W środku Kant, Deleuze, Grimm i inni
Pismo dostępne za darmo:
- Biblioteka Instytutu Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa
- Księgarnia Literka
- Stowarzyszenie „Nowy Port Sztuki”
- Świetlica Krytyki Politycznej
Ukazała się piąta edycja „MaKul(a)tury”, pisma studentów Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Nowy numer przyniósł nie tylko nowe nazwiska (Blanchot, Deleuze, Lacan, Kojéve…), ale i nowy tytuł: „Przyszła MaKul(a)tura”. Przyszła, ponieważ nie było jej przez ponad rok, ale czy tylko dlatego? Autorzy zdają się poszukiwać czegoś przyszłościowego. Ich propozycja mierzy w filozofię, w przyszłość filozofii. W tym podwójnym znaczeniu tytułu należy więc usłyszeć, że „MaKul(a)tura” jest oraz będzie.
We wstępie prof. Wacław Brzygutko powiada tak: „Do rzeczy filozofii należy mądre mówienie oraz pisanie. Pismo mówić nie może, zostaje nam samo pisanie. Ratując się w tej niekomfortowej sytuacji piszemy, co powiedziała nam dr Anna Chęćka-Gotkowicz o filozofie Pascalu Quignardzie oraz swojej książce Dysonanse krytyki. Zadajemy najprostsze pytania, czyli te, na które nieraz najtrudniej znaleźć odpowiedź. Stąd analiza pojęcia apercepcji transcendentalnej w filozofii Immanuela Kanta. A czasem – z takich lub innych powodów – po prostu nie wiemy, kim jesteśmy… ale czy warto się tym przejmować? 'Nie warto’ – odpowiemy razem z Derekiem Parfitem. A jeśli chcesz się Czytelniku czemuś sprzeciwić, zrobisz to szukając anty-Platona razem z Gillesem Deleuze`em.
Mniej mówią, za to więcej piszą od filozofów literaci. Stąd drugi mocny akcent naszej zawartości: piszemy 'literatura’. Zaprezentowana zostanie sylwetka Mauricego Blanchota, którego Literą opowiemy, jak żył z piętnem egzekucji. Żeby nie było zbyt łatwo, przyjrzymy się Kantowi w sporze z Schillerem. Czy oby na pewno był to jednak spór? Szukamy mądrych liter, mądrego pisania, nawet w baśniach, a przede wszystkim w tych ponadczasowych. Przeczytamy więc, co mądrego mówią nam dziś bracia Grimm, których podgląda Jacques Lacan. W końcu, dzięki mojej uprzejmości, przespacerujemy się wraz z Blaisem Pascalem i jego kompanem, którego imienia zdradzić nie mogę, ale nie będzie to bynajmniej kantowski spacer.
'Przyszła maKul(a)tura’ ma swoje prawa i ograniczenia, jednym z nich jest objętość; kiedyś się kończy. Aby nie pozostawiać Państwa z niczym dr Romuald Piekarski opowie o swoim księgarskim typie. A gdy przeczytają już Państwo i nas, i typ, trzeba gdzieś się udać, aby o tym opowiedzieć. Wymienimy kilka wartych w odpowiednim czasie miejsc wizyty.”
Pismo jest całkowicie darmowe. Poniżej lista gdańskich adresów, pod którymi można „Przyszłą maKul(a)turę odebrać, aby sprawdzić, czy zapędy autorów są prawomocne, filozofia ma przyszłość, a jeśli ma, to jaką.
Biblioteka Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, sala s.332, ul. Bażyńskiego 4, Wydział Nauk Społecznych UG; Księgarnia „Literka”, ul. Wita Stwosza 55, Wydział Filologiczno-Historyczny UG, (parter); Księgarnia, ul. Bażyńskiego 4, Wydział Nauk Społecznych, (parter); Stowarzyszenie „Nowy Port Sztuki”, ul. Marynarki Polskiej 15 (sala 54); Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro)