Wejherowskie Centrum Kultury

lis 17 2023

Teatr

JULIA I ROMEO

Sztuka inspirowana dramatem Williama Szekspira „Romeo i Julia” na XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka

Sztuka inspirowana dramatem Williama Szekspira „Romeo i Julia”

OPMFT „LUTEREK” Julia i Romeo OPMFT „LUTEREK”

Wejherowo znowu stanie się więc stolicą teatrów młodzieżowych i studenckich. Na deskach Filharmonii Kaszubskiej zaprezentują się najlepsi monodramiści i zespoły teatralne z całej Polski.

Dla widzów będzie to szansa podziwiania wspaniałych spektakli, dla młodych ludzi niekiedy pierwsza okazja do wystąpienia na profesjonalnej scenie, zmierzenia się z liczną publicznością i… opinią jurorów!

W tym roku w komisji konkursowej zasiądą: aktorka Katarzyna Faszczewska, Jerzy Satanowski – kompozytor, wokalista, dyrygent i reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Lesznie oraz Grzegorz Szlanga – aktor i reżyser.

Uczestnicy staną w szranki o tytuł najlepszego i prestiżową nagrodę Pegaza.

W trakcie dwóch dni, spędzonych w Wejherowie, będą mieli też szansę podziwiania innych zespołów oraz uczestniczenia w warsztatach, które pozwolą rozwijać ich talent i umiejętności. Możliwość udziału w dyskusjach o obejrzanych spektaklach, wymiany doświadczeń będzie nie tylko inspirująca, ale też da szansę na wzajemną integrację.

Przed nami więc prawdziwa teatralna uczta! Zachęcamy, by choć uszczknąć z niej kawałek i wybrać się na wybrane spektakle. Wierzymy, że młodzi, utalentowani ludzie oczarują publiczność swoim spojrzeniem na teksty Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. To bowiem twórczość noblistek będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji przeglądu. Odbędzie się on zaś pod hasłem:
„W poszukiwaniu opowieści uniwersalnej. Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk”.

16 listopada 2023

Filharmonia Kaszubska (sala główna)

09.30 – Inauguracja

10.15 – Grupa Teatralna Anonimowych Teatroholików – Opór (Wejherowo)

11.00 – Grupa Teatralna 3Próby – Szymborska: kolaż (Gdańsk)

11.50 – Grupa Teatralna TeART z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Pokolenie Wyrazistych (Gdańsk)

12.40 – Grupa Teatralna Kompromisu Nie Będzie – Moniodram (Sopot)

14.20 – warsztat I (WYRAŻANIE EMOCJI NA SCENIE)/ warsztat II (EMISJA GŁOSU)

19:00 – Młynki mielą rzeczywistość – czytanie performatywne (sala główna)

17 listopada 2023

Filharmonia Kaszubska (sala główna)

09.45 – Grupa Teatralna Jaszczury Teatralne– Idiota (Kraków)

10.35 – Grupa Teatralna 404 – Jeden dzień z życia handlarza organami (Warszawa)

11.20 – Grupa Teatralna Teatr Standby Studio- Julia i Romeo (Gdańsk)

12.10 – Teatr jednego aktora – Wiktoria Barcz- monodram – Kwintesencja życia (Wejherowo)

13.45 – warsztat I (WYRAŻANIE EMOCJI NA SCENIE)/ warsztat II (EMISJA GŁOSU)

15:30 – Oficjalne zakończenie przeglądu (sala główna)

Spektakle zaprezentują:

Grupa Teatralna Anonimowych Teatroholików – Opór (Wejherowo) Reżyseria: Wanda Dittrich

Grupa Teatralna 3Próby – Szymborska: kolaż (Gdańsk) Reżyseria: Piotr Biedroń

Grupa Teatralna TeART z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Pokolenie Wyrazistych (Gdańsk) Reżyseria: maŻka Wojciechowska

Grupa Teatralna Kompromisu Nie Będzie – Moniodram (Sopot) Reżyseria: Kompromisu Nie Będzie

Grupa Teatralna Jaszczury Teatralne – Idiota (Kraków) Reżyseria: Dorota Kondraciuk

Grupa Teatralna 404 – Jeden dzień z życia handlarza organami (Warszawa) Reżyseria: Helena Wagner

Grupa Teatralna Teatr Standby Studio – Julia i Romeo (Gdańsk) Reżyseria: Jan Orszulak

Teatr jednego aktora – Wiktoria Barcz – monodram – Kwintesencja życia (Wejherowo) Reżyseria: Wioletta Sokół

Julia i Romeo

Jeden z najczęściej adaptowanych dramatów na świecie, tym razem ożywiony w nieco zmienionej formie. Niewidomi od dziecka młodzi kochankowie, Julia i Romeo, próbują burzyć mury dzielące ich dwa zwaśnione rody i poddają się wzajemnemu procesowi ślepego zakochania się na przekór wszystkiemu oraz wszystkim, płacąc przy tym najwyższą cenę – nie śmierci, lecz próby uśmiercenia miłości w sobie samych. Czy uda im się przetrwać ze sobą nawzajem, a przede wszystkim z własnym odbiciem? Tego właśnie widzowie będą mogli doświadczyć wraz z ikonicznymi bohaterami, wchodząc w ich niesamowicie romantyczny i poetycki świat miłości.

Przekład – Stanisław Barańczak

Reżyseria i dramaturgia – Jan Orszulak

Scenografia i kostiumy – Julia Przyłucka, Julia Zubka

Choreografia – Patrycja Żelazna