Merytorycznie i na temat: Przekop Mierzei Wiślanej
Szanowni Państwo,
Plan przekopu i budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej oraz dotychczas podjęte działania w celu realizacji tej inwestycji wzbudzają wiele kontrowersji. W ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich tygodniach wokół tematu pojawiają się nierzetelne i niesprawdzone informacje. Wciąż jednak brakuje spokojnych rozmów, dyskusji ekspertów, które pozwoliłyby opinii publicznej ujrzeć planowaną inwestycję w szerokim świetle oraz zrozumieć w jakim celu ma być zbudowana, a jakie są związane z nią potencjalne zagrożenia.
Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować debatę pod tytułem
Merytorycznie i na temat: Przekop Mierzei Wiślanej
której celem jest wyjaśnienie nieścisłości oraz zebranie rzetelnych argumentów za i przeciw planowanemu przekopowi. Chcielibyśmy omówić i porównać potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające z tej inwestycji, a także odnieść się do aspektów prawnych związanych z ochroną przyrody na terenie mierzei.
Spotkanie organizowane przez Akademickie Centrum Kultury UG we współpracy z Katedrą Ekologii i Zoologii Kręgowców UG rozpocznie się 4 kwietnia br. o godz. 18.00 w Audytorium C/105 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 59.
Udział w panelu dyskusyjnym potwierdzili:
- Prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski – Dyrektor Instytutu Oceanologii Państwowej Akademii Nauk,
- Dr Michał Goc związany z Katedrą Ekologii i Zoologii Kręgowców UG,
- Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, Dyrektor ds. Technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni,
- Michał Behnke – Kancelaria Radców Prawnych „CIC” Pikor, Behnke, Dmoch, Fryzowski, współautor analizy kosztów i korzyści i testu IROPI
Serdecznie zapraszamy zainteresowane osoby do udziału w spotkaniu.