Strona główna Events - ACK Alternator Menażki 8. Studenckie Spotkania Podróżnicze: „Menażki 2020” Online

Organizator

Menażki
Menażki
Email
menazki@ug.edu.pl

Lokalizacja

Online
Kategoria
Kod QR

Data

paź 24 - 25 2020
Zakończone!

8. Studenckie Spotkania Podróżnicze: „Menażki 2020” Online

Menażki to studencki festiwal podróży, na którym przez trzy dni będziemy mogli usłyszeć niesamowite opowieści z całego świata, a publiczność swoimi głosami wybierze najlepszą Studencką Podróż Roku. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

O festiwaluProgramPartnerzy


PATRONAT MEDIALNY: Radio Gdańsk S.A., Poznaj Świat miesięcznik, Trojmiasto.pl

PATRONI: Militaria.pl, Bezdroża, Wydawnictwo Czarne, ArtTravel.pl, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Wydarzenie zostało zakończone.

Harmonogram

24 października 2020

15:30 - 16:00
Otwarcie festiwalu - Mikołaj Gajda - "Freedom Challenge - 5 lat odkrywania Wolności" – poprzedni zwycięzca Menażek
Czym jest Wolność? Takie pytanie postawiliśmy sobie 5 lat temu, kiedy wyruszaliśmy w pierwszą podróż projektu Jedziemy Po Wolność. Odpowiedzi szukaliśmy u spotkanych po drodze ludzi, zadając im to trudne pytanie. W Polsce, kiedy okrążaliśmy ją starym Fiatem 125p, lub przemierzaliśmy jej wschodnie granice rowerami (2015 i 2016). W Europie Zachodniej, kiedy starym busem „Bogdanem” VW T3 poznawaliśmy iberyjskie smaki (2017). Ponownie w Bogdanie, podróżując po Bałkanach, kiedy to uczyliśmy się otwartości na niespodzianki, które daje nam droga (2018). I w końcu w Skandynawii, kiedy rowerami dotarliśmy na NordKapp, odkrywając prostotę świata w lapońskiej pustce (2019). Po pięciu latach podróżowania, niezliczonych rozmowach z obcymi ludźmi i jeszcze większej ilości sytuacji trudnych, pięknych czy wzruszających jesteśmy bliżej istoty Wolności. Chcielibyśmy jednak przede wszystkim pokazać punkt widzenia poznanych nam osób z różnych zakątków Europy.
16:00 - 16:35
Gabriela Ignasiak i Janusz Sobczak – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – „Opowieści z kraju liścia klonowego”
Gabrysia i Janusz za pomocą Workaway spełnili swoje marzenie o podróży do kraju liścia klonowego. Mieszkali w sercu Gór Skalistych oraz Vancouver Island i mieli okazję zobaczyć, jak wygląda życie prawdziwej kanadyjskiej rodziny i poczuć się, jakby byli jej częścią. Udało im się nie tylko poznać kulturę tego kraju, lecz także zobaczyć wiele pięknych miejsc, począwszy od turkusowych jezior, poprzez lodowce i piękne, wysokie szczyty Gór Skalistych, skończywszy na wizycie w dużych miastach - Vancouver oraz Victorii - stolicy Kolumbii Brytyjskiej. Swoją prezentacją chcieliby pokazać, że warto szukać niekonwencjonalnych rozwiązań, aby spełnić swoje podróżnicze marzenia, ponieważ "If you can dream it, you can do it!".
16:35 - 17:10
Marlena Magiera – Uniwersytet Śląski w Katowicach – „Wschody i zachody słońca na wschodzie i zachodzie USA – Ameryka bliżej, niż nam się zdaje”
Podróż, podczas której Marlena samotnie zwiedzała Nowy Jork i oglądała wschody i zachody słońca w 12 Stanach. Podróż, gdzie przekonywała się, dlaczego Las Vegas to miasto grzechu, gdzie jeden szlak pieszy pokonywała po kolana, a nawet po szyję w wodzie (The Narrows), a kolejny miał na swoim koncie „about 6” ofiar śmiertelnych, jak to mówili Rangersi. Podróż, gdzie „wkradli się” do szkoły z High School Musical, sprawdzali czy Wielkie Solniska są naprawdę słone, gdzie zamarzali w nocy pomimo tego, że pod nimi był superwulkan (Yellowstone), oraz gdzie kąpali się w Tahoe Lake, a dwie godziny później lepili bałwana ze śniegu w Kalifornii.
17:10 - 17:45
Marcin Olszewski i Karolina Surowiec – Politechnika Warszawska – „Przez Krainy Wędrowców - Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Syberia”
Dwudziestoparokilowe plecaki, godziny spędzone w upale przy drodze w oczekiwaniu na kierowcę, przechodzenie przez lodowate rzeki, przełęcze z których czasem trzeba się wycofać, zupki chińskie jedzone na śniadanie, obiad i kolację, rozmowy, od których częściej bolą ręce niż języki…. Kazachstan, Kirgistan, Mongolia, Syberia. Marcin i Karolina pojechali do krain, gdzie podróż jest nieodłączną częścią życia, czynnikiem, który ukształtował kulturę, zwyczaje, mentalność mieszkających tam ludzi. Samolot, pociąg, autostop, samochód, rower, siła własnych mięśni. Przez góry, wzdłuż rzek, jezior, przez pustynie, półpustynie, stepy i lasy.
17:50 - 18:25
Barbara Grabowska – Uniwersytet Gdański – „W 5 dni dookoła Krainy Lodu i Ognia – Islandia w pigułce”
Islandia to kraina elfów i trolli, zwierzęcej natury i nowoczesnej, ekologicznej myśli. Basia w ciągu 5 dni objechała tę wyspę dookoła oglądając lodowce, wodospady, gejzery i bezkres drogi. Pierwszy raz w życiu samochód był jej tymczasowym domem, a namiot na jego dachu jedynym łóżkiem. Opowie o islandzkiej naturze, pokaże kosmiczne kościoły i najfajniejszą toaletę w całej Europie. Opowie o kosztach tego budżetowego roadtripa i o tym, co spakować na minusowe temperatury (i jak zmieścić to w podręczny plecak!). Będą praktyczne wskazówki, polecajki i antyrekomendacje, a przede wszystkim swoją prezentacją sprawi, że Islandia będzie Twoim kolejnym podróżniczym celem.
18:25 - 19:00
Agata Walczak – Uniwersytet Gdański – „Bike Jamboree: 10 powodów, dla których nie należy podróżować rowerem po Ameryce”
Bike Jamboree to pierwsza w historii rowerowa sztafeta dookoła świata. Projekt trwał od maja 2017 do grudnia 2019. Uczestnicy w ciągu dwóch i pół roku przejechali przez cztery kontynenty, czyli ponad 40 tys. kilometrów w 37 etapach. Agata była jedną z uczestniczek etapu 29., który reprezentował sztafetę na zlocie i miał do pokonania 1500 km po zróżnicowanym terenie. Opowie nam o tym, jak Stany Zjednoczone z siodełka rowerowego różnią się nieco od tych oglądanych na filmach lub pocztówkach: są mniej kolorowe, na wierzch wychodzą kontrasty i problemy społeczne, zwłaszcza przy bliższym poznaniu ich mieszkańców. Bike Jamboree dwukrotnie zostało uhonorowane na Kolosach – w 2019 za prelekcję Artura Wysockiego oraz w 2020 roku za całokształt otrzymało wyróżnienie w kategorii „Wyczyn Roku”.

25 października 2020

15:30 - 16:05
Julia Janiak – Uniwersytet Gdański – „Gwiazdy nie świecą w Hollywood”
Ocean - pustynie, śnieg - upalne słońce, puste autostrady - zakorkowane metropolie, bogactwo – bezdomność. Pół roku życia. Miesiące pracy, kupiony bilet, spakowana walizka - wylot. Planu: brak. Julia pokaże jak „wymarzona” Ameryka stała się przykrym rozczarowaniem, ale i największą przygodą życia. Jak przeżyć w najdroższym stanie i odnaleźć się w skrajnościach młodego narodu. Jak wygląda życie studenckie i nielegalnych imigrantów. Jak w młodym wieku zarobić na 6 miesięcy życia w USA. Obali mit amerykańskiego snu. I wreszcie udowodni, jak w tym wszystkim ważni są Ludzie, których spotykamy każdego dnia.
16:05 - 16:40
Kinga Sawicka – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Za sterem własnej przygody, czyli o tym, jak zdobyć żeglarski Mount Everest i wziąć kurs na własną pasję”
Przylądek Horn nazywany żeglarskim Mount Everestem zazwyczaj jest zwieńczeniem marzeń każdego żeglarza. Kinga natomiast od tego miejsca zaczęła swoją przygodę z morzem. Krótko przedstawi, jak wygląda żegluga w najniebezpieczniejszym miejscu na ziemi, opowie dlaczego przylądek owiany jest złą sławą i jak to jest być „rodzynką” w męskiej załodze oraz złamie stereotyp kobiety na pokładzie. Zburzy także mit żeglarstwa jako sportu drogiego, elitarnego i niedostępnego. Ogółem będzie o tym, dlaczego żeglarstwo jest wspaniałym sposobem na zwiedzanie świata, poznawanie nowych ludzi oraz jak zacząć „karierę” od tyłu, a więc najpierw opłynąć Horn jako czynny załogant, a później na zatoce uczyć się teorii żeglowania.
16:45 - 17:20
Kacper Budniak – Uniwersytet Gdański – „Skąd się bierze stukot pociągu i jak kołysał nas do snu przez 2 miesiące”
Ile sukienek zmieści się do plecaka? – mając w kieszeni dwa bilety Interrail ważne przez dwa miesiące, postanowili zwiedzić Bałkany i Włochy, jednocześnie podejmując wyzwanie – nie zapłacić za ani jeden nocleg. Dziesiątkami pociągów przejechali dziesiątki tysięcy kilometrów, by podeszwami dwóch butów zeszlifować niezliczoną ilość kostek bruku w setkach miast, miasteczek i miejscowości. Kąpali się w 5 morzach i ani razu nie dostali kataru! Przeżyli niesamowitą przygodę w świecie zarazem tak blisko i daleko od domu. Domu w którym, ich rodzice siwieli na wieść o autostopowych wojażach, ich nieodwracalnej miłości do Rumuni i o tym jak dali się okraść we włoskim pociągu.
17:25 - 18:00
Dominika i Maksymilian Libera – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – „Bus Lapidus – w drogę!”
Dominika i Maksymilian zabiorą Was w pełną ekscytujących przygód wyprawę 38-letnim Volkswagenem T3, której docelowym miejscem będzie Słowenia. Na półtora miesiąca przeprowadzimy się do Busa Lapidusa i odwiedzimy sześć państw – Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię i Włochy. Dotrzemy nad Adriatyk, do Alp, na liczne słoweńskie farmy, miasta czy jeziora. Odkryjemy ten mały, nieco tajemniczy kraj. Zjemy kiełbasę 160 metrów pod ziemią, pojedziemy na granicy przepaści, przez przypadek wygramy 48 puszek piwa, a Lapidusowi życie uratuje zepsuty kran.
18:10 - 19:00
Tymon Pastucha – gość specjalny "Rower + sandały = Dookoła Bałtyku"
19:00 - 19:30
OGŁOSZENIE WYNIKÓW