Strona główna Events - ACK Alternator Muzyka Chór Kameralny Wyższej Szkoły Muzycznej z Piteå (Szwecja) w Gdańsku!

ACK UG ALTERNATOR
ack@ug.edu.pl

Kościół pw. św. Brygidy
Gdańsk

kwi 29 2018

Chór Kameralny Wyższej Szkoły Muzycznej z Piteå (Szwecja) w Gdańsku!

29 kwietnia (niedziela) 2018 r. o godz. 19.30, w Kościele św. Brygidy w Gdańsku wystąpi Chór Kameralny Wyższej Szkoły Muzycznej w Piteå (Szwecja)

Założony przez profesora Erika Westberga w 1990 roku Chór Kameralny Wyższej Szkoły Muzycznej w Piteå liczy obecnie około 30 chórzystów, studiujących na rożnych kierunkach w Wyższej Szkole Muzycznej w Piteå. Repertuar chóru zawiera dzieła a-capella od okresu romantyzmu do współczesności.
Zespół w swoim repertuarze posiada również duże dzieła muzyki klasycznej, takich jak: ” IX Symfonia” Bethovena z Orkiestra Symfoniczna z Göteborga, ”Oratorium” J.S.Bacha z orkiestra Opery z Norrland, ”Pasja sw. Mateusza” z Orkiestra Symfoniczna Wyzszej Szkoly Muzycznej w Piteå, ”Carmina Burana” Orffa z ta sama orkiestra.
W swoim dorobku chór posiada wiele prawykonań kompozycji Jana Sandströma, Jana Ferma, Emila Råberga oraz wielu utworów napisanych przez studentów kompozycji Wyższej Szkoły Muzycznej.
Chór nagrał również kilka płyt, m.in.: Den blomstertid nu kommer” (1999), ”Music for a While” (2003), ”En ny himmel” (2007), ”To See a World” (2015) jak również płytę zbiorową z dziełami Wilhelma Petersona-Bergera, wydana przez NAXOS (2009).
W 2012 roku zespół wystąpił podczas poświecenia organów w Studio Acusticum. Wówczas chór z towarzyszeniem organisty Gunnarem Idenstamen oraz zespołem Orsa Spelmän wykonał dzieło członka ABBY Benny Anderssona pod tytułem: En skrift I snön”. Koncert był transmitowany przez SVT (państwową telewizja szwedzka).
Przez 28 lat istnienia zespół odbył aż 20 międzynarodowych turnee w Europie, Azji, USA, Brazylii i Afryce Południowej, ostatnio w Iranie (2017), gdzie koncertował i uczestniczył w warsztatach chóralnych w Teheranie oraz Isfahanie.

W programie koncertu sakralne utwory a capella oraz utwory sakralne na chór i organy światowej klasy kompozytorów:
Arvo Pärt                                    The Woman with the Alabasger Box                             (chór a capella)
Daniel-Lesure ur                       Le Cantique des Cantiques                                             (chór a capella)
I Dialogue, IV Le Roi Salamon,VII Epithalame 9     (chór a capella)
Jan Sandström                           Vuojhna Biegga                                                                  (chór+organy)
Wilhelm Stenhammar              Vĺrnatt                                                                                 (chór a capella)
Krzysztof Penderecki                Agnus Dei                                                                           (chór a capella)
Veljo Tormis ur                          Sügismaastikud (Höstlandskap)
1. On hilissuvi 5. Tuul kőnnumaa kohal
7. Kanarbik (med flera)
Gunnar Eriksson                       Den blida vĺr                                                                      (chór a capella)

Karin Rehnqvist                        Var inte rädd för mörkret                                                (chór żeński)