Strefa Teatru

mar 20 2023

Teatr

Szymborska: kolaż

Tytuł spektaklu – “Szymborska kolaż” nakreśla zarówno jego główną tematykę jak i technikę wykonania. Wiersze, listy, wywiady, anegdoty i inne z pozoru przypadkowe “skrawki”, połączyliśmy w koherentny obraz sceniczny, którego spoiwem jest postać Wisławy Szymborskiej – jej poruszająca wyobraźnię twórczość, nietypowe zainteresowania, wyjątkowa wrażliwość w obserwacji świata i umiejętność przekładania tego wszystkiego na język poezji. Zależało nam, by Noblistkę pokazać z wielu perspektyw, dlatego jej dorobek poddaliśmy subiektywnym reinterpretacjom, a spośród faktów z życia wybraliśmy zarówno te doniosłe jak i nietuzinkowe czy zabawne. Nie próbujemy tworzyć biografii, wszak główna bohaterka bardzo się od tego typu działań wzbraniała. Wybieramy urywki, strzępki i wycinki, by z całej ich różnorodności utworzyć nową całość. Do tematu podchodzimy z wielkim szacunkiem, ale i odwagą, w czym ośmiela nas wyznanie Szymborskiej: “Mam szczególną słabość do teatralnej amatorszczyzny. (…) Chodzę na wszelkiego rodzaju przedstawienia amatorskie, eksperymentalne i nie eksperymentalne, nawet przedstawienia szkolne, słowem na wszelkie widowiska dające mi pewność, że powstają bezpośrednio z chęci grania, nie zaś z faktu, że istnieje budynek teatralny, który trzeba jakoś wykorzystać. Szanuję zespoły zapaleńców zawiązujące się często z myślą o jednym tylko spektaklu. (…) Lubię krzywo przyklejone peruki i zbyt jaskrawo zrobione rumieńce, tym jaskrawsze, że na policzkach aktorów płoną naturalne wypieki.”

W spektaklu udział biorą studenci I roku wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz członkowie Teatru Tańca “Kiosk Ruchu” i Studia Wokalnego UG, działających przy Akademickim Centrum Kultury UG “Alternator”.

Wydarzenie pod patronatem honorowym JM Rektora UG, prof. dr Piotra Stepnowskiego
oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Organizator: Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator”

Partnerzy: Centrum Teatralnej im. Jana Ciechowicza, Gdańsk Miasto Literatury

opieka artystyczna: Piotr Biedroń