Shalom Polin 4.Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

16-18 marca 2017 (czwartek- sobota)

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zaprasza na Shalom Polin 4. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej.

W dniach 16-18 marca na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się pokazy filmowe, warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską. Podczas przeglądu zaprezentujemy najlepsze filmy z ubiegłorocznej edycji 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Dodatkowo odbędą się wykłady i spotkania autorskie oraz warsztaty językowe, kulinarne i itp

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jego Magnificencja Rektor UG dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, profesor nadzwyczajny oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz www.gdansk.pl

Organizatorzy
: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet

Program wydarzenia:

16 marca (czwartek)

godz. 16:30-17:30

Wykład Trzy światy, jedno dziedzictwo – wątki judaistyczne u mistrzów współczesnego komiksu – Kajetan Kusina

godz. 17:30 – 19:00

Spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman, autorką książki Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna (Wydawnictwo Czarne)

godz. 19:00 – 20:30

Blok filmowy I

Pokaz filmu PO-LIN. OKRUCHY PAMIĘCI reż. Jolanta Dylewska, Polska, Niemcy, 2008, 82 min.

17 marca (piątek)

godz. 15:00 – 17:30

Warsztaty języka hebrajskiego – prowadzenie Ewa Soroczyńska

godz. 18:00-19:30

Blok filmowy II

45-39 (2015), 9 min, reż. Mariusz Wirski
PAN WERNER (2016), 17 minut, reż. Wanda Dittrich, Mateusz Koldun, Mariusz Wirski

7 DNI W ST. PETERSBURGU reż. Reuven Brodsky, Izrael, 2015, 60 min

Godz. 19:30 – 21:00

Pokazy filmowe w ramach retrospektywy 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Blok filmowy III

SIEROTY REWOLUCJI reż. Igal Bursztyn, Izrael, 2015, 85 min.,

18 marca (sobota)

godz. 14:00 – 15:30

Warsztaty kulinarne – Falafele z Jerozolimy – dr Wojciech Śledź

godz. 16:00 – 17:30

Blok filmowy IV

WALCZĄC ZE STRACHEM reż. Herz Frank, Maria Kravchenko, Izrael, Łotwa, Rosja, 2014, 80 min

godz. 17:30 – 19:00

Wykład Jerozolima Amosa Oza – spacer po Jerozolimie śladami Amosa Oza i bohaterów jego utworów – dr Marek Suchar

godz. 19:00 – 20:00

Blok filmowy V

EINSTEIN W ZIEMI ŚWIĘTEJ reż. Noa Ben Hagai , Izrael, 2015, 55 min.

Godz. 20:00 – 21:00

Blok filmowy VI

SPRAWA KOZALCZYKA reż. Roni Ninio, 53 min., Izrael, 2015, 53 min

Pokazy filmowe w ramach retrospektywy 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy


Opisy wydarzeń i filmów:

FAŁSZERZE PIEPRZU. HISTORIA RODZINNA – spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman

Monika Sznajderman
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne, 2016

„Fałszerze pieprzu” to niezwykła książka pokazująca splątane polskie losy i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością opisuje rodzinę swojego Ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza losy żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie i innych drukach, w archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Analizuje stare fotografie i zbiera ślady rozproszone pomiędzy Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci.
Z taką samą troskliwością Autorka opisuje przodków Matki z malowniczej polsko-saksońskiej rodziny, której wspomnienia i anegdoty z życia kilku pokoleń towarzyszyły jej od dzieciństwa. Byli wśród nich ojciec rodu, który wygrał w karty karetę i spory majątek, sławny architekt, dyrektor wielkiego koncernu w carskiej Rosji, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Ich dzieje toczą się w Warszawie, w Moskwie, na Wołyniu, wreszcie – w majątku Ciechanki na Lubelszczyźnie.

Oba te światy z miłością i pietyzmem odtwarza Monika Sznajderman, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości oraz wartość i znaczenie pamięci.
Prof. Barbara Engelking

Monika Sznajderman – antropolog kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS, Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej, Błazen. Maski i metafory oraz Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna. Redaktorka kilku antologii esejów, m. in. Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem, Znikająca Europa (z Kathariną Raabe), Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Urodzona w Warszawie, mieszka w Beskidzie Niskim. Żona, matka, babka.

Źródło opisu: https://czarne.com.pl

***

Wykład Jerozolima Amosa Oza – spacer po Jerozolimie śladami Amosa Oza i bohaterów jego utworów” – dr Marek Suchar

Marek Suchar, autor książek oraz publikacji prasowych poświęconych Jerozolimie, z wykształcenia psycholog, jest dyplomowanym przewodnikiem po Ziemi Świętej oraz absolwentem studiów podyplomowych z archeologii biblijnej w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej. Zajmuje się także działalnością edukacyjną, której głównym wątkiem są historia i współczesność Świętego Miasta. Prowadził wykłady m.in. na forum Polsko – Izraelskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie RP, a także w ramach festiwali :Kultury Żydowskiej „Zbliżenia”, „Literacki Sopot”, „Szalom Polin” oraz w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

***

Wykład Trzy światy, jedno dziedzictwo – wątki judaistyczne u mistrzów współczesnego komiksu – Kajetan Kusina

Art Spiegelman, Joann Sfar, Rutu Modan – trzech komiksowych twórców żydowskiego pochodzenia, zamieszkałych na trzech kontynentach i reprezentujących trzy podejścia do tradycji i historii Judaizmu. Mieszkający w USA Spiegelman znany jest najbardziej z rozliczeniowego “Mausa”, Francuz Sfar zagłębia się w tradycje i mistykę, a urodzona w Izraelu Modan skupia się na społeczeństwie swojego kraju. Podczas wykładu przybliżone zostaną sylwetki tych twórców, ich sposób operowania komiksowym medium oraz stosunek do spraw swoich korzeni.


Opisy filmów
:

PO-LIN. OKRUCHY PAMIĘCI

PO-LIN to w języku hebrajskim nazwa Polski. Słowa te, oznaczające „tu zamieszkamy”, zostały wypowiedziane przez przybywających do naszego kraju Żydów, którzy uciekali z Niemiec przed pogromami i zarazami. Tak głosi XIII-wieczna legenda.
„PO-LIN”, dokument cenionej operator Jolanty Dylewskiej, prawie w całości oparty jest na materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych nagrań byli Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, ale w latach trzydziestych XX wieku przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Często przywozili ze sobą kamery. Te amatorskie filmy pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, ocalając dla nas kawałek historii, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku.
Jolanta Dylewska odwiedziła z kamerą 19 miejsc, z których pochodziły oryginalne nagrania, odnajdując przy okazji ostatnich żyjących świadków tej epoki.
Komentarz do filmu, czytany w polskiej wersji językowej przez Piotra Fronczewskiego, powstał dzięki Księgom Pamięci (Sifrei Zikaron), pisanym przez tych, którzy ocaleli. W wyniku żmudnych poszukiwań, za sprawą informacji z ksiąg i wspomnień polskich świadków, pamiętających czasy koegzystencji z Żydami, autorce udało się zidentyfikować wielu bohaterów amatorskich filmów.
„Po-lin” to poruszające spojrzenie na świat, który odszedł na zawsze, zmieciony z powierzchni ziemi przez wojenną zawieruchę. Przed wojną w Polsce mieszkało 3,5 miliona Żydów, blisko 10 procent ludności kraju. Tu rodzili się i umierali. Kochali, modlili się i cierpieli. Tu była ich ojczyzna. Po-lin…

BENTE I OLEK / BENTE AND OLEK

Historia jakich wiele – mężczyzna poznaje kobietę. Prosta opowieść może być jednocześnie niezwykła. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente urodziła się w Oslo w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Dzisiaj oboje żyją we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła piękno synagodze pod Białym Bocianem a Aleksander jest przewodniczącym żydowskiej społeczności.

7 DNI W ST.PETERSBURGU / 7 DAYS IN ST. PETERSBURG

Film pokazuje wizytę Lizy w Petersburgu, podczas której ma okazję uściskać swojego syna po raz pierwszy od 12 lat. Lisa przyjechała do Izraela idąc w ślady swego syna Leonida. Rok później on zdecydował się na powrót do Rosji, a ona została w Izraelu z pozostałą częścią rodziny. Ich spotkanie to prawdziwa emocjonalna burza, choć po jakimś czasie dochodzą do punktu, w którym możliwy jest prawdziwe pojednanie. To będzie też ich pożegnanie, chyba że Lizie uda się zrealizować swoje marzenie, by Leonid powrócił do Izraela, pomimo wysokiej ceny jaką będzie musiał zapłacić – półtora roku w więzieniu.

SIEROTY REWOLUCJI / ORPHANS OF THE REVOLUTION

Film rozpoczyna się w warszawskim więzieniu, w którym matka reżysera została uwięziona za nielegalną działalność komunistyczną. 60 lat później, podczas służby wojskowej jako rezerwista został on wyznaczony do pilnowania Palestyńczyków w izraelskim więzieniu na Zachodnim Brzegu. Oparty na rodzinnej opowieści film rozważa moralne i polityczne idee, które wstrząsnęły Europą i Bliskim Wschodem w XX wieku a rozbrzmiewają po dziś dzień. Dokument o ofiarach i sprawcach, jednocześnie biorących udział w wydarzeniach zmieniających świat.

WALCZĄC ZE STRACHEM/ BEYOND THE FEAR

Główne postaci filmu dokonały wyborów, które na zawsze zmieniły ich życie. W 1995 r. młody człowiek Yigal Amir zabija premiera Izraela – Icchaka Rabina i staje się najbardziej znienawidzonym więźniem w kraju. Larisa, matka czwórki dzieci rozwodzi się z mężem, by wziąć ślub z siedzącym za kratami Yigalem i rodzi mu syna. Przez wiele lat autorzy filmu próbowali rozwiązać i zrozumieć tę skomplikowaną historię.

EINSTEIN W ZIEMI ŚWIĘTEJ / EINSTEIN IN THE HOLLY LAND

Gdy Albert Einstein przyjeżdża do Palestyny w lutym 1932 r., mieszka tam 85 tysięcy Żydów.Sądząc po nagłówkach ówczesnych gazet, każdy z nich przyszedł, by powitać i wiwatować na cześć najsłynniejszego Żyda tamtych czasów. Przez następnych 12 dni Einstein notuje wrażenia z powstającego państwa żydowskiego w osobistym dzienniku nie przeznaczonym do publikacji. Na podstawie tego, nigdy przedtem nie widzianego, zapisu podróży powstał film, który pokazuje wizytę Einsteina w Ziemi Świętej, a także maluje portret żydowskiego geniusza.

SPRAWA KOZALCZYKA / THE KOZALCHIC AFFAIR

GRAND PRIX – Złoty Warszawski Feniks w ramach 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
Streszczenie: Yakov Kozalczyk znany był jako “strażnik bloku śmierci”. Był również żydowskim kapo w Auschwitz, który poświęcił swoje życie by ratować Żydów. Był też bardzo znanym siłaczem, który występował na całym świecie. Jego serce nie wytrzymało oskarżeń o kolaborację z nazistami i wieku 53 lat – mieszkając już w Izraelu, popełnił samobójstwo. Jego 68-letni syn rozpoczyna teraz niezwykłą podróż, by odkryć przeszłość i odnaleźć ojca…


Patronat honorowy
nad wydarzeniem objęli Jego Magnificencja Rektor UG dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, profesor nadzwyczajny oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Organizatorzy
: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet Info : www.dkf.ug.edu.pl