Pod Patronatem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego Prof. Dr Hab. Andrzeja CeynowyOrganizator:
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Komitet Honorowy:
Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
Współorganizacja:
Uniwersytet Gdański
Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego
Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej
Capella Gedanensis
Polska Filharmonia Bałtycka
Kąpielisko Morskie Sopot
Urząd Miejski W Juracie
Uczestnicy:
* Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
* Chór Akademii Medycznej W Gdańsku
* Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego In. Wieniawskiego (Lublin)
* Chór I Orkiestra Collegium Musicum (Leiden, Holandia)
* Chór „Riga” (Łotwa)
* Sopocki Chór Kameralny „Continuo”
W związku z przystąpieniem Polski z dniem 1 maja 2004 w poczet krajów członkowskich Unii Europejskiej, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego przygotowuje w dniach 28.04 – 1.05.2004 w Gdańsku festiwal „Międzynarodowe Spotkania Chóralne”. Celem festiwalu będzie przede wszystkim integracja środowiska akademickiego na płaszczyźnie kulturalnej i prezentacja twórczości muzycznej krajów Unii Europejskiej oraz krajów wstępujących do europejskiej wspólnoty. Festiwal ma być również okazją do szerokiej promocji Trójmiasta w kraju i poza jego granicami, jako prężnego ośrodka kulturalnego i akademickiego.
Podczas festiwalu chóry zaprezentują utwory a capella, a zwieńczeniem wspólnego koncertowania będzie wykonanie, w przeddzień przystąpienia Polski do europejskich struktur, wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wspaniałej IX Symfonii Ludwika van Beethovena. Koncerty będą odbywały się w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na sopockim Molo oraz w Juracie.
Program festiwalu:
28.04:
* 10.00 Rektorat Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 1a – konferencja prasowa z udziałem JM Rektora UG prof. Andrzeja Ceynowy.
* 18.00 Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Ks. Gołębiowskiego 1 – Jurata. Koncert Chóru Studentów „Riga” z Łotwy.
30.04:
* 19.00 Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Ołowianka 1, Gdańsk.
„Oda do radości” – Z nadzieją i muzyka do Unii Europejskiej – koncert w ramach Festiwalu „Gdańska Wiosna”
Gregor Buhl – Gregor Buhl
Karolina Jaroszewska – wiolonczela
Bożena Harasimowicz-Haas – sopran
Izabela Rodziewicz – alt
Paweł Skałuba – tenor
Przemysław Firek – bas
Połączone Chóry Międzynarodowych Spotkań Chóralnych
Orkiestra Symfoniczna PFB
W. Lutosławski – Koncert na wiolonczelę i orkiestrę
L. van Beethoven – IX Symfonia d-mol op. 125
1.05:
* 12.00 Piknik Chóralny – Muszla Koncertowa na Molo w Sopocie
* 17.00 Młodzi w Europie – koncert na Targu Węglowym w Gdańsku
Chóry Międzynarodowych Spotkań Chóralnych.
Uczestnicy festiwalu:
Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego Im. H. Wieniawskiego W Lublinie
Chór powstał na przełomie 1986/87 roku. Podstawę repertuaru stanowią pieśni a cappella różnych epok. Od kilku lat ważny nurt w pracy chóru stanowi muzyka oratoryjno-kantatowa. Współpraca z innymi chórami oraz orkiestrami daje możliwość wykonywania wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych J. S. Bacha, G. Rossiniego, W. A. Mozarta, J. Haydna, L. Van Beethovena, J. Brahmsa, G. F. Haendla, G. Pucciniego i K. Szymanowskiego. Zespół kilkakrotnie brał udział w festiwalach, konkursach i warsztatach muzycznych w kraju i za granicą: w Szwajcarii, Francji, Szwecji, Austrii, Niemczech i na Węgrzech. Z inicjatywy chóru odbywają się w Lublinie Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej (4 edycje w latach 1995-2001). Od początku istnienia zespołu jego dyrygentem jest Beata Dąbrowska.
Chór Akademii Medycznej W Gdańsku
Chór jest jednym z najstarszych w Polsce – w roku 2006 obchodził będzie jubileusz 60-lecia istnienia. W okresie swej wieloletniej historii chór był wielokrotnie laureatem czołowych nagród na licznych polskich i zagranicznych konkursach oraz festiwalach chóralnych, m.in. w Knokke (Belgia), Middlesbrough (Anglia), Cork (Irlandia), Arezzo (Włochy), Spittal an der Drau (Austria), Warnie (Bułgaria), Tolosie (Hiszpania) i Pardubicach (Czechy). Koncertował w kilkunastu krajach świata. Oprócz programów muzyki a cappella, zawierających utwory kompozytorów polskich oraz obcych reprezentujących różne style muzyczne i epoki, wykonuje również muzykę oratoryjną. W ostatnich latach Chór AMG nagrał 5 płyt CD. Za dotychczasową działalność artystyczną odznaczony został Złotą Odznaką Honorową z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Od roku 1988 dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest Jerzy Szarafiński, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej.
Chór Uniwersytetu Im. Striadina „Riga”, Łotwa
Chór Uniwersytecki „Riga” (założony w 1951 roku) wystąpił do tej pory z koncertami w wielu krajach europejskich: na Ukrainie, w Rosji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, we Włoszech i w krajach bałtyckich. Zespół, złożony ze 120 osób, należy do Europejskiej Federacji Chórów „Europa Cantate”. Na repertuar chóru składają się dzieła kompozytorów klasycznych, łotewskich, a także pieśni folklorystyczne. Chór brał udział w wielu konkursach i festiwalach (m.in. na Litwie, Łotwie i w Polsce). Dyrektorem artystycznym od 2000 roku jest Ints Teterovskis, a dyrygentką Evita Bindemane
Chór I Orkiestra Collegium Musicum, Leiden, Holandia
Chór Studencki i Orkiestra Collegium Musicum w Leiden powstały w 1936 roku. Obecnie , ze 160 aktywnymi uczestnikami, są największym uniwersyteckim stowarzyszeniem muzycznym w Holandii. Collegium Musicum składa się z orkiestry symfonicznej, chóru i chóru kameralnego. Co pół roku zespoły dają dwa koncerty: w Leiden oraz w salach koncertowych i kościołach innych holenderskich miast. Ideą zespołów jest zapoznanie członków i słuchaczy z wieloma stylami muzycznymi powstającymi w różnych epokach.
Dyrygentem orkiestry jest Jeppe Moulijn, a chórów – Gilles Michels.
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Chór powstał w 1971 roku. Do tej pory wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i zagranicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Kilkakrotnie występował dla papieża Jana Pawła II. Chór współpracował z Europejską Akademią Chóralną, a efektem tej współpracy było przygotowanie nagrań płyt kompaktowych dla EMI Classics i występy wraz z Süddeutschen Rudfunk Sinfonieorchester w Bremie, Linzu, Strasburgu, Wiedniu, Hannowerze i w Nowym Jorku. Zespół także wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. W swym dorobku ma szereg nagród zdobytych na wielu konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych (Riva del Garda 1996, 2001; Wiedeń 2001; Busan, Korea Południowa 2002; Malta 2003). Chór oprócz utworów a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów wszystkich epok, posiada w swoim repertuarze także muzykę oratoryjną. Od roku 1992 dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru jest Marcin Tomczak.
Sopocki Chór Kameralny Continuo
Sopocki Chór Kameralny CONTINUO powstał w 1986 roku jako Chór Kameralny
Uniwersytetu Gdańskiego. Chór prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową. W 1987 roku, a więc w niecały rok po rozpoczęciu działalności artystycznej, zdobył pierwszą nagrodę na VI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Od tego wydarzenia koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja, Rosja, Dania, Szwecja, Szwajcaria) uzyskując zawsze duże uznanie publiczności i zdobywając wiele nagród. W repertuarze znajdują się, obok małych form muzycznych á capella, także wielkie formy oratoryjne Mozarta, Rossiniego, Brahmsa, Vivaldiego i Pawluśkiewicza. Zespół często współpracuje z wieloma innymi chórami Pomorza, bierze udział w koncertach charytatywnych, a w Sopocie witał papieża Jana Pawła II. W dorobku zespołu znajduje się nagrana płyta z kolędami. We wrześniu 2000 r. dyrygentem chóru zostaje Anna Fiebig wspaniały pedagog ,doświadczona wokalistka oraz dyrygentka- profesor Gdańskiej Akademii Muzycznej.