Tydzień Kina Niemieckiego

Tydzień Kina Niemieckiego
20-24 marca 2006
godz. 18.00
Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczno-Historyczny,
ul. Wita Stwosza 55, aula 039

wstęp wolny „niemieckie niuanse – deutsche details” tak brzmi motto Tygodnia Kina Niemieckiego, który po raz piąty odbędzie się w siedmiu miastach Polski w dniach 6 – 31 marca 2006. Tegoroczna edycja przeglądu organizowanego przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) odbędzie się w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, a patronat honorowy objął ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce dr Reinhard Schweppe.

Tydzień Kina Niemieckiego ma na celu pokazanie aktualnego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie polskiego widza sąsiadem zza Odry. Dlatego też pokazywane będą głównie filmy młodych niemieckich reżyserów, jak również filmy krótkometrażowe studentów i absolwentów niemieckich szkół filmowych.

Tematem przewodnim Tygodnia Kina Niemieckiego w tym roku będzie muzyka w niemieckim filmie. Zaprezentowanych zostanie pięć długo- i pięć krótkometrażowych filmów. Przy ich wyborze został położony duży nacisk, by Niemcy zaprezentowane zostały z rozmaitych perspektyw. Daje to wgląd zarówno w kulturę życia codziennego jak również ambitną kulturę wyższą w Niemczech i staje się doskonałym punktem wyjścia do dyskusji zarówno dla widzów jak i organizatorów. Przedstawione obrazy Niemiec są przy tym tak różnorodne jak gatunki filmów wybranych do przeglądu. Na ramowy program Tygodnia Kina Niemieckiego składać się będą ponadto dyskusje z twórcami filmów i krytykami oraz konkursy z nagrodami.

Bliższe informacje:
Tomasz Dziemianczuk
tel. 0 661 360 162
e-mail: dziemian@ug.gda.pl
www.kk.ug.gda.pl

PROGRAM – Gdańsk:

20 marca (poniedziałek)
Schultze gets the blues (2003)
otwarcie z udziałem:
– pani konsul Maria Kraken,
– pan Paul Sabiniarz, przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku

21 marca (wtorek)
Bez piosenek o miłości / Keine Lieder über Liebe (2005)

22 marca (środa)
Brat snu /Schlafes Bruder (1995)

23 marca (czwartek)
Return of the Tüdelband ? historia braci Wolf (2003)
– przed filmem spotkanie z Carstenem Aschmann, reżyserem filmu krótkometrażowego Trumpet for love, który zostanie pokazany przed filmem Return of the Tüdelband ? historia braci Wolf

24 marca (piątek)
Przegraj swoją młodość / Verschwende Deine Jugend (2003)
– wykład pt. „Neue Deutsche Welle” / („Nowa niemiecka fala?)
– po filmie rozwiązanie konkursu i rozlosowanie nagród

FILMY FABULARNE

Schultze Gets the blues (2003)
Małomówny, tęgi emeryt z Niemiec wschodnich, który do tej pory grywał tylko polkę na swoim akordeonie, odkrywa w sobie zamiłowanie do skocznej amerykańskiej muzyki cajun i od tej chwili nie chce grać już nic innego. Jedzie do Ameryki, by tam odkrywać korzenie bluesa.

Keine Lieder über Liebe / Bez piosenek o miłości (2005)
Najważniejszymi osobami w życiu Tobiasa są jego dziewczyna Ellen i brat Markus. Tobias chciał właściwie tylko nakręcić film o zespole Markusa. Jednak podczas wspólnego tournee po klubach na prowincji zauważa przez kamerę, że między Ellen i Markusem coś jest nie tak. Skutek: bolesne obnażenie uczuć całej trójki.

Schlafes Bruder / Brat snu
Początek XIX wieku. W opuszczonej alpejskiej wiosce dorasta młody mężczyzna obdarzony niesamowitym talentem muzycznym. Z powodu ludzkiej nieufności i zawiści prowadzi życie odludka i ostatecznie traci nawet swoją wielką miłość.

Verschwende Deine Jugend / Przegraj swoją młodość (2003)
19-letni urzędnik banku angażuje się jako manager zespołu i latem 1980 wbrew wszelkim przeciwnościom realizuje marzenie swojego życia. Jako fan muzyki Neue Deutsche Welle (nowej niemieckiej fali) organizuje koncert znanego zespołu punkowego, bez pieniędzy i zgody zespołu.

FILM DOKUMENTALNY

Return of the Tüdelband / Return of the Tüdelband – historia braci Wolf (2003)
W latach 20-tych w Hamburgu znał ich każdy: bracia Wolf, którzy w 1895 założyli „Wolf Trio”. Ich piosenki były zuchwałe i szybko stawały się popularnymi szlagierami. Od 1933 roku jako Żydzi byli prześladowani i uciekli z kraju. Ich potomek, hip-hopowiec z San Francisco Dan Wolf udaje się wspólnie z hamburskim dokumentalistą Jensem Huckeriede śladami swojej rodziny.

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

Clocks / Zegary
Bardzo plastycznie zrealizowany film krótkometrażowy. Opowiada o życiu zawodowym i prywatnym 37 letniej pianistki i kompozytorki, Eleny Kats-Chernin. Gra dźwięków jej muzyki urasta do audiowizualnego arcydzieła, które początkowo koncentruje się na obrazie, ostatecznie jednak zamienia widza w słuchcza.

Zielpunkte der Stadt / Rzut okiem na miasto
Krótka podróż po niezwykłych miejscach niemieckich miast. Od berlińskiej wieży telewizyjnej w Berlinie, przez most Blaues Wunder w Dreźnie, po podziemne garaże Frankfurtu. Film pokazuje najrozmaitsze style architektoniczne – od gotyckich budowli sakralnych, przez funkcjonalny styl Bauhausu do stacji metra z lat 80-tych. To kalejdoskop miejskiej sztuki budowlanej, z którego dobiega echo muzyki dnia codziennego

Der moderne Zyklop / Wspólczesny Cyklop
Współczesny cyklop niewiele ma wspólnego z potworem pożerającym ludzi, czy miotającym skałami, który swego czasu stanął na drodze Odyseusza. Staje się to jasne po obejrzeniu teatralnych inscenizacji tańca znanego reżysera, zajmującego się tą tematyką. Co się jednak stanie, gdy turyści wybiorą się na wyspę cyklopów nie mogąc się wyzbyć swoich uprzedzeń? Opowieść o nieporozumieniach wywołanych różnicami kulturowymi i niebezpieczeństwach nadmiernego spożywania alkoholu.

Trumpet for Love
Mężczyzna w pustych czterech ścianach ? przed nim na stole leży trąbka. Zanim jednak zabrzmią wspólnie przez nich zagrane fanfary, czas upływa na starannych przygotowaniach i czyszczeniu instrumentu.

Jam Session
Mieszkanie Teresy i Wiktora znajduje się dokładnie nad klubem, w którym właśnie tego wieczoru gra polski zespół RAZ DWA TRZY. Z powodu głośniej muzyki oboje nie mogą w nocy spać. A może właśnie dobiegające hałasy i muzyka będą dobrym oderwaniem dla tych dwojga.

Patronat Honorowy:
dr Reinhard Schweppe, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce