Akademicki Chór UG

wrz 11 - 16 2018

Cały dzień

CANCO MEDITERRANIA

Między 11 a 16 września Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wziął udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „CANCO MEDITERRANIA” Barcelona Lloret de Mar.

Zespół prof. Marcina Tomczaka wziął udział aż w czterech kategoriach: muzyka sakralna, muzyka katalońska, muzyka Paua Casalsa oraz muzyka rozrywkowa. Przesłuchanie konkursowe chóru odbyło się 12. września, podczas którego chór wykonał 35-minutowy koncert (przesłuchanie konkursowe dostępne na fanpejdżu zespołu) – zgodnie z zasadami konkursu, utwory wszystkich kategorii były wykonane w jednym bloku, co stanowiło dodatkową trudność ze względu na krótki czas pomiędzy kolejnymi, różniącymi się od siebie stylistycznie kategoriami.

Występ chóru pod dyrekcja prof. Marcina Tomczaka został nagrodzony gromkimi brawami przez zgromadzoną w miejscu przesłuchań publiczność. Widowni szczególnie przypadło do gustu wykonanie utworu bliskiemu sercu Katalończyków „Cant de la Senyera” oraz składanka zespołu „Abba”, którą zespól wykonał na sam koniec przesłuchania konkursowego.

Miesiąc intensywnych prób pod kierownictwem Dyrygenta Marcina Tomczaka oraz asystentek – Anety Majdy oraz Aleksandry Zawada przyniósł wspaniały efekt. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został doceniony przez Jury Festiwalu, które postanowiło nagrodzić zespół największymi wyróżnieniami:
– złoty medal i 1 miejsce w kategorii muzyka Paula Casalsa ;
– złoty medal i 1 miejsce w kategorii Muzyka katalońska;
– złoty medal i 1 miejsce ex aequo z zespołem 5/6 (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku) w kategorii Muzyka pop i maksymalna liczba punktów;
– złoty medal i 2 miejsce w kategorii Muzyka sakralna;
– GRAND PRIX całego Festiwalu ex aequo z chórem Gama Swara Pesona (Indonezja)

Tagi: