18 października 2013 – 26 października 2013
Filmowe premiery polskie i trójmiejskie, prapremiera teatralna, debaty i inne atrakcje. To już 7 edycja interdyscyplinarnego projektu kulturalno-artystycznego o charakterze otwartym, adresowanego do mieszkańców Trójmiasta. Organizatorem przedsięwzięcia jest Europejskie Centrum Solidarności.
FILM
Repertuar filmowy festiwalu jest wyborem autorskim Artura Liebharta, znawcy tematu, dyrektora Planete + Doc Film Festival, promotora i dystrybutora filmów dokumentalnych. W tym roku zaprezentujemy w Multikino Gdańsk nowości kina fabularnego i dokumentalnego, m.in. „Dotyk grzechu” (reż. Zhangke Jia, Chiny/Japonia 2013) – film o współczesnych Chinach, prezentowany w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, „Salvo” (reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza, Włochy/Francja 2013) – film przenoszący widza w świat sycylijskiej mafii, premiera polska, „Sztuka znikania” (reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013) – obraz o Polsce z czasów stanu wojennego, premiera trójmiejska i „Gatekeepers” (reż. Dror Moreh, Izrael/Francja/Niemcy/Belgia 2012) – film, w którym po raz pierwszy byli szefowie Izraelskich Sił Bezpieczeństwa publicznie prezentują swój punkt widzenia na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
TEATR
Po raz drugi – po ubiegłorocznym „Re-Wolt” wg tekstu Anny Wojnarowskiej i w reżyserii Weroniki Szczawińskiej – w programie AAFF znalazła się prapremiera teatralna. Tym razem Paweł Wodziński, utytułowany reżyser teatralny, w obrazie „Wolna Trybuna” zmierzy się z tekstem Christiana Skrzyposzka pod tym samym tytułem. Powieść, która ponad piętnaście lat czekała na publikację w Polsce, osiągnęła miano kultowej. W karykaturalny sposób maluje obraz polskiego społeczeństwa w dobie 50-lecia PRL. Ukazała się dopiero w roku 1999, tuż po śmierci autora. Przedstawienie pomyślane zostało jako projekt społeczny, w którym będą uczestniczyć nie tylko statyści, i nieprofesjonalni aktorzy, wyłonieni w drodze castingów, ale także sami widzowie. Spektakl prezentowany będzie w ramach AAFF dwukrotnie w Instytucie Sztuki Wyspa, od listopada gościć będzie zaś w Warszawie na deskach Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Jak co roku pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami i debaty. Publiczność zaś nagrodzi najlepszy film festiwalu.
Organizator : Europejskie Centrum Solidarności ECS
Szczegółowy program : http://aaff.pl/pl