Understoodia: Noc żywych poetów

„Noc Żywych Poetów 2002”
DODATKOWE INFORMACJE:

Wojciech Boros
urodził się w 1973 roku w Gdańsku. Zdobywca Czerwonej Róży (1996). Publikował m.in. w Akancie, Autografie, Breg-Arcie, Die Aussenseite Des Elementes, Cogito, Gazecie Malarzy i Poetów, Graffiti, Literach, Łabuziu, Opcjach, Poboczach, Portrecie, Protokole Kulturalnym, Toposie, Tytule, Wyrazach. W latach 1993-1997 współtworzył Inicjatywę Poetycką ALMANACH. W październiku 1997r. zadebiutował tomikiem wierszy Nierealit Górski. Opublikował także arkusz Skurcz ku światłu (w ramach antologii Zanim wypełni się wiek, pod
red. L. Janiona, Warszawa 2000).

Piotr Czerski
(Kieszonkowy Mesjasz) – urodzony 01.04.1981 r., obecnie student III roku informatyki (PG); wzrost wysoki, oczy piwne, włosy pośrednie; debiutował w roku 1999 na łamach Toposu, publikował także w innych pismach (FA-Art, Autograf, Studium, Nowa Okolica Poetów). Laureat konkursów (m.in. wyróżnienie w Konkursie im. Władysława Broniewskiego – Płock 1999; wyróżnienie w Konkursie im. St. Ciesielczuka – Hrubieszów 2000; pierwsza nagroda w Ogólnopolskim Konkursie o Laur Czerwonej Róży – Gdańsk 2000).

Tadeusz Dąbrowski
ur. w 1979 r. w Elblągu. Student filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Redaktor Dwumiesięcznika Literackiego Topos. na którego na łamach debiutował w 1997 r. Wydał arkusze: wypieki (1998), Wiersze dla każdego i nie tylko (Biblioteka Rękopisów GTPS, Gdańsk 2000) oraz książki poetyckie: Wypieki (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1999), e-mail (Biblioteka Toposu, Sopot 2000) oraz e-tomik e-mail_2
(e-kolekcja Ha!art). Mieszka w Gdańsku.

Marta Dyk
ur. w 1979 r. w Gdyni. Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, poetka. Zdobyła wyróżnienie w konkursie poetyckim ,,O Złote Pióro Sopotu” (2001). W przygotowaniu debiutancki tomik poetycki ,,słowotwór złośliwy”. Mieszka w Trójmieście.

Michał Dzióbek
(członek Komisji Programowej Stowarzyszenia Literackiego ,,Scriptus”) – ur. w 1975 r. Poeta, eseista, student filologii polskiej UG. Debiut poetycki w „Tyglu Kultury”. Twórca i zastępca redaktora naczelnego Polskiego Internetowego Magazynu Kulturalno-Artystycznego „PIMKA”. Mieszka w Gdańsku.

Andrzej Mestwin Fac
(wiceprezes Stowarzyszenia Literackiego ,,Scriptus”) – ur. w 1969 r. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze wiersze, pracuje w bibliotece. Jest autorem tekstów o literaturze i sztuce oraz scenariusza wystawy poświęconej Günterowi Grassowi, wystawianej w Polsce i za granicą, a także redaktorem Polskiego Internetowego Magazynu Kulturalno-Artystycznego „PIMKA”. Mieszka w Gdańsku.

Bartosz Frankiewicz
ur. w 1978 r.Poeta, lareat konkursów poetyckich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza w Gliwicach oraz w gdyńskim ,,Strychu”. Debiut poetycki w ,,Autografie” (2002). Zamierza studiować romanistykę. Mieszka w Gdańsku.

Lech Loffo Landecki
ur. w 1965 r. w Kołobrzegu. Poeta, debiutował w 1994 r. na łamach ,,Kuriera Gdyńskiego”. W serii ,,Biblioteka rękopisów” Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki wydał ,,Usta bez strun”, a w manufakturze Grubikopiternik ,,Afirmację dramaturgii”. Zdobył m.in. II nagrodę w konkursie poetyckim o ,,Kujawską Lirę”, I nagrodę SODK ,,Limes” w Siedlcach (1998) za prozę ,,Początki paranoi” oraz liczne wyróżnienia w konkursach poetyckich. Debiut poetycki ,,Drzazgi pod powiekami” (2001). Mieszka w Gdańsku.

Zdzisław Lipiński
ur. w 1962 r. w Gdyni. Poeta, recenzent, stały współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego ,,Topos”. Wydał ,,Skamieniałe morze” (1999). W przygotowaniu drugi tomik poetycki. Mieszka w Sopocie.

Dawid Majer
ur. w 1981 r. Poeta, student filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Gra na didgeridoo. Mieszka w Gdańsku.

Adam Majewski (Kamil Krauze)
ur. w 1979 r. w Gdańsku. Poeta, dramaturg. Współpracownik kilku czasopism. Drukował m.in. w Tytule, Toposie, Punkcie Po Punkcie, Tyglu Kultury, Magazynie Literackim, Autografie, Akancie, Kursywie, Undergruncie, Gazecie Wyborczej, kilku antologiach. Opublikował arkusze poetyckie PuppyLove (Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Gdańsk 2000; Wydawnictwo Tower Press, Gdańsk 2001) i ryba, która nie pływa (MKT Plama, Gdańsk 2001). Laureat m.in. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2001). Współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Studiuje filologię polską i teatrologię na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Gdańsku.

Artur Nowaczewski
ur. 10.10.1978 w Gdańsku, najbardziej mobilny student tutejszej polonistyki (ostatnio otrzymał zaszczytny tytuł harpagana za przejście 100 km w ciągu doby), laureat konkursów prozatorskich i poetyckich. Debiutował w Autografie, prowadził onegdaj skrzynkę literacką w młodzieżowym dodatku do Dziennika Bałtyckiego, redagował też – i nadal redaguje – niezależny internetowy serwis poetycki Teczka.

Michał Piotrowski
ur. w 1976 roku w Gdańsku. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutował wiosną 1995 r. w sopockim Toposie, od tego czasu wiersze (rzadziej – szkice i recenzje krytycznoliterackie) publikował m.in. na łamach Studium, Frazy, Tytułu. Jest laureatem konkursów poetyckich – m. in. Konkursu im. Mieczysława Czychowskiego (Gdańsk 1998 – I nagroda), Konkursu im. Wacława Olszewskiego, Konkursu O Złote Pióro Sopotu. Autor arkusza Może i moderna… (1995) wydanego w serii prezentacji grupy poetyckiej Wrzesień. W 1999 roku ukazał się jego debiutancki tom wierszy – Luna. Jako dziennikarz współpracował m.in. z Dziennikiem Bałtyckim i magazynem Aktivist

Barbara Piórkowska
urodziła się w 1974 roku w Gdańsku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Opublikowała tomiki Żyrafa (Łódź 1994, nagroda Stowarzyszenia Literackiego im. K.K. Baczyńskiego) oraz Lot anioła nad miastem (Gdańsk 1995). Wiersze i opowiadania publikowała także w antologiach i na łamach trójmiejskich pism literackich. Przez ostatnie trzy lata dziennikarka Gazety Wyborczej w Gdańsku.

DANIEL KALINOWSKI – „HIGIENA”
Tytuł monodramu: HIGIENA
Teksty: Stanisław Ignacy Witkiewicz
Premiera: 11 czerwca 2001 r.
Wykonanie: Daniel Kalinowski
Scenariusz i reżyseria: Daniel Kalinowski

O SZTUCE:
Monodram Higiena to godzinny spektakl , który prezentuje zaskakująco „świeżą” problematykę higieny fizycznej, psychicznej i duchowej. Na bazie ekscentrycznych esejów zawartych w „Narkotykach” i „Niemytych duszach” Witkacego pojawiają się aktualne do dziś przesłania krytykujące kulturę konsumpcji, banalności i nijakości. Owa krytyka odbywa się podczas spotkania prelegenta-prowokatora z audytorium. Narrator monodramu to artysta, filozof i społecznik nie mogący w pełni wyrazić swej osobowości. Problem dotyczy kategorii szerszych: polskie społeczeństwo jest według Witkiewicza mało twórcze, agresywne lub bezkrytyczne dla kulturowych inności, brakuje zaś mu przede wszystkim intelektualnego namysłu.
W monodramie zastosowano szereg konwencji teatralnych od konwencji wieczoru odczytowego, poprzez liryczne monologi i absurdalne elementy kabaretowe do improwizacji z udziałem publiczności. Od technicznych warunków gry, nastawienia publiczności i konkretnego udziału wybranych widzów w spektaklu, zależy niekiedy całościowy efekt artystyczny zdarzenia Higieny.
Spektakl ten to doskonała zabawa, zbiór intelektualnych prowokacji, obraz duchowych tęsknot i jednocześnie współtworzenie dzieła sztuki, które polega na działaniach spontanicznych i żywiołowych. To zdarzenie stwarzające chwile radości i swobody, wypowiedzenia gorzkiej prawdy i kpiny w spotkaniu między aktorem a widzem.

O HISTORII:
Teatr dla Daniela Kalinowskiego stał się koniecznością życiową w 1988 roku. Wtedy to zaczęła się fascynacja Teatrem „Terminus a quo”. Ten zachwyt stał się punktem wyjścia dla działań autorskich. Wystąpienia Daniela Kalinowskiego to specyficzny collage teatru, poezji, plastyki i manifestu. Niektórzy mówią nawet o performance czy też działaniach happeningowych. Możemy to jednak bezpiecznie nazwać TEATREZJĄ, zostawiając dalszą interpretację uczestnikom zdarzeń.
Daniel Kalinowski oprócz realizowanych akcji indywidualnych, bierze udział w pracach zespołowych Teatru „Rondo” (Słupsk) oraz Teatru „Stop” (Koszalin). Monodramy Daniela Kalinowskiego Wieczór autorski, Curiosa, Odradek, Mandala, Labirynt, Bestiariusz prezentowane mogą być w każdym prawie miejscu i czasie. Oprócz działań teatralnych Daniel Kalinowski udziela się w przestrzeniach literackich (poezja) i naukowych (eseistyka).