25-lecie współpracy twórczej Smarzowskiego i Trzaski
Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki” zaprasza na pokazy filmowe dla wszystkich widzów ciekawych dobrego kina i dyskusji po seansie!
8 kwietnia 2026 (śr), godz. 17:30
25-lecie współpracy twórczej Smarzowskiego i Trzaski. Pokaz filmu „Kuracja” i spotkanie z twórcami | WSTĘP WOLNY
Dziś w świecie polskiego filmu nazwiska Wojtka Smarzowskiego i Mikołaja Trzaski wydają się być nierozłączne. Czas nieubłaganie mija i okazuje się, że współpraca obu artystów trwa nieprzerwanie już 25 lat, symbolicznie od marca 2001 r., czyli od premiery spektaklu telewizyjnego Kuracja. Tak szacowny jubileusz jest dobrym pretekstem do spotkania z twórcami, by porozmawiać o ich artystycznej relacji, powspominać realizacje poszczególnych wspólnych projektów (m.in. Dom zły, Róża, Wołyń, Kler, Wesele, Dom dobry) i zapytać o plany na przyszłość. Rozmowa ze Smarzowskim i Trzaską to również świetna okazja, by wspólnie zastanowić się nad zmianami jakie zaszły w świecie polskiego filmu na przestrzeni ćwierćwiecza.
Zapraszamy na pokaz spektaklu Kuracja, a następnie na jubileuszową rozmowę z twórcami. Spotkanie poprowadzi jeden z największych fanów i znawców twórczości tandemu Smarzowski-Trzaska, dr Piotr Kurpiewski – filmoznawca i historyk, pracownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG.
KURACJA (2001, Wojciec Smarzowski, Polska, 70 min)
Adaptacja powieści Jacka Głębskiego w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” w roku 2002.
Młody, pełen zapału lekarz psychiatra pragnie dogłębnie poznać tajniki własnego zawodu, a przede wszystkim lepiej zrozumieć swoich podopiecznych. Postanawia zgłosić się na trzy miesiące do szpitala psychiatrycznego jako pacjent. O eksperymencie informuje tylko bezpośredniego przełożonego i ordynatora jednego z oddziałów w prowincjonalnym zakładzie, gdzie zamierza odbyć „kurację”. I szef, prof. Walas, i zaprzyjaźniony z nim prof. Zimiński ostrzegają młodego zapaleńca, że pomysł jest ryzykowny, z wielu względów. Doktor Andrzej Majer upiera się jednak, że przejdzie taką samą drogę, jaką musi odbyć każdy pacjent szpitala psychiatrycznego z rozpoznaniem schizofrenii.
Dystrybucja: TVP
–
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55, 80-308, Gdańsk Oliwa
Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, Centrum Filmowe UG im. A. Wajdy UG, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
Patronat medialny: Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Portal Trojmiasto.pl, Gazeta Uniwersytecka Czasopismo Społeczności Uniwersyteckiej UG, Radio MORS
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu bez podawania przyczyny.
Kontakt: dkf@ug.edu.pl
https://www.facebook.com/dkfmiloscblondynki
https://www.instagram.com/dkfmiloscblondynki/