Projekt z cyklu “Tak wygląda nasz świat”

Projekt z cyklu “Tak wygląda nasz świat”

27 kwietnia 2006 (czwartek) godz. 18.30
Wydział Filologiczno-Historyczny UG
ul. Wita Stwosza 55, aula 039

WSTĘP WOLNY

Kto i gdzie wyniósł sztandar ?

Upadek PZRP z perspektywy polskiej ulicy.

Komuniści jako pierwsi kapitaliści ?

W programie:
pokaz filmu Andrzeja Fidyka pod tytułem “Ostatki” wraz z komentarzem i dyskusję poprowadzoną przez dwóch pracowników Instytutu Politologii UG Dr Piotra Niwińskiego oraz Dr Jarosława Ocha

O reżyserze i filmie:

Andrzej Fidyk

Urodził się w 1953 roku. Dokumentalista, reżyser i scenarzysta. Początkowo nie miał nic wspólnego z filmem – ukończył Wydział Handlu Zagranicznego SGPiS. Zrealizował ponad 40 filmów dla telewizji polskiej i brytyjskiej. Debiutował filmem “Idzie Grześ przez wieś” (1982) za który otrzymał Brązowego Lajkonika na festiwalu w Krakowie w 1983 roku. Otrzymał Grand Prix Tygodnia Europejskiego Filmu Dokumentalnego w Strasburgu za film “Kiniarze z Kalkuty”, opowiadający o objazdowym kinie indyjskim i fascynacji Hindusów jego magią (1998). Na swoim koncie ma takie dokumenty jak: “Defilada”, “Sen Staszka w Teheranie” i “Karnawał w Rio”.

źródło: stopklatka.pl

Andrzej Fidyk, “Ostatki”
Produkcja: Video Studio Gdańsk 1990
czas trwania: 45 min.

Film opowiada o ostatnich chwilach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Jego głównymi bohaterami są jej członkowie biorący udział w ostatnim zjeździe PZPR, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Udokumentowane są w nim takie chwile, jak wyprowadzenie sztandaru czy przemówienia przywódców partii, ale także sceny z szatni i bufetu pokazujące członków aktywu w bardzo prozaicznych sytuacjach. Kolejny plan na którym rozgrywa się akcja filmu to okolice Pałacu Kultury, gdzie zgromadzili się przedstawiciele społeczeństwa obserwujący koniec PZPR. W “Ostatkach” mamy okazję do poznania bardzo przyziemnej strony końca PRL-u. Rzadko kiedy w relacjach historycznych mamy okazję zobaczyć co dzieje się w kuluarach i na ulicy podczas ważnych wydarzeń, a jak pokazuje Fidyk dzieją się tam bardzo i ważne rzeczy. Ten wgląd w kulisy staje się przyczynkiem do refleksji nad wszystkimi ukrytymi i drażliwymi problemami związanymi z okresem transformacji.

Prelegenci:

Dr Piotr Niwiński – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Nauki o Cywilizacji. Uczeń prof. Tomasza Strzembosza i absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autor m.in. “Okręg Wileński AK 1944 – 1948”

Dr Jarosław Och – adiunkt w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród jego rozległych zainteresowań dotyczących mechanizmów działania władzy i ustrojów, naczelne miejsce zajmuje system polityczny Rzeczpospolitej Polskiej. Częsty komentator radiowy i telewizyjny aktualnych zdarzeń na polskiej scenie politycznej.

Organizacja:

Kulturalny Kolektyw UG, Akademickie Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku

Kontakty do organizatorów:

Marek Kraska (Kulturalny Kolektyw UG) tel. 503 144 771,
e-mail: marek_krassus@o2.pl

Tomasz Dziemianczuk (Kulturalny Kolektyw UG, ACK) tel. 501 833 143,
e-mail: dziemian@ug.gda.pl

Justyna Skowronek (Instytut Pamieci Narodowej) tel. 508 149 238,
e-mail: justyna.skowronek@ipn.gov.pl

Info:
tel.: [58] 552 94 50, e-mail: kk@ug.gda.pl