Kiosk Ruchu

paź 17 2018

Teatr Tańca – nabór

Teatr tańca jest zjawiskiem, które łączy w sobie wiele różnych dziedzin sztuki. To samo co aktor wypowiada słowami, tancerz komunikuje przez swoje ciało: ruchem, gestem, mimiką twarzy. Ruch staje się głównym środkiem do wyrażania emocji. W teatrze tańca nie znajdziemy linearnie poprowadzonej fabuły. Ucieka on od dosłowności upatrując w ruchu ciała ludzkiego, główny motor akcji.

Taniec współczesny jest swoistą bazą dla pracy tancerza teatru tańca. Dając tancerzowi nieograniczone możliwości ruchu, łączy w sobie elementy różnych technik tańca takich jak: modern, realease, kontakt- improwizacja itd. Wszystko razem tworzy swoisty teatr tańca, gdzie nawet bezruch i cisza mają swoją moc i napięcie. Tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi. Technika ta kształtuje w uczestnikach świadomość własnego ciała, która przydaje się nie tylko na parkiecie.

W ramach zajęć uczestnicy pracują nad kondycją fizyczną, jakościami ruchu, umiejętnością rozumienia utworu muzycznego, koordynacją ruchową i orientacją przestrzenną. Zagadnienia te wplatane są w kombinacje ruchowe.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Zajęcia będą łączyć w sobie elementy techniki tańca współczesnego z improwizacją. Będziemy uczyć się sekwencji ruchowych w których wykorzystane będą najbardziej podstawowe dla tej formy tańca elementy. Nie poprzestaniemy jednak tylko na nauce choreografii. Część zajęć poświęcona będzie improwizacji bazującej na idei tańca kreatywnego, która doskonale rozbudza twórczy potencjał i integruje grupę. Istotnym elementem zajęć jest również wydobycie świadomego wyrazu artystycznego uczestników, z uwzględnieniem ich indywidualnych zasobów. Zajęcia skierowane są dla osób, które chcą poznać bliżej taniec współczesny i kuluary tworzenia spektakli Teatru Tańca.

PROWADZENIE:
Agata Gregorkiewicz – tancerka, absolwentka paryskiego Uniwersytetu Paris VIII na kierunku tańca i sztuk choreograficznych. Ukończyła pierwszy stopień zapisu ruchu notacji Benesh’a w paryskim konserwatorium ( CNSMDP) . Adeptka podyplomowego szkolenia Tańca o Charakterze Terapeutycznym przy Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii w Poznaniu. W sezonie 2013/2014 tancerka gdańskiego teatru tańca Kino Variatino. Uczestniczka rocznego kursu choreografii eksperymentalnej Choreografii w centrum w warszawskim Centrum w Ruchu. Współautorka spektaklu: SerdUCHA- projektu tanecznego z osobami niesłyszącymi realizowanego w ramach Sceny Otwartej w trakcie VI Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Tarnowie. W 2017 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na realizację projektu tanecznego w przestrzeni miejskiej Parku Oruńskiego: „Ogród Braci Kerlów”. Współtwórczyni performansu “Ciało Botaniczne” prezentowanego w ramach Festivalu All About Freedom. Autorka inicjatywy Rusz Duszę- w ramach której prowadzi zajęcia taneczne. Pracuje z różnymi grupami wiekowymi: z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i seniorami jak również z osobami niepełnosprawnymi i chorymi psychicznie. W trakcie pracy korzysta ze swojej wiedzy na temat tańca współczesnego, tańca terapeutycznego oraz improwizacji.

This content will be available only for non-logged visitors