Strona główna Events - ACK Alternator Film Mistrzowie kina: KAWA I PAPIEROSY

Aula 1.43, Gdańsk Wita Stwosza 55

kwi 28 2022

Mistrzowie kina: KAWA I PAPIEROSY

reż. Jim Jarmusch, USA, 2003, 96 min.

Prelekcja i dyskusja: dr Wanda Dittrich

11 etiud przy stolikach z kawą i papierosami. W swoich – często improwizowanych – nowelkach, Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się na chwilę, m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett, by pogadać o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presleyu, czy latach 20. w Paryżu.

Realizowany przez kilkanaście lat film ma w sobie fantazję, lekkość i humor. Komediowe scenki trwają dokładnie tyle, ile zajmuje wyskoczenie na dymka czy wypicie filiżanki czarnego naparu. Jesteśmy pokoleniem kawy i papierosów – mówi w jednej ze scen Tom Waits i dziś, gdy papieros nie może się już spotkać przy stoliku z kawą, ta deklaracja nieoczekiwanie ma nostalgiczny posmak.
__________________________

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

BILETYhttps://ekobilet.pl/ack

Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł