Kadr filmu OponentKadr filmu Oponent

lis 23 2023

10 zł ulgowy / 15 zł normalny

Konfrontacje: OPONENT

Reż. Milad Alami, Szwecja, 2023, 119 min.

Szwedzki kandydat do Oskara 2023

Doceniony na Berlinale szwedzki kandydat do Oscara, stanowiący wyjątkowe połączenie thrillera politycznego i rodzinnego dramatu w epicentrum imigracyjnego kryzysu.
Główny bohater Iman ucieka wraz z rodziną z Iranu i zamieszkuje w ośrodku dla imigrantów na północy Szwecji. W swoim kraju był zapaśnikiem, postanawia więc wstąpić do lokalnego klubu zapaśniczego, licząc, że zwiększy tym samym szanse na stały pobyt w Szwecji. Łamie jednak w ten sposób obietnicę złożoną wcześniej żonie: obiecał jej nigdy już nie uprawiać wrestlingu. Kryje się za tym tajemnica, przez którą jego rodzina musiała opuścić Iran. Choć codzienne problemy związane ze statusem społecznym wciąż stanowią główne zmartwienie Imana, do głosu dochodzi też walka z własną tożsamością. „Oponent” na tle kryzysu uchodźczego pokazuje historię skoncentrowaną na znaczeniu męskości i rodzinnych wartości.

Dystrybucja Mayfly

Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS, CDN
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.

*karnety ulgowe dla studentów UG, PG, GUMed-u, pracowników UG, uczniów szkół średnich, słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Metropolitalnej Karty dla Kultury