MUZYKA KOŃCA ŚWIATA III Koncert muzyki alternatywnej

Miejsce: Kościół św. Jana, Gdańsk ul. Świętojańska 50

21 czerwca 2003 r. (sobota), godz. 20.00

Bilety: 25 i 35 zł

Kolejna, trzecia już edycja festiwalu, na którym pokazujemy niecodzienne zjawiska sceny muzycznej z kraju i zagranicy. Koncert, chociaż jest płatny nie ma charakteru komercyjnego. Wszystkie uzyskane środki przeznaczone są na przygotowanie projektu.
Wystąpią:

WIELORYB (Polska)
TO ROCOCO ROT (Niemcy)
FORGOTTEN FISH MEMORY ORCHESTRA (Holandia)
Performance: An Anthology of Metals

Oprawa wizualna: VJ WALL-RUSS (Holandia)

Informacje dodatkowe:

WIELORYB (Polska)

Zespół Wieloryb powstał w 1994 roku w Gdańsku. Z założenia miał być jednorazowym projektem muzyków kilku trójmiejskich formacji. Początkowo muzyka zespołu oscylowała wokół gatunku techno-industrial. W późniejszym okresie grupa niezbyt przywiązana do ram gatunkowych przeszła wiele przemian grając: minimal techno, hard step, ambient, electro dub itp. W latach 97 – 99 Wieloryb zawiesza działalność koncertową skupiając sie na domowych eksperymentach muzycznych. W roku 1999 powraca na sceny, głównie trójmiejskich klubów, z odświeżonym instrumentarium i programem. Dewizą zespołu pozostaje „niepowtarzalność”; każdy koncert to inny materiał muzyczny, przygotowywany celowo na konkretne wydarzenie. Na początku 2003 r. Wieloryb poszerzył skład o wokalistkę, co w znaczący sposób wpłynęło na repertuar zespołu. Obecnie grupa zafascynowana muzyka new electro przygotowuje materiał na kolejną płytę.

Do sukcesów zespołu należy niewątpliwie nominacja do nagrody Fryderyk’94 w kategorii „muzyka taneczna” za płytę „1” obok takich gwiazd tanecznych jak np.: DeMono, Nazar, a także udział w Artgendzie 96 w Kopenhadze, jako przedstawiciel Miasta Gdańska.

TO ROCOCO ROT (Niemcy)

Tego zespołu nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się współczesną muzyką elektroniczną czy, jak mawiają niektórzy „nowymi brzmieniami”.

TO ROCOCO ROT postrzegane bywa przede wszystkim jako główny przedstawiciel niemieckiego post-rocka, choć zespół ze zrozumiałych względów od tej nalepki się odżegnuje. Koncert To Rococo Rot zafascynuje zapewne tych którzy w muzyce trójki Niemców cenią finezyjne struktury, delikatnie tworzone loopy, jak i tych, których urzekła niezwykła łatwość tworzenia uroczych melodii i tego charakterystycznego „plumkania”. Znajdziemy tu także elementy delikatnego cyber-dubu, kojarzonego z szyldem Chain Reaction.

 

FORGOTTEN FISH MEMORY ORCHESTRA (Holandia)

Projekt muzyczny skupiający międzynarodowe środowisko muzyków (9 osób) mieszkających w Amsterdamie. Inspiracje muzyczne czerpią z różnych kultur świata wykorzystując ich naturalne, ludowe melodie i tradycyjne instrumenty.

Do instrumentarium grupy należą m.in. wiolonczela, klarnet, pianino, saz, mandolina, akordeon, harmonia, dzwony, skrzypce, czy instrumenty perkusyjne. Specjalnością grupy jest tworzenie opartych na własnym repertuarze muzycznym bogatych wizualnie prezentacji scenicznych, z wykorzystaniem różnorodnych kostiumów i scenografii.

VJ Wall-Russ (Holandia)

Czyli Walter Russ to mieszkający w Amsterdamie artysta video, realizator wizualizacji dla największego w Holandii niezależnego festiwalu muzyczno-teatralnego „Robodock”.

Organizator:

Akademickie Centrum Kultury
Uniwersytetu Gdańskiego

Współorganizator:

Świat Książki
Ul. Świętojańska 13a
81-368 Gdynia
tel. (58) 661 85 51
fax. (58) 620 95 26

Gdańskie Towarzystwo
Promocji Kultury Akademickiej
ul. Wita Stwosza 58/ 2
80-952 Gdańsk
tel./ fax. (58) 55 29 300


Instytucja zaprzyjaźniona:

Dom Holenderski w Gdańsku
ul. Długi Targ 33/34
tel. (58) 301 24 82
Współpraca:

Dyskusyjny Klub Filmowy
Uniwersytetu Gdańskiego
„Miłość Blondynki”
Gdańsk, ul. Wita Stwosza 58/2
tel. (58) 55 29 450
Mecenat:

Ambasada Królestwa Niderlandów
ul. Chocimska 6
00-791 Warszawa
tel. (22) 646 65 62

Uniwersytet Gdański
ul. Bażyńskiego 1A
80-952 Gdańsk
tel. (58) 552 50 71

Koordynatorzy:

Tomasz Dziemianczuk
śp. Przemyslaw Miller