Strona główna Events - ACK Alternator Film RE:START SEZONU FILMOWEGO 2021/22 : POLA NEGRI // MŁYNARSKI // PERKUSJA SOLO

Wydział Filologiczny UG
Aula 1.43, Gdańsk Wita Stwosza 55

lis 04 2021

RE:START SEZONU FILMOWEGO 2021/22 : POLA NEGRI // MŁYNARSKI // PERKUSJA SOLO

4 listopada 2021 (czwartek), godz. 18.30

Pokaz filmu “MANIA” reż. Eugen Illés  85 min., 1918, Niemcy z muzyką na żywo JAN EMIL MŁYNARSKI | Perkusja solo

Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów 40. Jubileuszu Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator.

Miejsce:
Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Bilety:1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł

Sprzedaż biletów pół godziny przed seansem lub na www.ekobilet.pl/ack
* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury

Organizatorzy:  DKF // ACK // UG // Młynarski

“Mania”, reż. Eugen Illes, 85 min., 1918, Niemcy

Pracownica fabryki, Mania Walkowska, decyzją dyrektora ma reklamować nową markę papierosów. W pracowni malarza Alexa poznaje młodego kompozytora Hansa i zakochuje się w nim z wzajemnością. Ich miłość inspiruje muzyka do napisania opery, ale losy utworu – i kariera jego autora – zależą od wpływowego mecenasa Morelliego, któremu piękna Mania też wpada w oko…

Pola Negri zagrała w “Manii” tytułową rolę. Po tym, jak zdobyła sławę w polskim przemyśle filmowym, w 1917 roku wyjechała do Niemiec, by rozwijać tam swoją karierę, a kilka lat później stała się pierwszą europejską gwiazdą, która zawojowała Hollywood.

Oprawę muzyczną do filmu „Mania” stworzy JAN EMIL MŁYNARSKI na perkusji solo.

Jan Emil Młynarski pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec ur. 1979.  Obecny na scenie od 1997. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej „Concerto for band and orchestra” Jona Lorda z kompozytorem we własnej osobie na organach Hammonda. Współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo („I Love You” ( „I Love You, You’re Perfect, Now Change” 2010r. reż. David Foulkes) jako kierownik muzyczny, Teatr Powszechny – „Kamień i popioły”  reż. Artur Urbański jako kompozytor muzyki oraz kierownik muzyczny (2011), Teatr Dramatyczny „Widok z mostu” aut. Arthur Miller, reż. Agnieszka Glińska – jako kompozytor muzyki oraz instrumentalista (2019), Teatr Polonia „Cwaniary” reż. Agnieszka Glińska, jako kierownik muzyczny. Od 2009 roku lider własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu.

Założył grupę „Warszawskie Combo Taneczne”, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki. Laureat Fryderyków 2018 (Polish Grammy). Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryk Wars. Szmul Ferszko, Artur Gold…)

Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in.Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Od 2018 roku prowadzi autorski program muzyczny w radio, poświęcony polskiej muzyce rozrywkowej do roku 1949. W 2010 roku nagrał płytę „Młynarski Plays Młynarski” poświęconą twórczości swego ojca Wojciecha Młynarskiego (1941-2017) , który był jednym z najważniejszych autorów tekstów piosenek w Polsce w XX wieku.

Fascynuje się muzyką Afryki oraz polskiej wsi regionu Mazowsza Południowego oraz Podhala co słychać w twórczości trio Polonka, które tworzy z Piotrem Zabrodzkim – pozytyw organowy i Michałem Górczyńskim – klarnet kontrabasowy.  Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami swojego pokolenia.  Nagrywa płyty, podróżuje. Jest ojcem dwóch córek.