TAK WYGLĄDA NASZ ŚWIAT „Skrzywienie sumienie PRL”

3 czerwca 2005 r. (piątek)
godz. 18.00
Wydział Filologiczno-Historyczny UG
Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55

Wstęp Wolny

W programie:

Pokaz filmów
Spotkanie z reżyserką filmów – Panią Iwoną Bartólewską
Dyskusja i pytania do IPN-u

…i wjechał czołg (1996), 42 min.
Szeroka relacja z wypadku, który miał miejsce 9.10.1962r. w Szczecinie. Czołg jadący w defiladzie wojskowej wjechał w tłum dzieci. Do dzisiaj nie wiadomo, ile dokładnie osób wówczas zginęło.
Napięcie w filmie jest stopniowane – świadkowie opowiadają o przygotowaniach do defilady, jej przebiegu, wypadku i jego następstwach. Są to relacje wielu osób, również poszkodowanych dzieci (dziś już dorosłych), lekarzy, żołnierzy, dziennikarzy oraz oficjeli państwowych. Pojawia się postać reżysera specjalizującego się w filmowaniu peerelowskich „świąt” – Jerzego Vaulina.
Film bardzo dobitnie pokazuje jakimi sposobami ( zarówno w prasie, jak i dokumentach szpitalnych oraz archiwach miejskich) władza tuszowała temu podobne tragiczne wydarzenia, pozostawiając ludzi samym sobie. Wypadku nie było w peerelowskiej rzeczywistości.
Cytaty „Zobaczyłam zmiażdżoną masę ludzi”, Vaulin „Bardzo żałowałem, że nie nakręciłem tych leżących butów” , „Zaczęto zwozić masę zwłok, wśród nich żywe dzieci. I masę, masę kończyn”, „Ostateczne sito stanowi cenzura”

List do syna (1999), 28 min.
Wstrząsający reportaż o liście Jerzego Vaulina do Janusza Niemca, syna Antoniego Żubryda, w którym wyjawia, iż zamordował jego rodziców oraz opisuje szczegóły zbrodni. Film opowiada o fałszowaniu prawdy przez władze komunistyczne oraz ukazuje sylwetkę Vaulina – człowieka współpracującego z komunistycznymi władzami i pomimo dramatów, które stają się udziałem jego i innych ludzi – nie czującego do dzisiaj wyrzutów sumienia.
Cytaty – Janusz Niemiec „Temat Żubrydów był w moim zastępczym domu zakazany, ja tak naprawdę historii o rodzicach byłem pozbawiony”, Jerzy Vaulin „Nie czuję pokuty, jest to moje największe bojowe przeżycie, zakończone zwycięstwem”

Organizacja:

Kulturalny Kolektyw UG, Akademickie Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej