Międzynarodowy Projekt Ekologiczny Ecotopia Biketour

Coś więcej niż wakacje na rowerze!
16 czerwca – 22 września 2006 r.
Trasa : Litwa – Polska – Słowacja – Węgry – Słowenia – Chorwacja
Wyposażenie: rower, namiot, lekki plecak, zamiłowanie
do przygody i ekologii oraz uśmiech na twarzy
Koszt: 15 Eco/dzień (4 Euro dla uczestników z Polski)
Ecotopia Biketour to europejski projekt ekologiczny, przyciągający każdego roku rzesze miłośników aktywnego wypoczynku z całej Europy, przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych ekologią, kontaktem z innymi kulturami, naturą, życiem w alternatywnych społecznościach i jazdą na rowerze. Można się do niego przyłączyć i odłączyć w każdej chwili( przejedź 1 lub 1000 km.)

Program Ecotopia Biketour 2006:

I. 18.06 – 06.08 2006 r. – Ecotopia Biketour – rajd rowerowy rozpoczynający się 18 czerwca w Siauliai na Litwie, którego trasa biegnie przez Litwę, Polskę i Słowację, do obozu Ecotopii w Zajezovie na Słowacji. Polski odcinek rajdu koordynuje Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego.

Do grup Ecotopia Biketour 2006 można się przyłączyć na terenie Polski w dn. 1-24 lipca 2006 r.
(szczegóły na stronie http://www.thebiketour.net/en/information/route/poland/) oraz na terenie innych krajów (szczegóły na tej samej stronie). Grupy pokonują ok. 50 km dziennie, co 4-5 dni są całodniowe odpoczynki.

II. 06 – 20 sierpnia 2006 r. – Festiwal Ekologiczny Ecotopia w Zajezovie położonym w pięknych słowackich górach. Uczestnicy stworzą alternatywną społeczność ekologiczną, która będzie uczestniczyć w akcjach ekologicznych i warsztatach różnego typu, które przygotują uczestnicy.

III. 20 sierpnia – 22 września 2006 r. – rajd rowerowy (połączony z akcjami ekologicznymi) przez na Węgry, Słowenię oraz Chorwację, gdzie będziemy świętować Dzień Bez Samochodu (World Carfree Day)

Cele i realizacja programu :

Celem Biketour-u jest stworzenie społeczności o zrównoważonym sposobie życia, integracja i współpraca młodych ludzi różnych kultur, aktywizacja świadomości ekologicznej.
Biketour bazuje na wkładzie każdego uczestnika. Wszystkie zadania są wykonywane przez wolontariuszy, innymi słowy, sam powinieneś zgłosić się do wszystkich działań.
Nie będziemy jechać w pojedynczej, dużej grupie, lecz raczej w małych grupkach, uzależnionych od prędkości i zainteresowań. Dostarczymy wam mapę przynajmniej jednej trasy dziennie, czasami nawet kilkanaście różnych alternatyw, wskażemy również interesujące punkty widokowe podczas danego dnia podróży. Cała grupa zbiera się jedynie na akcje, wieczorami na obiad, warsztaty lub wycieczki podczas całodniowych odpoczynków. Przeciętny dzień zaczyna się poranną pobudką, śniadaniem i przygotowaniem suchego prowiantu. Po porannej gimnastyce i posprzątaniu obozu wyruszamy w drogę i w tym momencie sami decydujecie, kiedy macie ochotę na przerwę, a kiedy na pływanie, odpoczynek w barze, czy zjazd z trasy, aby zwiedzić ciekawe miejsce w okolicy.
Biketour to wymiana doświadczeń i nauka, więc proszę przygotujcie trochę materiałów o swoim ulubionym topiku/ umiejętnościach i poprowadź grupę dyskusyjną lub zrób warsztat (zarejestruj się w bazie prowadzących warsztaty – http://www.ecotopia2006.org/apply).

Jak się przyłączyć?

Wypełnić formularz, który znajdziesz na www.thebiketour.net/en/information/how-to-join/. Ludzie, którzy potrzebują wizy do krajów, przez które przejeżdżamy otrzymają od organizatorów wszelką możliwą pomoc. Każda osoba płaci składkę uczestnika w wysokości około 15 eco dziennie (nie mylić z Euro!). Dla krajów Europy Centralnej i Europy Wschodniej to suma równa 4 Euro. Na stronie www.eyfa.org/ecorates dowiecie się więcej na temat tego współczynnika. Składka pokrywa wszystko: wysiłek organizacyjny, akcje, warsztaty, trzy posiłki dziennie i miejsce biwakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat najnowszych szkiców trasy, warunków uczestnictwa, kosztów itp, wejdź na stronę www.thebiketour.net/en/information.

Informacje dodatkowe:

Strona główna Ecotopia Biketour 2006r.
www.thebiketour.net/en/information

Formularz dla chętnych
www.thebiketour.net/en/information/how-to-join/.

Koordynator Polskiego Odcinka
Ecotopia Biketour 2006 r.
Tomasz Dziemianczuk
Kulturalny Kolektyw
Uniwersytetu Gdańskiego
e-mail dziemian@ug.gda.pl
tel. kom. 661 360 162

Czym jest Ecotopia?

Ecotopia jest międzynarodowym zgromadzeniem młodych ludzi z całej Europy zaangażowanych lub zainteresowanych w tematyce ekologii i społecznej sprawiedliwości. Ecotopia odbywa się każdego lata od 1989 roku, corocznie w innym kraju. Jego organizatorem jest EYFA (European Youth For Action) i lokalne organizacje ekologiczne w roli gospodarzy. W roku 2006 miejscem spotkania jest Zajezova, która będzie gościć 18 edycję zgromadzenia.

Ecotopia jest miejscem nauki, wymiany doświadczeń i przekazywania informacji na tematy związane z ekologią, społeczeństwem, polityką. Każdego roku w Ecotopii bierze udział ok. 200-600 ludzi, którzy dzielą się umiejętnościami i dyskutują na szerokie spektrum tematów powiązanych z problematyką ochrony środowiska: zmiany klimatu, transportu i mobilności, GMO, organicznej żywności, eco-budownictwa i zrównoważonej infrastruktury, globalnej polityki i globalnego systemu ekonomicznego, strategii działania, doświadczeń kampanijnych, alternatywnych mediów, migracji, rasizmu i ksenofobii, kwestii kulturowych, wpływu ludzi na ludzi…

Ecotopia jest również modelem zrównoważonej społeczności, która wykorzystuje w praktyce zasady ekologicznie przyjaznego stylu życia: recyklingu odpadów, wegetariańskiej kuchni, jednomyślnego podejmowania decyzji, użycia alternatywnych źródeł energii. Gdzie to tylko możliwe ecotopianie uczestniczą w regionalnych akcjach, próbują zainteresować lokalnych mieszkańców problemami ekologii, wzmacniając jednocześnie działania lokalnych organizacji.

Ecotopia jest samo-organizującym się obozem. Każdy jest proszony, by pomógł w bieżącej działalności, w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. Każdy jest

odpowiedzialny za tworzenie programu.

Ecotopia bazuje na systemie współczynnika Eco ? alternatywnym ekonomicznie systemie bazującym na standardach życia i zarobkach ludzi, a nie na finansowych instytucjach, co oznacza że za jedzenie płacisz tyle, ile zapłaciłbyś we własnym kraju.

Najlepszym sposobem dostania się na Ecotopię jest i zawsze był Ecotopia biketour.

Czym jest EYFA?

EYFA (European Youth For Action), czyli Europejska Młodzież w Akcji rozpoczęła swoją działalność od podróży zainicjowanej w 1986 roku przez szwedzko-niemiecką grupę, by ratować Starodrzewie w Centralnej Europie. W tamtym czasie używano nazwy: Leśna Akcja Europejskiej Młodzieży (European Youth Forest Action). Z tych akcji projekt rozwinął się w europejską platformę dla wiejskich społeczności, kolektywów, organizacji i jednostek aktywnych na polu ochrony środowiska i społecznej sprawiedliwości w całej Europie. Sposób widzenia EYFA jest charakteryzowany przez orientację wiejską i przez stwierdzenie, że większość problemów ochrony środowiska jest związana ze społeczną i ekonomiczną (nie)sprawiedliwością. EYFA rzuca wyzwanie ekonomicznemu systemowi i promuje społecznie i ekologicznie rozsądne sposoby życia.

Naszym głównym celem jest zachęcenie do inicjatywy i autonomii młodych ludzi i zapewnienie ekologicznym aktywistom i osobom z każdego zakątka Europy platformy dla kooperacji i wymiany doświadczenia i wiedzy. Robimy to poprzez wspieranie i organizację akcji, seminariów, treningów i innych wydarzeń.

Rozwijanie form jednomyślnego podejmowania decyzji i ulepszanie metod prowadzenia spotkań jest jedną z naczelnych zasad EYFA. Bardzo ważne jest wsparcie udzielane nowo powołanym projektom, jak również tym o ustabilizowanej pozycji, wsparcie zarówno finansowe, jak i logistyczne poprzez wiedzę na temat pozyskiwania funduszy i organizację spotkań.

Czym jest World Carfree Network?

World Carfree Network jest łącznikiem wszystkich ruchów antysamochodowych, promujących alternatywy dla uzależnienia od samochodu i bazującego na potrzebach przemysłu samochodowego planowaniu na międzynarodowym poziomie. WCN pragnie zredukować wpływ człowieka na środowisko naturalne, starając się jednocześnie polepszyć jakoś życia.
Worldcarfree.net jest miejscem, w którym znajdziecie informacje z całego świata na temat, jak zrewitalizować nasze miasta i kreować zrównoważoną przyszłość. Dodatkowo, Worldcarfree.net oferuje zasoby dla architektów, planistów, nauczycieli, profesorów, studentów i zaangażowanych obywateli.
Worl Carfree Network wyrosła z aktywności Car Busters, międzynarodowej organizacji, działającej w ramach ruchu antysamochodowego, a założonej w 1997 roku (nazwę Car Busters używa teraz wydawany przez WCN magazyn). Sieć formalnie wystartowała na konferencji Towards Carfree Cities IV, która odbyła się w Berlinie 23 lipca 2004 roku. Naszym celem jest budowa zdecentralizowanej, ustrukturyzowanej sieci, w której lokalne, regionalne, narodowe i międzynarodowe organizacje wezmą czynny udział. Sieć reprezentuje głos jej członkowskich organizacji na międzynarodowym poziomie, oraz stwarza ramy dla międzynarodowych projektów poszczególnych członków.
Poza wydawaniem magazynu Car Busters i prowadzeniu strony carbusters.org, World Carfree Network organizuje konferencję Towards Carfree Cities i udziela wsparcia dla World Carfree Day. Oferujemy również bazę danych on-line z ponad 300 organizacjami oraz listę dyskusyjną carfree_network.

O Kulturalnym Kolektywie Uniwersytetu Gdańskiego

Działalność KK obejmuje szerokie spektrum zainteresowań i tematów z dziedziny literatury, muzyki, filmu, czy komiksu. Coraz częściej tematy projektów obracają się wokół zagadnień polityczno ?społeczno – ekologicznych, a nasze działania nabierają praktycznego znaczenia.
Naszym głównym celem jest zachęcenie żaków do realizacji projektów skierowanych do ich własnego środowiska, jak również działanie na rzecz promocji Uniwersytetu Gdańskiego, jako Uniwersytetu Przyjaznego Środowisku. W ramach promocji kultury rowerowej zainicjowaliśmy i koordynowaliśmy instalację profesjonalnych stojaków rowerowych (projekt opracowany przez Gdańską Kampanię Rowerową). Po dwuletnich działaniach Uniwersytet Gdański, jako pierwsza uczelnia w Trójmieście może pochwalić się obecnością takich stojaków przy każdym ważniejszym obiekcie uniwersyteckim. W chwili obecnej Kulturalny Kolektyw koordynuje program wprowadzenia na UG selektywnej zbiórki odpadów.
Specyfika, liczebność i skład Kolektywu zmienia się w zależności od projektu. Obowiązki i zadania członków zależą od zainteresowań, możliwości, chęci i własnej niezależności co do realizowania odpowiedzialnych zadań.
Do grupy może wstąpić każdy student pod kilkoma warunkami. Musi być przygotowany do wykonywania konkretnej pracy, jest odpowiedzialny, posiada wolny czas, chęci i umiejętność współpracy. Więcej informacji na naszej stronie: www.kk.ug.gda.pl