Wejherowskie Centrum Kultury

Teatr

Szymborska Kolaż

na XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka

Wejherowo znowu stanie się więc stolicą teatrów młodzieżowych i studenckich. Na deskach Filharmonii Kaszubskiej zaprezentują się najlepsi monodramiści i zespoły teatralne z całej Polski.

Dla widzów będzie to szansa podziwiania wspaniałych spektakli, dla młodych ludzi niekiedy pierwsza okazja do wystąpienia na profesjonalnej scenie, zmierzenia się z liczną publicznością i… opinią jurorów!

W tym roku w komisji konkursowej zasiądą: aktorka Katarzyna Faszczewska, Jerzy Satanowski – kompozytor, wokalista, dyrygent i reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Lesznie oraz Grzegorz Szlanga – aktor i reżyser.

Uczestnicy staną w szranki o tytuł najlepszego i prestiżową nagrodę Pegaza.

W trakcie dwóch dni, spędzonych w Wejherowie, będą mieli też szansę podziwiania innych zespołów oraz uczestniczenia w warsztatach, które pozwolą rozwijać ich talent i umiejętności. Możliwość udziału w dyskusjach o obejrzanych spektaklach, wymiany doświadczeń będzie nie tylko inspirująca, ale też da szansę na wzajemną integrację.

Przed nami więc prawdziwa teatralna uczta! Zachęcamy, by choć uszczknąć z niej kawałek i wybrać się na wybrane spektakle. Wierzymy, że młodzi, utalentowani ludzie oczarują publiczność swoim spojrzeniem na teksty Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. To bowiem twórczość noblistek będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji przeglądu. Odbędzie się on zaś pod hasłem:
„W poszukiwaniu opowieści uniwersalnej. Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk”.

16 listopada 2023

Filharmonia Kaszubska (sala główna)

09.30 – Inauguracja

10.15 – Grupa Teatralna Anonimowych Teatroholików – Opór (Wejherowo)

11.00 – Grupa Teatralna 3Próby – Szymborska: kolaż (Gdańsk)

11.50 – Grupa Teatralna TeART z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Pokolenie Wyrazistych (Gdańsk)

12.40 – Grupa Teatralna Kompromisu Nie Będzie – Moniodram (Sopot)

14.20 – warsztat I (WYRAŻANIE EMOCJI NA SCENIE)/ warsztat II (EMISJA GŁOSU)

19:00 – Młynki mielą rzeczywistość – czytanie performatywne (sala główna)

17 listopada 2023

Filharmonia Kaszubska (sala główna)

09.45 – Grupa Teatralna Jaszczury Teatralne– Idiota (Kraków)

10.35 – Grupa Teatralna 404 – Jeden dzień z życia handlarza organami (Warszawa)

11.20 – Grupa Teatralna Teatr Standby Studio- Julia i Romeo (Gdańsk)

12.10 – Teatr jednego aktora – Wiktoria Barcz- monodram – Kwintesencja życia (Wejherowo)

13.45 – warsztat I (WYRAŻANIE EMOCJI NA SCENIE)/ warsztat II (EMISJA GŁOSU)

15:30 – Oficjalne zakończenie przeglądu (sala główna)

Spektakle zaprezentują:

Grupa Teatralna Anonimowych Teatroholików – Opór (Wejherowo)

Reżyseria: Wanda Dittrich

Grupa Teatralna 3Próby – Szymborska: kolaż (Gdańsk)

Reżyseria: Piotr Biedroń

Reżyseria: maŻka Wojciechowska

Grupa Teatralna Kompromisu Nie Będzie – Moniodram (Sopot)

Reżyseria: Kompromisu Nie Będzie

Grupa Teatralna Jaszczury Teatralne – Idiota (Kraków)

Reżyseria: Dorota Kondraciuk

Grupa Teatralna 404 – Jeden dzień z życia handlarza organami (Warszawa)

Reżyseria: Helena Wagner

Grupa Teatralna Teatr Standby Studio – Julia i Romeo (Gdańsk)

Reżyseria: Jan Orszulak

Teatr jednego aktora – Wiktoria Barcz – monodram – Kwintesencja życia (Wejherowo)

Reżyseria: Wioletta Sokół

“Szymborska kolaż” nakreśla zarówno jego główną tematykę jak i technikę wykonania. Wiersze, listy, wywiady, anegdoty i inne z pozoru przypadkowe “skrawki”, połączyliśmy w koherentny obraz sceniczny, którego spoiwem jest postać Wisławy Szymborskiej – jej poruszająca wyobraźnię twórczość, nietypowe zainteresowania, wyjątkowa wrażliwość w obserwacji świata i umiejętność przekładania tego wszystkiego na język poezji. Zależało nam, by Noblistkę pokazać z wielu perspektyw, dlatego jej dorobek poddaliśmy subiektywnym reinterpretacjom, a spośród faktów z życia wybraliśmy zarówno te doniosłe jak i nietuzinkowe czy zabawne. Nie próbujemy tworzyć biografii, wszak główna bohaterka bardzo się od tego typu działań wzbraniała. Wybieramy urywki, strzępki i wycinki, by z całej ich różnorodności utworzyć nową całość. Do tematu podchodzimy z wielkim szacunkiem, ale i odwagą, w czym ośmiela nas wyznanie Szymborskiej: “Mam szczególną słabość do teatralnej amatorszczyzny. (…) Chodzę na wszelkiego rodzaju przedstawienia amatorskie, eksperymentalne i nie eksperymentalne, nawet przedstawienia szkolne, słowem na wszelkie widowiska dające mi pewność, że powstają bezpośrednio z chęci grania, nie zaś z faktu, że istnieje budynek teatralny, który trzeba jakoś wykorzystać. Szanuję zespoły zapaleńców zawiązujące się często z myślą o jednym tylko spektaklu. (…) Lubię krzywo przyklejone peruki i zbyt jaskrawo zrobione rumieńce, tym jaskrawsze, że na policzkach aktorów płoną naturalne wypieki.”

W spektaklu udział biorą studenci I roku wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz członkowie Teatru Tańca “Kiosk Ruchu” i Studia Wokalnego UG, działających przy Akademickim Centrum Kultury UG “Alternator”.

Wydarzenie pod patronatem honorowym JM Rektora UG, prof. dr Piotra Stepnowskiego
oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Organizator: Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator”

Partnerzy: Centrum Teatralnej im. Jana Ciechowicza, Gdańsk Miasto Literatury

opieka artystyczna: Piotr Biedroń