II Trójmiejskie Spotkania Komiksowe

21-22 maja 2005 r.

Wydział Filologiczno-Historyczny UG,
Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55

Wstęp wolny!

Ramowy program imprezy:

21 maja (sobota):

10:00 Rozpoczęcie giełdy

10:30 Wernisaż wystawy i oficjalne rozpoczęcie imprezy

11:00 Spotkanie z twórcami z Czech i Słowacji. Goście: Tomasz Prokupek i Branko Jelinek

12:30 Spotkanie z Grzegorzem Januszem i Krzysztofem Gawronkiewiczem. Prezentacja albumu „Esencja”

13:30 Spotkanie z twórcami z Estonii i Ukrainy. Goście: Joonas i Elina Sildre, Slavek Paschuk

15:00 Przerwa w prezentacjach artystów. Warsztaty dla zainteresowanych.

16:30 Spotkanie z twórcami z Niemiec. Goście: Beat Gipp i grupa Beatle Print

17:30 Podsumowanie dnia. Dalsza część warsztatów

22 maja (niedziela):

10:00 Ponowne otwarcie giełdy

11:00 Spotkanie z twórcami ze Słowenii. Gość: Jakob Klemencic

12:00 Podwójna odsłona polskich produkcji undergroundowych. Goście: Ryszard Dąbrowski i legendarny Zimny

13:00 Spotkanie z gośćmi z Węgier: Gość: Attila Fukaki

14:00 Przerwa w prezentacjach artystów. Warsztaty dla zainteresowanych.

15:00 Panel dyskusyjny – „Komiks na Pomorzu”. Goście: Aleksandra Czubek- Spanowicz, Marek Lachowicz, Krzysztof i Janusz Wyrzykowski …

16:15 Comics Session, czyli malowanie na żywo. Część 1

16:45 Krótka przerwa

17:00 Comics Session, cz. 2. Komiksowy freestyle i 3 kwadranse dla nieskrępowanej ekspresji twórców

17:45 Aukcja prac stworzonych podczas Comics Session

18:30 Zamknięcie festiwlu

 

Organizatorzy:
Kulturalny Kolektyw UG,
Akademickie Centrum Kultury UG

 

ESENCJA została stworzona przez duet polskich twórców: Krzysztof Gawronkiewicza (rysunki i kolory) i Grzegorza Janusza (scenariusz).

 

Album brał udział w konkursie na najlepszy komiks europejski (Europejski Konkurs Komiksu) zorganizowany przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. W konkursie wzieło udział kilkuset artystów z Europy, jednak główna nagroda (Grand Prix) przypadła właśnie ESENCJI.

Album opowiada o dochodzeniu, jakie prowadzi prywatny detektyw Otto Bohater i jego szczur Watson (z tej pary szczur jest o wiele bardziej bystry). Akcja rozgrywa się w Warszawie – autorzy zadbali, by charakterystyczne dla Warszawy miejsca były w komiksie rozpoznawalne (np. Powišzki, Plac Zamkowy, okolice Starego Miasta, Pałac Kultury, Biblioteka Uniwersytecka, Dworzec Centralny, itp.).

ESENCJA to komiks, w którym dominuje przewrotny humor… Główny bohater – Otto Bohater, otrzymuje zlecenie od sławnego kabareciarza – ma dowiedzieć się, w jaki sposób zmarł jego brat bliźniak (bracia zawsze robili to samo i pozostały przy życiu bliźniak chce umrzeć tak samo jak jego brat). Wypełniając swoje zadanie Otto przemieszcza się warszawskimi kanałami, uważając ten sposób „komunikacji” za najszybszy w mieście… W tle rozgrywa się druga akcja – ogłoszono bowiem konkurs na odnalezienie sensu życia – zwycięzca otrzyma olbrzymia nagrodę… oczywiście szybko okazuje się, że oba te wątki są ze sobą powiązane…

Tomasz Prokupek

 

Pochodzi ze stolicy Moraw Brna. Główny redaktor i scenarzysta magazynu Aargh! Znawaca komiksu specjalizujący się w twórczości komiksiarzy z krajów postkomunistycznych.

Wielki fan twórczości Karola Saudka. Obecnie podróżuje po świecie poszukując materiałów do książki o swoim ulubionym autorze.

(www.analphabetbooks.com)
Elina i Joonas Sildre

 

Małżeństwo komiksiarzy z Estoni. Joonas jest animatorem życia komiksowego i gorliwym propagatorem tej mało popularnej, choć mającej dużą tradycję sztuki. Platformą dla tej promocji jest strona www.hot.ee/koomiks. Joonas i Elina są rysownikami młodego pokolenia.
Attila Fukaki

Nowe objawienie węgierskiej sceny komiksowej. Ten młody utalentowany twórca jest studentem Akademii Sztuk pięknych we Florencji. Dopiero niedawno zaistniał na rodzimej scenie komiksowej. Od kwietnia można oglądać jego prace na monograficznej wystawie w galerii Karton W Budapeszczie (www.karton.hu). Galeria ta pełni funkcję między innymi muzeum karykatury i w ramache tej działalności zajmuje się komiksem. To właśnie „Karton” zorganizował największą do tej pory wystawę węgierskiego komiksu na jesieni 2002 roku.
Branko Jelinek

 

Chyba najbardziej utalentowany twórca ze Słowacji. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Jego autorska seria „Oskar Ed” znana do tej pory tylko w jego ojczynie i w Czechach może wkrótce zawojuje resztę Europy. Oprócz rysunku i pisania scenariuszy zajmuje się także malarstwem i te upodobania odzwierciedlają się w jego komiksowych fascynacjach, gdzie na szczycie mistrzowskiej hierarchii stoją Dave McKean i Katushiro Otomo.
Jakob Klemencic

 

Jest przedstawicielem słoweńskiego środowiska komiksowego, które jawi jako jedno z najciekwszych fenomenów komiksowych w krajach postkomunistycznych. Jakob jest stałym współpracownikiem redakcji wydającej międzynarodową antologię „Stripburek” znaną w całej Europie i prezentującej także osiągnięcia artystyczne polskich twórców takich jak: Aleksandra Czubek, Mateusz Skutnik, Jacek Frąś, Tomasz Tomaszewski, czy Marek Turek. Regularnie wydawany jest przez tą samą redakcję magazyn „Stripburger” i jego różne mutacje i numery tematyczne. Na jego łamach publikowały takie znakomitości artystycznego komiksu jak Peter Kuper, James Kochalka, Aleksandar Zograf, Max Andersson (wkrótce jego album „Pixy” będzie miał wersję polską dzięki wydaniu Kultury Gniewu).

 

Slavek Paschuk

 

Rysownik i scenarzysta tworzący dla ukraińskiego magazynu „K9” oraz „Dark Warrior”. Członek zespołu powołanego przez Alexieja Olina, który to podjął ambitne zadanie stworzenia rynku komiksowego u naszego wschodniego sąsiada. Jak na razie inicjatywa uzyskała niemałe powodzenie, bo na ukazują się ciągle nowe znakomite serie, a magazyn „K9” uzyskał 16.000 nakładu. W tych działaniach biorą udział inni niezwykle utalentowani ryswonicy pośród których jest między innymi Grim Jim, Ewgieni Pronin, Alexie Lipatov oraz bracia Chebikin.

Beat Gipp

Szwajcar zamiekszujący Berlin. Gościł już wcześniej w Gdańsku. Zafascynowany postindustrialnym klimatem Stoczni Gdańskiej, gdzie tworzył swe ekpserymentalne komiksy. Ich cechą charakterystyczną jest duży format i reczna technika drukowania, czyli sitodruk. Na potrzeby TSK zapowida swoisty performance komiksowy.
Krzysztof Gawronkiewicz

Urodzony w 1969, jest obok Przemka Truścińskiego jednym z weteranów polskiej młodej sceny komiksowej. Absolwent Liceum Plastycznego, potem Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.
Głośno o Gawronkiewiczu zrobiło się przy okazji „Burzy” , legendarnym komiksie do scenariusza Macieja Parowskiego (były redaktor Nowej Fantastyki często wykorzystywał rysownika jako ilustratora w swoim piśmie), który nigdy nie został ukończony. Wersja zamieszczona w wydanej w ubiegłym roku antologii „Wrzesień”. „Wojna narysowana”, choć najobszerniejsza z dotychczasowych, również nie jest kompletna. Już wtedy (rok 1990) Gawronkiewicz dał się poznać jako doskonały rysownik, wiernie operujący czernią i bielą, tworzący misterne, realistyczne rysunki. Kolejną poważną pracą był komiks „Achtung Zelig” (scenariusz Krystian Rosiński, siostrzeniec słynnego Grzegorza), którego pierwsze plansze ukazały się w magazynie AQQ w roku 1993. Rysowany fantastyczną, bogatą kreską, pełen surrealistycznego humoru i niesamowitości komiks o losach dwóch Żydów w czasie wojny stał się wielkim wydarzeniem. W roku 1994 wydał razem z Dennisem Wojdą „Mikropolis” . Do dzisiaj ukazały się dwa albumy o Miasteczku i jego mieszkańcach: „Przewodnik turystyczny” i „Moherowe sny” . Za ten drugi twórcy nominowani byli do artystycznej nagrody telewizyjnego magazynu Pegaz . Innym wspólnym dziełem Gawronkiewicza i Wojdy jest komiks „Tabula Rasa”. Oprócz Wojdy współpracuje Gawronkiewicz również z Grzegorzem Januszem. Za „Jedynaka” otrzymali w 1994 nagrodę publiczności i wyróżnienie, a obecnie tworzą utrzymane w konwencji czarnego kryminału historie o Otto Bohaterze . Jedna z nich, zatytułowana „Esencja” wygrała pierwszy europejski konkurs zorganizowany przez telewizję Arté i wydawnictwo Gléant. Pierwsze sześć plansz komiksu polskich autorów zostawiło w pobitym polu ponad 600 projektów z całej Europy. Nagrodą w tym prestiżowym konkursie jest wydanie ukończonego, 32 planszowego komiksu we Francji.
Pieniądze zarabia pracując nad reklamami. Jest autorem, m.in. kampanii TP SA, w której wykorzystano wizerunki bohaterów polskiej popkultury (np. filmowy Kmicic, Janek Kos) przetworzone na sposób znany z prac Roya Lichtensteina.

Publikacje komiksowe:
„Chciałbym zainwestować” (Giełda Papierów Warto ciowych w Warszawie 2001),
„Mikropolis ­ przewodnik turystyczny” scenariusz Dennis Wojda (Siedmioróg 2001),
„Mikropolis ­ moherowe sny” scenariusz Dennis Wojda (Mandragora 2002),
„Achtung Zelig!” ­ druga wojna scenariusz Krystian Rosenberg (Kultura Gniewu/Zin Zin Press 2004).

(ze strony Kultury Gniewu www.kultura.com.pl)
Ryszard Dąbrowski

Urodził się w 1968 roku. Jest absolwentem wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Pierwszą publikacją komiksową był „Likwidator” (Lagart, 1995) ­ mini komiks humorystyczny w formacie fanzinowej broszury, którego bohaterem jest ekologiczny terrorysta. Komiks przedstawia z przymrużeniem oka ekologiczny i anarchistyczny radykalizm w konwencji makabreski. Po długiej przerwie wraca do twórczości komiksowej publikując pełnometrażowy album z tym samym bohaterem „Likwidator ­ Trylogia” ­ w wydawnictwie Kultura Gniewu (2001).
Do dzisiaj ukazały sie już trzy albumy z tym bohaterem.
Publikuje swoje prace komiksowe w AQQ , Produkcie , Arenie Komiks oraz w piśmie ekologiczno-politycznym „Obywatel” , gdzie możemy poznać jego nowego bohatera – Redaktora Szwędaka. Idiotę, który uprawia zawód dziennikarza i w każdym odcinku dowodzi, że za żadną cenę niezdolny jest zmądrzeć. Historia ta została zaprojektowana jako typowy komiks prasowy.
Dzieli się na samodzielne epizody, każdorazowo zakończone dowcipną pointą. Wszystkie narysowane dotychczas przygody Szwędaka zatytułowane „Redaktor Szwędak czyli Sztuka Wywiadu” stanowią ostatnie wydawnictwo autora. Dąbrowski mieszka i pracuje w Białymstoku.

Publikacje komiksowe:
„Likwidator” (Lagart 1995),
„Likwidator ­ Trylogia” (kultura gniewu 2001),
„Likwidator ­ Krwawy Rajd” (Zielony Front 2003),
„Likwidator ­ Decydujące starcie i pozostałe epizody” (Pasażer 2003),
„Redaktor Szwędak czyli Sztuka Wywiadu” (kultura gniewu 2003).

(ze strony Kultury Gniewu www.kultura.com.pl)
Aleksandra Czubek-Spanowicz

Urodzona w 1966 roku w Wejherowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Jej cykl ilustracji do baśni Andersena został wyróżniony podczas ogólnopolskiej wystawy prac dyplomów liceów plastycznych w Koszalinie. Studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych ukończyła w 1995 r. Pracę dyplomową obroniła komiksem Buty, inspirowanym prozą Bolesława Leśmiana. Laureatka nagrody Grand Prix za utwór Miasto Nocą podczas V Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi (1994 r.). Zajmuje się malarstwem i grafiką wydawniczą. Wykonała ilustracje oraz okładki do książek dla dzieci i młodzieży m.in. „Wiersze Polskich Poetów dla Dzieci”, „Jan Brzechwa dla Najmłodszych”, „Dolina Tęczy”, „Kalendarz z baśniami Andersena”. Jej prace, najczęściej cykl komiksowy „Wampir” wg. scenariuszy Jerzego Szyłaka, ukazywały się w magazynach: „Kelwin i Celsjusz”, „Qriozum”, „Stripburger”, „Czas Komiksu – antologia”, „Czerwony Karzeł”, „Głos Wielkopolski (D/C)”. Swoje prace wystawiała m.in. w Muzeum Karykatury w Warszawie, na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie, w Bibliotece Narodowej, w Galerie Slaphanger w Rotterdamie.

(ze strony www.komiks.gildia.pl)
Marek Lachowicz

Urodzony w 1977 roku. Mieszka w Gdyni. Za dnia pracuje jako księgowy w firmie konsultingowej by wieczorami zamieniać się w rysownika komiksów. Zadebiutował paskami komiksowymi o przygodach Pana W. w zinie komiksowym „Mięso” a w późniejszym czasie rysował komiksy dla miesięcznika „Magia i Miecz” i magazynu „Gwiezdny Pirat”. Ma na swoim koncie również kilka publikacji w wydawnictwach Gdańskiego Klubu Fantastyki, w tym w antologii „Czerwony Karzeł – Komiks”. Współpracował także z lokalną gazetą, dla której rysował paski komiksowe i obrazki odnoszące się do aktualnych wydarzeń. Od dwóch lat jest jednym z rysowników magazynu komiksowego „Produkt”, w którym publikuje krótkie historie o Człowieku Paroovce i paski komiksowe o Panu W. Przygody Człowieka Paroovki pojawiły się już wcześniej na stronie internetowej www.barmleczny.com, gdzie cieszyły się dużą popularnością wśród miłośników polskiego net-artu. W 2003 roku tworzył rysunki do projektu edukacyjnego „Gazety Wyborczej” i znanej szkoły językowej, nagrodzonego certyfikatem European Label.

W tym samym roku prezentował Człowieka Paroovkę w ramach ekspozycji „Humor w komiksie starej i nowej fali” w Żywieckim Muzeum Humoru. Specjalizuje się w przedstawianiu historii wypełnionych abstrakcyjnymi postaciami i absurdalnym humorem. Źródłem inspiracji jest dla niego jednak świat z najbliższego otoczenia, skąd wyłapuje nonsensy życia codziennego i przerysowuje je w swoich komiksach. Na styl rysunku, który prezentuje w swoich pracach, w dużej mierze wpłynęły wielkie ilości obejrzanych kreskówek oraz fascynacja stylistyką lat 50-tych.

(ze strony www.komiks.gildia.pl)

Krzysztof Wyrzykowski

Urodzony w 1975 roku w Bydgoszczy. Absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika. Podczas nauki w liceum zetknął się z twórcami Studia Komiks Polski, co wywarło znaczący wpływ na rozwój jego talentu. Debiutował w 1997 roku komiksami „Pomarańczowy deszcz”, „Los Lobos”, „Marionetki”, „Dies Irae” oraz „Idioci” w magazynie komiksowym „Kontra”, który współtworzył i współredagował. Grafik, rysownik i ilustrator, a także projektant w agencji reklamowej. Twórca głośnego albumu: „Westerplatte: Załoga Śmierci”

(ze strony www.komiks.gildia.pl)

Janusz Wyrzykowski

Janusz „Gruby” Wyrzykowski to rysownik i scenarzysta należący do młodego, choć już nie najmłodszego pokolenia polskich komiksiarzy. Ukończył liceum plastyczne w Bydgoszczy, obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wraz ze starszym bratem Krzysztofem kontynuuje tradycje kujawsko-pomorskiej grupy Studio Komiks Polski.
Jacek Frąś

Urodzony w 1977 roku w Sieradzu. Skończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, studiuje na ASP w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. W liceum był jednym z założycieli Słynnej grupy 8 , w której skład wchodzili Gruszczyński, Mielczarek, Madej. Uczestniczył i organizował łódzkie konwenty komiksowe. Brał udział w wielu wystawach m.in. na łódzkich konwentach w latach 93-98, „100 lat komiksu” w łódzkim ŁDK-u, wystawa Słynnej Grupy 8 w roku 1997, Kontakt ’98 – PWSFiT, Łód w Poznaniu ’98 , Wystawa Komiksu w Chorwacji ’98. Jego komiksy i rysunki publikowały takie pisma jak AQQ , Dziennik Łódzki , Czas komiksu: Antologia , Komiks Forum , Nowy Talizman , Dosdedos (komiksowy cykl o skejtach), Muza (ilustracje do odcinkowej historii o rockowym zespole), trójmiejski dodatek do Gazety Wyborczej . Komiks jest obecny w jego życiu od dzieciństwa, cykl Kajko i Kokosz pełnił ważną rolę wychowawczo – edukacyjną. Zaczął rysować gdy miał 10 lat (sceny wojenne szkicowane ołówkiem) i do dzisiaj nie przestał. Dwa najbardziej znane komiksy Frąsia to „Łęczycki diabeł” (Arena Komiks nr 3) i „Kaczka” (Świat komiksu, kwiecień 2001). Za pierwszy otrzymał drugą nagrodę na X łódzkim konwencie w 1999 roku. Za „Kaczkę” natomiast zdobył główną nagrodę w kategorii młodych talentów na Międzynarodowym Festiwalu komiksu w Angouleme w styczniu 2001 (15 tys. franków i dwuosobowe zaproszenie na wycieczkę do Tokio). Obie historie inspirowane są legendami: o Borucie i o Złotej Kaczce. Innym znanym komiksem Frąsia jest „Stary dom”. W tej pracy ujawnia się zamiłowanie rysownika do realistycznego malarstwa olejnego jakim zajmuje się na uczelni. Oprócz komiksu zajmuje się grą na perkusji. Występował z zespołem Brain, a teraz większość czasu i energii poświęca na bębnienie w słynnym Cool Kids of Death, którego wokalistą jest Krzysztof Ostrowski.

(ze strony Kultury Gniewu www.kultura.com.pl)