Zdarzyło się kadr filmowyZdarzyło się kadr filmowy

Organizator

DKF
DKF
Email
dkf@ug.edu.pl
Strona WWW
DKF MIŁOŚC BLONDYNKI

Lokalizacja

Aula 1.43, Wydział Filologiczno-Historyczny
ul. Wita Stwosza 55, Kampus UG
Kategoria
Kod QR

Data

lis 10 2022
Zakończone!

Czas

18:30 - 21:30

Harmonogram

1 na 7

Kinoterapia: ZDARZYŁO SIĘ

reż. Audrey Diwan, Francja, 2021, 100 min

Ekranizacja autobiograficznej powieści laureatki Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernaux. Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu „Zdarzyło się” to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1963 roku, jednak temat jest niezwykle aktualny, a film tym bardziej poruszający.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata.

Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas Ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Nagrody

    2022 – Nagrody Lumiere – nagroda dla najlepszego filmu, nagroda dla najlepszej aktorki (Anamaria Vartolomei), najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz (nominacje)

    2022 – BAFTA Awards – najlepsza reżyseria (nominacja)

    2022 – CEZARY – najbardziej obiecująca aktorka (nagroda dla Anamarii Vartolomei), najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany (nominacje)

    2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dublinie – nagroda dla najlepszej aktorki (Anamaria Vartolomei)

    2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs – nagroda dla najlepszą reżyserię, nagroda Jury

    2021 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – Złoty Lew, Nagroda FIPRESCI

Wydarzenie zostało zakończone.