„Gdańsk w Wilnie”
Uniwersytet Gdański na 700-lecie Wilna, festiwal „Gdańsk w Wilnie”. Kulturalna współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Litwą.
W dniach od 12 do 14 maja 2023 odbywa się w Wilnie coroczny festiwal „Gdańsk w Wilnie”. To interdyscyplinarny festiwal organizowany w ramach partnerskiej współpracy Gdańska i Wilna. W tym roku przypada zresztą 25 rocznica podpisania umowy partnerskiej między stolicą Litwy a miastem nad Motławą. W tegorocznej edycji festiwalu odbędą się w Wilnie koncerty, wystawy oraz wyjątkowe spotkanie z Prezydentem Lechem Wałęsą. Następnie odbędzie się w Gdańsku kolejna edycja festiwalu „Wilno w Gdańsku”.
Warto podkreślić szczególny udział artystów z Uniwersytetu Gdańskiego w tegorocznej edycji wydarzenia. W piątek o godz. 18.00 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” im. Zygmunta Kamińskiego. Podczas koncertu studenci z Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentują najbardziej żywiołowe choreografie taneczne („Rzeszów”, „Kaszub”, „Spisz”). Co więcej, program artystyczny koncertu obejmuje wspólny występ z zespołami wileńskimi – Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Wileńskiego oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Wilia”. Polskie tańce narodowe w partiach solowych zaprezentują Modestas Taškinas oraz Sasza Kuraszkiewicz. Jak podkreśla kierownik organizacyjny „Jantara” Adam Czerski: „Z ogromną przyjemnością uczestniczymy w festiwalu „Gdańsk w Wilnie”. Zaproszenie Zespołu Jantar do udziału w tym wydarzeniu traktujemy jaką docenienie poziomu wykonawczego oraz naszego wkładu w kultywowanie i promocję polskiego folkloru. Cieszy nas bardzo możliwość występu wspólnie z zespołami działającymi w Wilnie i na pewno skorzystamy z możliwości aby nawiązać nowe relacje co obok występów artystycznych jest zawsze istotnym elementem naszych wyjazdów.
Dziękujemy za zaproszenie do udziału w festiwalu i nie możemy się doczekać, aby zaprezentować się przed wileńska publicznością”
Jednocześnie w tegorocznych wydarzeniach w Wilnie bierze udział dr Tomasz Snarski z Uniwersytetu Gdańskiego, który zarazem jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Wilno w Gdańsku” oraz animatorem gdańsko-wileńskiej współpracy kulturalnej i naukowej. W ubiegłym roku na Litwie ukazał się jego tomik poezji pt. Žiemos visada bus baltos, w tłumaczeniu Birutė Jonuškaitė na język litewski. Dr Tomasz Snarski jest także tegorocznym laureatem Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska w dziedzinie literatury, w ramach którego realizuje projekt „NeMo. Między Neris a Motławą”, pisząc książkę o gdańsko-wileńskiej tożsamości. Dr Tomasz Snarski podkreśla: „W tym roku Wilno obchodzi piękny jubileusz 700-lecia miasta. Udział Uniwersytetu Gdańskiego w gdańsko-wileńskich inicjatywach jest pięknym świadectwem rozwijania współpracy między naszymi miastami. Chodzi o to, aby angażować młode pokolenia. Każda współpraca na niwie kultury jest tu niezwykle cenna. Osobiście szczególnie doceniam zaangażowanie Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator. Sam przed laty śpiewałem w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego, toteż jestem pewny, że nasze środowisko akademickie zaprezentuje w Wilnie najlepszą twórczość, wkładając zarazem w to wydarzenie ogrom serca i autentycznego zaangażowania”.
Ponadto w Bibliotece Prawnej Uniwersytetu Gdańskiego prezentowana jest wystawa zorganizowana z okazji 700-lecia Wilna pt. „Wróblewski. Wilno. Miłosz”. a ekspozycji zaprezentowano fotografie współczesnego Wilna autorstwa Romualda Mieczkowskiego oraz zbiory prywatne i biblioteczne związane z tym miastem. Przypomniano także postaci dwóch wybitnych „wilnian prawników”, to jest Bronisława Wróblewskiego oraz Czesława Miłosza.
Na wystawie obok fotografii Wilna zobaczymy m.in. kopię dyplomu ukończenia studiów prawniczych Czesława Miłosza oraz książkę dra Tomasza Snarskiego pt. „Wróblewski”, poświęconą postaci i dorobkowi naukowemu Bronisława Wróblewskiego, wydaną w 2020 roku w serii Horyzonty Filozofii Prawa. Dodatkowo zaprezentowano plakaty oraz wydawnictwa związane z interdyscyplinarnym festiwalem „Wilno w Gdańsku”, odbywającym się corocznie we wrześniu i organizowanym w ramach współpracy między Wilnem a Gdańskiem jako miastami partnerskimi. Bronisław Wróblewski był jednym z najwybitniejszych polskich karnistów, wykładowcą na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Uważany jest za twórcę pierwszej teorii polityki kryminalnej w nauce polskiej, wprowadził do polskiej nauki pojęcie penologii. Z kolei Czesław Miłosz, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy XX wieku, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego (o czym rzadko się pamięta), a na wykłady z prawa karnego uczęszczał właśnie do Bronisława Wróblewskiego. Po latach tak wspominał swojego profesora: „prawdziwy szkolarz, który wykładał raczej historię instytucji karnych, poczynając od społeczeństw prymitywnych. To było bardzo ciekawe”. Autorem fotografii prezentowanych na wystawie jest Romuald Mieczkowski – polski pisarz, poeta oraz wydawca, redaktor naczelny kwartalnika „Znad Wilii” i organizator Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Maj nad Wilią”, którego już 30. edycja odbędzie się w tym roku w Wilnie. Plansze z fotografiami wystawy wykonano dzięki wsparciu Olivia Business Centre w Gdańsku. Kuratorami wystawy są Anna Stasiewicz-Jakubik oraz dr Tomasz Snarski. Będzie ona prezentowana do 31 sierpnia 2023 roku.