Cykl filmowy FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS Z DOKUMENTEM

„OJCIEC W OCZACH SYNA:
PORTRET PETERA BROOKA”
reż. Simon Brook 2001,70 min.

30 maja (piątek)
godz: 18.00
Aula Biblioteki Głównej UG
ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk – Oliwa

WSTĘP WOLNY!!!

Zapraszamy na niecodzienny, bogaty cykl francuskich dokumentów. Specjalnie na ten cel wyselekcjonowanych z ostatnich dokonań kina dokumentalnego, nie często nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Celem naszej akcji jest przybliżenie polskiej widowni osiągnięć i dziedzictwa francuskiego filmu dokumentalnego, który uznawany jest za jedno z najciekawszych zjawisk filmowych.

Od marca do maja 2008 roku dwa razy w miesiącu w kolejne środowe wieczory zaprezentujemy odsłony bloków francuskich dokumentów. Znajdą się wśród nich obrazy, dokumentujące ważne zjawiska w kulturze, sztuce, teatrze i filmie. Przedstawiające istotne fakty historyczne, interesujące rejony, nie tylko francuskie, lecz także orientalne. Portretujące znanych artystów, wyjątkowych ludzi i ich niecodzienne historie, a także piękno i tajemnice natury.

To jedyna i niepowtarzalna szansa obejrzenia tych filmów na dużym ekranie i tym samym odbycia profesjonalnego kursu z zakresu francuskiego dokumentu. Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki przy Akademickim Centrum Kultury UG we współpracy z Ośrodkiem Alliance Francaise w Gdańsku serdecznie zaprasza na projekcje z wolnym wstępem dla wszystkich wielbicieli i zainteresowanych!

Kolejny wieczór z francuskim dokumentem odbędzie się w piątek 30 maja 2008 godz. 18.00 przy okazji projekcji filmu „Ojciec w oczach syna: Portret Petera Brooka”

OJCIEC W OCZACH SYNA:
PORTRET PETERA BROOKA

Reż. Simon Brook
Francja 2001
Czas: 70 min
Tytuł oryginalny: „Brook by Brook: portrait intime”

W tym portrecie Petera Brooka jego syn stara się oddać to co najważniejsze u wielkiego angielskiego reżysera teatralnego: pogoń za życiem, prawdą, wykraczająca poza zwykłe poszukiwania teatralne. Centralną osią filmu jest dialog w czasie teraźniejszym, ukazujący prywatne oblicze twórcy jako artysty, ojca, także syna, oparty na archiwach publicznych, prywatnych i rodzinnych. Peter Brook opowiada, raz po angielsku, raz po francusku, jaki wpływ wywarły na jego twórczość wydarzenia takie jak odkrycie ogrodu zen, czy podróż po Afryce, i jak dzięki nim rozwinął swoją koncepcję przestrzeni scenicznej i gry aktorskiej. W czasie, gdy mówi o swoich doświadczeniach związanych z teatrem, o swoim zamiłowaniu do kina i podróży, widzimy go jak wraz z zespołem pracuje nad teatralną improwizacją. W swojej pracy Peter Brook kieruje się zamiłowaniem do przygody i eksperymentu. Jak nieustannie podkreśla, takie podejście do twórczości teatralnej musi zawsze wyprzedzać wszelką analizę, tak by teatr był zawsze zarazem bliski i daleki, banalny i zaskakujący.

Organizatorzy:
Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki”
Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator”
Ośrodek Alliance Française w Gdańsku

Dodatkowe informacje: http://www.dkf.pl
e-mail: dkf@ug.gda.pl