AKADEMICKI CHÓR UNIWERYSTETU GDAŃSKIEGO

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Został założony w 1971 r. i od tego czasu reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą. Wielokrotny laureat prestiżowych festiwali, olimpiad chóralnych, a także czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i za granicą. Udziałem chóru stały się liczne tournée koncertowe (Chiny, ekwador, Argentyna, Holandia, Niemcy, Włochy, Słowenia i Bałkany). Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej i rozrywkowej, m.in. Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jeanem-Michelem Jarre’em, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem. W repertuarze chóru szczególne miejsce zajmuje polska literatura chóralna, utwory obcojęzyczne w różnorodnej stylistyce, muzyka oratoryjno-kantatowa, ale także jazz, pop czy rock symfoniczny. W swoim dorobku ma także prawykonania, m.in. kompozycje Anny Rocławskiej-Musiałczyk (2022), Jana A.P. Kaczmarka (2017) czy Leszka Możdżera (2006).
Jest wielokrotnym laureatem prestiżowych festiwali muzycznych oraz olimpiad chóralnych, a także czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i za granicą. W ostatnim czasie chór zdobył złote dyplomy na IV Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym „Musica in Urbe” w Bydgoszczy (2022), 3rd Bandung – Indonesia „World Virtual Choir Festival” (2021) oraz Grand Prix, nagrody i złote medale na XIII International Sacred Music Festival „Silver Bells” w Daugavpils na Łotwie (2019), Paul Casals International Choir Festival and Competition „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar (2018) i Andrea Del Verrocchio International Choral Festival we Florencji (2017).
Chór ma na swoim koncie 10 nagranych płyt, z jego udziałem zostało stworzonych kolejnych 6. Od 1992 r. dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru UG jest profesor Marcin Tomczak, a od 2021 r. w chórze funkcje II Dyrygenta pełni dr Aneta Majda, która wcześniej od 2011 r. była asystentką dyrygenta. Od 2020 r. akompaniatorem i asystentem profesora Marcina Tomczaka jest Filip Cieszyński. Managerem zespołu jest Zofia Bełdzińska


Kontakt:

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Wita Stwosza 58/109
80-308 Gdańsk

chor@ug.edu.pl
tel. 58 523 24 50


Menadżer zespołu: Zofia Bełdzińska
Dyrygent:  Marcin Tomczak  +48601056180