18 stycznia 2003 r.
pokaz niezależnych filmów dokumentalnych
LIFE & DEBT
URBAN WARRIOR
Sobota, 18 stycznia 2003 r, godz. 18.00
Wydział Matematyki i Fizyki UG,
Gdańsk, ul. Wita Stwosza 54
LIFE & DEBT (2001)
Reż: Stephanie Black
Prod: A Tuff Gong Pictures Production
Film ten zdominował festiwale dokumentalne dwa lata temu i zdobył parę prestiżowych nagród. W niezwykły sposób łączy narrację pochodzącą z książki Jamaiki Kincaid z wywiadami z kontrowersyjnymi postaciami, jak pierwszoplanowi oficjele Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy byłym prezydentem Jamajki, Michaelem Mantley. Film pokazuje, jak życie codzienne wyspy zostało zdominowane przez politykę i praktyki ekonomiczne wielkich organizacji finansowych i jaka jest prawdziwa cena taktyk neoliberalnych dla rozwoju państwa z tak zwanego Trzeciego Świata. Muzyka Boba i Ziggi Marleya przeplatana jest historiami lokalnych mieszkańców, którzy zostali pominięci w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, a ich życiem nie rządzą już żadne demokratyczne siły, tylko logika zysku dla banków udzielających kredytów na warunkach tak zwanego „wolnego handlu” niszczącego rodzimą ekonomię. Life and Debt pokazuje mechanizmy rządzące pożyczkami z Banku Światowego i to, jak wyglądają programy reform wprowadzane przez te niedemokratyczne instytucje. Szczególnie ciekawe są zdjęcia z tak zwanej „Strefy Wolnego Handlu”, zamkniętej dla świata zewnętrznego. Tym historiom towarzysza zdjęcia pięknej przyrody Jamajskiej, kontrastujące z okrucieństwem zmian zachodzących na wyspie.
Film zdobył następujące nagrody:
* CINEAMBIENTE INT. ENVIRONMENTAL FILM FEST. 2002 TEEN JURY BEST FILM OF FESTIVAL, TURIN, ITALY
* ONE WORLD 2002-PRAGUE HUMAN RIGHTS FILM FESTIVAL-AUDIENCE AWARD BEST FILM OF THE FESTIVAL
* ONE WORLD MEDIA AWARDS-FINALIST, INTERNATIONAL PREMIER AWARD, ENGLAND
* BEST DOCUMENTARY AT THE JAMERICAN FILM FESTIVAL.
* THE CRITICS JURY AWARD, HONORABLE MENTION „BEST FILM OF THE FESTIVAL” AT THE INDEPENDENT FEATURE PROJECT/WEST LOS ANGELES FILM FESTIVAL.
* CINEAMBIENTE INT. ENVIRONMENTAL FILM FEST. 2002 TEEN JURY BEST 1
URBAN WARRIOR (2002)
Reż: Matt Ehling
Prod: The Militarizing of American Law Enforcement
W Stanach Zjednoczony od dłuższego czasu wzrasta aktywność ruchów społecznych i protestów wobec polityki państwa. W świetle wydarzeń z Seattle, jak i innych protestów antyglobalistycznych wzrasta tez aktywność policji. Kiedyś taktyki policyjne bardzo różniły się od militarnych , ale ta granica ulega zatarciu. Prawodawstwo amerykańskie jasno definiuje i oddziela uprawnienia wojskowe od policyjnych przy pomocy takich dokumentów prawnych jak np. Commitatus Act.
W latach 80 tych i 90tych Pentagon dostarczał materiały i technologię wojskową oraz organizował ćwiczenia dla oddziałów policji. Dzisiaj w większości miast istnieją oddziały specjalne używające broni maszynowej czy technik walki używanych dotychczas tylko przez jednostki wojskowe. Wojsko nie ogranicza się już tylko do dostarczania sprzętu. Aktywnie włącza się w egzekwowania prawa, co jest niezgodne z amerykańską Konstytucją. Specjalne jednostki wojskowe są zapraszane do uczestniczenia w gaszeniu protestów społecznych, jak te z Seattle z 99 roku. Od czasu ataku terrorystycznego z 11 września wzrosło przyzwolenia na tego typu działania i administracja Busha próbuje bardziej zmilitaryzować policje i ograniczyć podstawowe swobody osobiste do tej po gwarantowane przez prawo. Film „Urban Warrior” pokazuje, jak przez ostatnie 30 lat te procesy głębokiegp wpływu taktyk wojskowych na działania policyjne, rozwój technologii śledczej i ograniczenie praw cywilnych, mają wpływ na życie codzienne w Stanach Zjednoczonych i na działalność społeczną.
Zarządzanie projektem:
Tomasz Dziemianczuk, Agnieszka Kajrukszto
Gość specjalny:
Agnieszka Kajrukszto (Nowy Jork)