+48 58 523 24 50
+48 58 523 24 50
Strona główna Events - ACK Alternator Khaytarma / 75. rocznica deportacji Tatarów Krymskich

Lokalizacja

Aula 1.45
Wita Stwosza 51, Gdańsk
Kod QR

Data

17 maj 2019
Zakończone

Czas

18:00

Koszt

Wstęp wolny

Khaytarma / 75. rocznica deportacji Tatarów Krymskich

W związku z 75 rocznicą deportacji Tatarów Krymskich 18 maja 1944 roku chcielibyśmy zaprosić Państwa wraz z “Akademią Polskiego Filmu Gdańsk” na wspólne obchody tego wydarzenia.

18 maja to dla Tatarów dzień szczególny. Z rozkazu Józefa Stalina 18 maja 1944 roku rozpoczęła się akcja wysiedleńcza Tatarów Krymskich. 18 maja to dzień boleści za tych co zginęli w przeszłości oraz w czasie deportacji oraz wezwanie do zjednoczenia narodu tatarskiego w imię powrotu na ziemie historycznej ojczyzny. Wysiedlenie Tatarów przyniosło upadek gospodarczy półwyspu, zniszczonego wcześniej działaniami podczas II wojny światowej.

W ramach spotkania zapraszamy na pokaz filmu “Chajtarma” oraz spotkanie z dr Adamem Jagiełło – Rusiłowskim z Wydziału Nauk Społecznych UG.
Film „Khaytarma” – film fabularny w reżyserii Akhtema Seytablaevy.

Film opowiada o tragicznej stronie historii krymskich Tatarów, która opiera się na losie podwójnego bohatera ZSRR, pilota myśliwca Ameta-Khana Sułtana, który brał udział w wyzwoleniu Krymu w ramach ósmej armii powietrznej. 18 maja 1944 po wyzwoleniu Sewastopola radziecki pilot Sułtan Amet-Khan (Achtem Sejtablajew) otrzymuje trzydniową przepustkę z armii. Odznaczony najwyższym radzieckim odznaczeniem żołnierz przyjeżdża na kilka dni do rodzimej Ałupki. Tam staje się świadkiem deportacji Tatarów krymskich. W ciągu kilku dni na jego oczach tysiące ludzi zostają wysiedlone z Krymu przez sowieckie władze.

 

Verified by MonsterInsights