Strona główna Events - ACK Alternator Chór UG Muzyka Sukces Akademickiego Chóru UG na Łotwie

Akademicki Chór UG
chor@ug.edu.pl
AKADEMICKI CHÓR UG

sty 11 - 13 2019

Sukces Akademickiego Chóru UG na Łotwie

Między 10 a 13 stycznia Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wziął udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Muzyki Sakralnej „Silver Bells” w Daugavpils na Łotwie.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentował się w dwóch kategoriach:

– chóry mieszane – pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka
– współczesna muzyka sakralna – pod dyrekcją Anety Majdy

Zespół był przesłuchiwany w obydwu kategoriach w ostatnim dniu konkursowym i tuż po swoich występach otrzymał nominację do konkursu o Grand Prix Festiwalu.

W konkursie o Grand Prix Akademicki Chór UG pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka wykonał utwór „Ave Maris Stella” Tronda Kverno, którym wywalczył tytuł najlepszego zespołu Festiwalu, konkurując z reprezentującymi bardzo wysoki poziom chórami z Litwy, Łotwy, Rosji, Białorusi i Polski (w konkursie brał również udział Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej).

Intensywne, wielogodzinne przygotowania pod kierownictwem  asystentek – Anety Majdy oraz Aleksandry Zawady, a także prof. Marcina Tomczaka przyniosły wspaniały efekt. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został doceniony przez Jury Festiwalu, które postanowiło nagrodzić zespół największymi wyróżnieniami:

– nagroda pierwszego stopnia i 1 miejsce w kategorii chóry mieszane;

– nagroda pierwszego stopnia i 1 miejsce w kategorii współczesna muzyka sakralna;

– nagroda specjalna dla najlepszego zespołu od Domu Kultury Łotewskiej;

– nagroda i dyplom za najciekawszy dobór repertuaru dla Anety Majdy;

– wyróżnienie od Domu Kultury Polskiej;

– GRAND PRIX całego Festiwalu (statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 5000 Euro).

[aigpl-gallery-slider id=”15420″]

Relację wideo ze wszystkich występów Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego można obejrzeć na fanpejdżu zespołu pod adresem: