Strona główna Events - ACK Alternator Film DKF UG Miłość Blondynki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2023
DKF UG na Tofifest 2023 fot. Zuzanna LitwinkoDKF UG na Tofifest 2023 fot. Zuzanna Litwinko

cze 30 2023 - lip 03 2023

Cały dzień

DKF UG Miłość Blondynki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2023

Spotkania z gwiazdami, pokazy filmowe i rozmowy o najnowszych produkcjach – od 30 czerwca do 3 lipca 2023 członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Miłość Blondynki” uczestniczyli w 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest” w Toruniu !

W ramach praktyk zawodowych organizowanych przez Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator” studenci rozwijali swoje umiejętności i szlifowali warsztat w zakresie fotografii, tworzenia materiałów wideo oraz redagowania relacji ze spotkań z twórcami kina rodzimego i światowego.

Członkowie uniwersyteckiego DKF-u udokumentowali dyskusje z Katarzyną Figurą, Erykiem Lubosem, Xawerym Żuławskim czy norweskim reżyserem Leivem Igorem Devoldem.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest. Kujawy i Pomorze” to wydarzenie, które wyróżnia oryginalność i niepokorność. Niepokorność jest kręgosłupem ideologicznym inicjatywy – to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych, wciąż szerzej nieznanych twórców oraz zaskakującego łączenia w programie różnych oblicz X Muzy.

Tegorocznymi laureatami 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest. Kujawy i Pomorze” zostali: aktorki Adrianna Biedrzyńska i Magdalena Zawadzka, reżyserka Lena Góra i aktor Eryk Lubos. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbiła produkcja „Prawdziwe życie aniołów” w reż. Artura Więcka.

Nietuzinkowe dzieła zmotywowały studentów do dalszych poszukiwań i zainspirowały do wychodzenia poza ramy w tworzeniu w przyszłości własnych form filmowych.

W festiwalowych praktykach udział wzięli studenci i studentki kierunków Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej, Produkcja Form Audiowizualnych, Kulturoznawstwo oraz Amerykanistyka UG: Zuzanna Litwinko, Jagoda Reszko, Kaja Juszczenko, Karolina Żuk, Janusz Wojtkowski, Ksawier Szczechowski, Paweł Herman.

Opiekunem praktyk z ramienia ACK UG jest Tomasz Pupacz, zastępca kierownika Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”.

Tekst: Kaja Juszczenko Jagoda Reszko
Fot. Zuzanna Litwinko