IV Koncert „Jantar i Goście”

Zapraszamy wszystkich pasjonatów dobrej zabawy, miłośników tańca, śpiewu i dobrego humoru, studentów, rodziny z dziećmi i wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić poniedziałkowy wieczór.


11 czerwca 2012r.
(poniedziałek)
godzina 18:30
Opera Bałtycka w Gdańsku
Aleja Zwycięstwa 15
Gdańsk

Bilety
do nabycia od 29.05.2012r. w siedzibie ACK UG „ALTERNATOR”, Gdańsk ul. Wita Stwosza 58 pok. 109 w cenie:
Sektor A – 40 zł
Sektor B – 30 zł
Sektor C – 20 zł

Rezerwacje
e-mail: biletyjantar@gmail.com

„JANTAR I GOŚCIE” to coroczny projekt Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „JANTAR”, który skupia na jednej scenie ciekawych artystów prezentujących różne dziedziny sztuki. W związku z tym, że tegoroczna edycja przypada w samym środku wydarzeń związanych z UEFA Euro 2012, którymi żyje cała Polska, postanowiliśmy także podążyć tym tropem i właśnie dlatego do współudziału w koncercie zaprosiliśmy zespół „WITROHON” prezentujący piękno i niezwykłą muzykalność kultury ukraińskiej. Dzięki temu, że tancerze z Białego Boru ochoczo przyjęli naszą propozycję, mamy nadzieję na jednej scenie zaprezentować folklor obu państw-gospodarzy. Bardzo zależało nam także, by do współpracy przy tegorocznej edycji koncertu pozyskać jedną z najlepiej rokujących trójmiejskich grup kabaretowych. Mowa tu oczywiście o grupie „W Gorącej Wodzie Kompani”, z którą znamy się od dawna i jak dotąd mieliśmy okazję współpracować kilkukrotnie, do czego z pewnością przyczynił się fakt, że zarówno Oni jak i my działamy pod patronatem Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „ALTERNATOR”.

Mamy nadzieję, że przygotowana przez nasze zespoły mieszanka tańca i śpiewu, przyprawiona błyskotliwym humorem Kompanów sprawi, iż spędzą Państwo z nami przemiły wieczór. Zapraszamy!

tancerze, muzycy, kadra
ZPiT UG „JANTAR”
oraz Goście

Zespół Witrohon

Zespół działa od 1991 roku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze. Jest znany i ceniony nie tylko w regionie, ale w całej Polsce oraz za granicą. Członkowie zespołu brali udział w zdjęciach do filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, reprezentowali szkołę m.in. podczas Festiwali Kultury Ukraińskiej w Sopocie, Przemyślu i Swidniku (Słowacja) oraz Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Łużyce” w Crostwitz (Niemcy). „Witrohon” odbył tournee po wielkich miastach Belgii, reprezentował ukraińską mniejszość w Polsce na IV Forum Diaspory na Ukrainie. Zespół bierze udział nie tylko w najważniejszych wydarzeniach społeczności ukraińskiej, ale też różnego rodzaju uroczystościach organizowanych przez wojewódzkie, powiatowe i lokalne władze województwa zachodniopomorskiego. Odnosił sukcesy w wielu konkursach, m.in. zajął II miejsce w ogólnopolskim przeglądzie zespołów tanecznych w Złotowie oraz dwukrotnie zdobył pierwsze miejsce w wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Złota Lira” w Koszalinie. „Witrohon” cieszy się popularnością również wśród polskich widzów. Kierownikiem zespołu jest dyrektor szkoły Andrzej Drozd.

W Gorącej Wodzie Kompani

W rysie historycznym Gorących Kompanów przede wszystkim należy wspomnieć o niegdysiejszym Teatrze Wybrzeżak, w którym wszyscy stawialiśmy pierwsze kroki sceniczne, a w tym także improkroki. Można też wspomnieć University of Northern Iowa, z którym Wybrzeżak prowadził wieloletni program wymian artystycznych – jeździliśmy tam studiować teatr i podglądać impro. Mamy rozmaite doświadczenia sceniczne i nie tylko – od wspomnianego wyżej Wybrzeżaka, poprzez produkcje innych offowych teatrów, produkcje filmowe Grupy Impact, są wśród nas Kabaret Limo, Grupa Muflasz, malborska odpowiedź na stand-up comedy Kacper Ruciński Stand Up Comedy, pedagodzy, politolodzy, socjolodzy, graficy, fotograficy, licealiści, japoniści, psychologowie, pływająco-tańczący historyk, czechofil, planszówkowicze, meloman i inni. Na bogów, jakąż interesującą i złożoną grupą ludzi jesteśmy…

Jeśli zaś chodzi o jakąś datę w owym historycznym rysie, to, obok chwalebnego Grunwaldu w 1410 roku, należy wspomnieć początek roku 2008, kiedy to Wojciech Tremiszewski, wujek założyciel, powołał W Gorącej Wodzie Kompanów i przeszedł z nimi od słów do improwizowanych czynów. Wówczas wdziali stroje kąpielowe, kapoki i rozpoczęli spływ po oceanie improwizo. Uczą się słuchać, dowcipkować, a czasem też pławić się w bąbelkach i uważają, żeby nie poślizgnąć się na egzystencjalnym mydle.

W skład grupy wchodzą: Ewa Czernowicz, Małgorzata Różalska, Małgorzata Tremiszewska, Magdalena Walaszczyk, Karolina Wróbel, Szymon Jachimek, Paweł Kukla, Łukasz Ławniczak, Kacper Ruciński, Jakub Śliwiński i Wojciech Tremiszewski, a na klawiszach przygrywa Hubert Świątek.