Akademia Laboratorium Pieśni

Od 17 października 2013

każdy czwartek: godz.19.30 – 21.30

ACK sala 41

 

Zapraszamy każdego, komu pieśni w duszy grają, na warsztat – casting, który odbędzie się w trzy październikowe czwartki, w godz.19.30 – 21.30. Spośród chętnych, wyłonimy najbardziej zdeterminowanych do pracy pieśniarzy, którzy spotykać się będą od listopada do maja, w sali teatralnej Uniwersytetu Gdańskiego i w kolejnych latach, pomijając przerwy wakacyjne.

Pracę grupy będzie można „usłyszeć” na licznych pokazach ( m.in. Festiwal Etnowiosnowisko, Noc Muzeów, pokaz na UG oraz przy okazji koncertów kameralnych zespołu Laboratorium Pieśni ).

 

Praca Akademii ma za zadanie pogłębiać wrażlwość muzyczną uczestników, rozwijać naturalny potencjał wokalny, oddechowy, uczyć pieśni tradycyjnych różnych kultur i przestrzeni. Spotkania Akademii prowadzone są autorską metodą pracy z głosem, ciałem i oddechem przez Alinę Jurczyszyn: absolwentkę Akademii Praktyk „Gardzienice” i Kamilę Bigus: skrzypaczkę, absolwentkę Akademii Muzycznej.  Trening Akademii, inspirowany treningiem teatru „Gardzienice”, rozbudowany jest o doświadczenia pracy przy projektach Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, w leśnej bazie Instytutu w Brzezince oraz w Studiu na Grobli w Szkole Artistic Research Maisternia Pisni z Ukrainy – skupia się przede wszystkim na pracy nad pieśniami tradycyjnymi, szczególnie wielogłosowymi.

 

AKADEMIA LABORATORIUM PIEŚNI UG

prowadzenie: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus

 

Warsztat – casting: 17, 24, 31 października 2013r.

każdy czwartek: godz.19.30 – 21.30

 

Wita Stwosza 58 p.41 Gdańsk Przymorze

wstęp wolny

 

Kontakt i obowiązkowe rezerwacje: laboratoriumpiesni@wp.pl

 

 

AKADEMIA – PROGRAM

Trening to rozmowy ciała, oddechu, tchnienia, dźwięku, melodii i rytmu. Niekiedy jest to dialog z muzyką, która grana jest obok. Trening to obnażenie ciała i badanie stanu ducha, wzajemne strojenie. Trening to stawianie pytań, przede wszystkim – o siebie.

Włodzimierz Staniewski

AKADEMIA LABORATORIUM PIEŚNI UG

Akademia jest cyklem spotkań warsztatowych, prowadzonych autorską metodą pracy z pieśniami tradycyjnymi, głosem, ciałem, oddechem. Inspirowana treningiem teatru „Gardzienice”, rozbudowana o doświadczenia pracy przy projektach Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w leśnej bazie Instytutu w Brzezince oraz w Studiu na Grobli w Szkole Artistic Research Maisternia Pisni z Ukrainy.

Spotkania Akademii skupiają się wokół poszukiwań i rozwoju:

– zespołowego praktykowania muzyki i śpiewu ( praca z pieśniami tradycyjnymi, nauka śpiewu w wielogłosach )

– fenomenu głosu, jego wzmocnieniu ( emisja, impostacja, trening oddechowy )

– naturalnej muzyczności człowieka ( muzycznym odczuwaniu świata )

– ciała obudzonego, żywego ( praca z rytmem ciała, ćwiczenia rozluźniające z akcentem na kręgosłup, trening zmysłów )

– wzajemności, działań partnerskich i zespołowych ( budowanie relacji uważności, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności za wspólną pracę, umiejętności zestrajania się z grupą, tworzenia twórczej energii, wspomagania się w pracy i wykorzystywaniu potencjału każdego z uczestników )

Członkowie Akademii nastawieni są na długofalową pracę, obejmującą występy na corocznych pokazach na UG, jak również wyjazdy na Festiwale, koncerty, wyprawy terenowe w poszukiwaniu pieśni tradycyjnych oraz nagrywanie materiału pieśniarskiego i rejestrację na płycie.

Laboratorium Pieśni etno/folk world music

Zespół Laboratorium Pieśni jest galerią trójmiejskich muzyków i pieśniarzy, którzy odwołując się do tradycyjnej muzyki świata, tworzy współczesne aranżacje, często dotykające oryginału zaledwie fragmentem melodii lub tekstem. Zespół eksploruje szczególnie materiał źródłowy kultury bałkańskiej, romskiej, ukraińskiej, polskiej, ale można też znaleźć utwory inspirowane muzyką żydowską, czy arabską. Stylistycznie można go określić jako folk /etno/ world music. Jest to zróżnicowany materiał, składający się zarówno z energetycznych kompozycji, jak i bardziej refleksyjnych aranżacji.

Występy na żywo leżą na pograniczu koncertu i performensu, niezwykle barwne, zagarniające widza, tworzące atmosferę współuczestnictwa, wciągające go w świat zapomnianej muzyki, która nagle staje się bliska, poruszająca i zadziwiająco aktualna.

Skład: Alina Jurczyszyn (wokal), Kamila Bigus (skrzypce, wokal), Michał Zeltman (gitara), Michał Mantaj (akordeon), Tomek Sowiński (perkusjonalia), Tomasz Nowik ( kontrabas), Dawid Lipka (trąbka)

Więcej: https://myspace.com/laboratoriumpiesni