Antologia Proza Życia t.1

Zbiór tekstów nagrodzonych w Konkursie Literackim Uniwersytetu Gdańskiego na prozę.  Edycja 1. 2002

Jury:

ALEKSANDER JUREWICZ

ADAM MAJEWSKI

TOMASZ MALI SZEWSKI kurator

DANIEL ODIJA

ZBIGNIEW ŻAKIEWICZ – przewodniczący

Prace nagrodzone:

„Ogrodnik” Marek Idczak (ur. 1964), Gdańsk, Pierwsza Nagroda;

„Ślad po mamie” Marta Magdalena Dzido (ur. 1981), Warszawa, Druga Nagroda;

„Jysk” Tomasz Urbański (ur. 1976), Gdańsk, Trzecia Nagroda;

„Opowieści z Dolnego Miasta” Kamila Poznańska (ur. 1977), Gdańsk, Nagroda Specjalna dla studenta Uniwersytetu Gdańskiego.

Prace wyróżnione:

„Różowy guzik” Jarosław Kroplewski (ur. 1951), Gdynia;

„Anioł” Magdalena Mirek (ur. 1978), Gliwice;

„Galibardi” Marek Szalszy (ur. 1967), Sopot;

„Wypominki z przeszłości” Ewa Kaca (ur. 1968), Namysłów;

„Afryka, Prawdziwa historia dr. D. Livingstone’a i H. M Stanleya”, „Supermarket”, „Wybory”, „Reforma i Szpital ” Krzysztof Groyecki (ur. 1954), Kraków. .

Prace, które jury postanowiło wyróżnić publikacją w antologii (w tym inne nadesłane na konkurs utwory wyróżnionych autorów):

„Plaster” Agnieszka Kłos, Wrocław;

„Tutaj zostałeś spłodzony i Święci, co przychodzą i odchodzą” Jarosław Kro­plewski;

„Lew i jednorożec” Marek Szalsz;

„Puzzle” Bogdan Widera, Katowice;

„Arabeska dla Allavi” Michał Walczak, Schrok.

„Wojna polsko-ruska pod nagą bialo-czerwoną” Doroty Masłowskiej (ur. 1983), Wejherowo, nie została pomieszczona w wydawnictwie, ponieważ na druk tekstu powieści nie mógł pozwolić redaktor ze względu na objętość utworu, a druk zaledwie wybranych fragmentów byłby niestosowny wobec walorów tej prozy i talentu autorki. Ponadto powieść ukazała się nakładem warszawskiego wydawnictwa Lampa i Iskra Boża na miesiąc przed rozstrzygnięciem konkursu, które nastąpiło 10 września 2002 roku.

Uroczyste wręczenie nagród z udziałem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Ceynowy oraz Prorektora ds. Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego, dr. Jacka Taraszkiewicza, a także jurorów, odbyło się 18 listopada 2002 roku w Galerii Punkt Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Gdańsk Główne Miasto, ul. Chlebnicka 2.

Posłowie

Przy wyborze tekstów staraliśmy się kierować określoną zasadą: jak najwięcej prawdy o naszym życiu, a najmniej dziś modnej maniery na literaturę science fiction. W rezultacie w zbiorze tym przeważają teksty dążące do oddania „sprawiedliwości widzialnemu światu”. Mamy różnorodność poetyk, poczynając od solidnego realizmu, poprzez różnorodne odcienie prozy lirycznej, zmetaforyzowanej satyry, aż po zjadliwą groteskę i, w końcu, próbę odświeżenia konwencji literackich.

Zbigniew Żakiewicz