Strona główna Events - ACK Alternator Film Kino Kobiet: Pięć diabłów

Bilety

mar 09 2023

Kino Kobiet: Pięć diabłów

reż. Léa Mysius, Francja, 2022, 96 min.
Obsada: Adèle Exarchopoulos, Sally Dramé, Swala Emati, Moustapha Mbengue, Daphne Patakia, Patrick Bouchitey

Prelekcja i dyskusja Weronika Orzechowska

Pięć diabłów to prawdziwa uczta dla zmysłów. Film Léi Mysius to wysmakowane wizualnie, oszałamiające i szalone love story, które niespodziewanie pobudza także nasze powonienie.

Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które kolekcjonuje w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z Życia Adeli Adèle Exarchopoulos). Ich z pozoru poukładane życie zaburza pojawienie się Julii, dawno niewidzianej, tajemniczej siostry męża Joanne. Vicki, zaintrygowana niespodziewaną wizytą ciotki, „kradnie” jej zapach i odkrywa, że dzięki niemu może przenieść się w przeszłość Julii, poznając skrywane od lat sekrety swojej rodziny. Na jaw wychodzą ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje.

Pięć diabłów to opowieść, która pulsuje podskórnym napięciem, wciąga niczym najlepszy thriller i w brawurowy sposób łączy nieoczywistą historię o miłości z parapsychologicznym fantasy. Za kamerą stanęła jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek francuskich – Léa Mysius, twórczyni nagrodzonej m.in. w Cannes i Toronto Avy oraz współautorka scenariusza Paryża. 13 dzielnicy.

Léa Mysius

Francuska reżyserka i scenarzystka urodzona w 1989 roku w Bordeaux. Absolwentka wydziału scenariopisarstwa na paryskiej La Fémis. Zadebiutowała jako reżyserka krótkometrażowym Cadavre exquis wyróżnionym m.in. nagrodą dla najlepszej produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand. Jej pierwszy pełnometrażowy film, Avę, uznano za jeden najważniejszych francuskich debiutów ostatnich lat i wyróżniono m.in. nagrodą SACD w Cannes. Współpracowała jako scenarzystka m.in. z Arnaudem Desplechinem, Jacques’em Audiardem i Claire Denis.

Filmografia
2013 Cadavre exquis (short)
2014 Les oiseaux-tonnerre / Thunderbirds (short)
2016 L’île jaune (short) (co-dir.)
2017 Ava
2022 Pięć diabłów / Les cinq diables / The Five Devils