Kadr z filmu "Złe wychowanie Cameron Post"

dkf@ug.edu.pl
Strona WWW

Aula 1.43
Wydział Filologiczny UG, Gdańsk Wita Stwosza 55
QR Code

Sty 31 2019

Kinoterapia: ZŁE WYCHOWANIE CAMERON POST

reż. Desiree Akhavan , USA, 90 minut

Prelekcja i dyskusja po filmie  – dr Anna Strzałkowska – psycholożka i socjolożka, nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorką licznych raportów i ekspertyz z zakresu problemów społecznych, m.in. wykluczenia i inkluzji społecznej. Od 2005 roku aktywnie działa na rzecz praw człowieka.

Uhonorowana Nagrodą Główną Jury 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sundance ekranizacja bestsellerowej powieści Emily M. Danforth. W roli głównej wystąpiła Chloë Grace Moretz, popularna amerykańska aktorka młodego pokolenia.

Adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści młodzieżowych ostatnich lat. Opowieść toczy się w latach 90. w Montanie i koncentruje się wokół losów tytułowej bohaterki, Cameron Post, nastolatki, która odkrywa własny homoseksualizm.
Kiedy krewni oraz jej chłopak nakrywają ją w niedwuznacznej sytuacji z przyjaciółką, zostaje wysłana na specjalny obóz, gdzie ma przejść tzw. „terapię konwersyjną” i nauczyć się „właściwych ról płciowych”. W obozie Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Razem udowadniają światu, że młodość i radość życia nie dają się łatwo ujarzmić.

Reżyserka stara się pokazać, że nawet film o sprawach bolesnych i kontrowersyjnych może poprawić humor i dodać otuchy. Niepisanym mottem filmu jest hasło „Co, jeśli nie możesz stać się jeszcze lepszym?”

NAGRODY I FESTIWALE:
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sundance – Nagroda Główna Jury
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney – konkurs główny
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Francisco
2018 – Tribeca Film Festiva
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dallas
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Seattle
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Molodist w Kijowie
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Provincetown
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Champs-Élysées
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowyw Jerozolimie
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowyw Valladolid