ACK UG ALTERNATOR

Kampus UG Neofilologia, Wita Stwosza 51, Gdańsk

kwi 10 2018

Salon Kameralny

muzyka polska i światowa na trio fortepianowe

Robert Kwiatkowski (skrzypce), Błażej Goliński (wiolonczela) oraz Dominika Glapiak (fortepian), tworzą pełne pasji połączenie trzech solistycznych, indywidualnych instrumentów,  jakim jest Trio fortepianowe. Pozornie niewinne zestawienie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych przez kompozytorów wszystkich epok. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowej atrakcyjności współbrzmienia. Przy założeniu, iż każdy z członków zespołu jest wyśmienitym solistą, trio potęguje doznania słuchacza, dając mu szansę wzięcia udziału w teatrze muzyki rozgrywanym na jego oczach.

Zespół złożony z młodych pedagogów Gdańskiej Akademii Muzycznej powstał z pasji do kameralistyki. Z chęcią jednak sięgają po literaturę należącą do klasyki gatunku, a także po pozycje nowe oraz rzadziej wykonywane.

Podczas wieczoru 10. kwietnia Trio fortepianowe wykona koncert pt. „Salon Kameralny – muzyka polska i światowa na trio fortepianowe”, w programie którego bardzo zróżnicowany, atrakcyjny muzycznie repertuar:
– Rapsodia op 33 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę – Ludomir Różycki(1883-1953)
–  Antynomia – Anna Rocławska (2016/17 )
– Trio c-moll op 66 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian – Felix Mendelssohn (1809-1847)

Wydarzenia z cyklu „Muzyka na UG” organizowane są we współpracy Uniwersytetu Gdańskiego, Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator, Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Trio fortepianowe

Zespół złożony z młodych pedagogów Gdańskiej Akademii Muzycznej powstał stosunkowo niedawno. Muzycy połączeni pasją do kameralistyki z chęcią sięgają po literaturę należącą do klasyki gatunku, a także po pozycje nowe oraz rzadziej wykonywane.

Połączenie trzech solistycznych, indywidualnych instrumentów w jedno ciało, jakim jest Trio fortepianowe, to pozornie niewinne zestawienie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych przez kompozytorów wszystkich epok. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowej atrakcyjności współbrzmienia. Przy założeniu, iż każdy z członków zespołu jest wyśmienitym solistą, trio potęguje doznania słuchacza, dając mu szansę wzięcia udziału w teatrze muzyki rozgrywanym na jego oczach.

Robert Kwiatkowski – skrzypek

robert kwiatkowski

Na co dzień jako doktor habilitowany prowadzi klasę kameralistyki na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pełni również funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej im.F.Chopina w Gdańsku. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje z powodzeniem jako solista i kameralista. Założyciel i dyrektor Orkiestry Kameralnej Hanseatica. W 2017 roku uhonorowany odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Błażej Goliński – wiolonczelista

Błażej Goliński

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im.S.Moniuszki w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Obecnie sam prowadzi klasę wiolonczeli w macierzystej uczelni. Posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego. Pełni funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im.F.Chopina w Gdańsku. Koncertuje jako kameralista i solista zarówno w Polsce jak i za granicami. Współpracuje z licznymi zespołami orkiestrowymi w całym kraju.

Dominika Glapiak – pianistka

Glapiak

Absolwentka Gdańskiej Akademii Muzycznej. Obecnie związana z nią jako pedagog w klasie kameralistyki, oraz pianista współpracujący w klasie skrzypiec profesora Konstantego Andrzeja Kulki. Koncertuje zarówno z instrumentalistami jak i wokalistami. W 2016 roku uzyskała tyuł doktora. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniania na konkursach muzycznych w kraju i za granicą. W 2017 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi serię społecznych koncertów „Scena Młodych” w Domu Uphagena w Dolnym Wrzeszczu.