobilet.pl/ack
Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł
AKCEPTUJEMY PŁATNOŚĆ KARTĄ