Strona główna Events - ACK Alternator Film Mistrzowie kina: O NIESKOŃCZONOŚCI

lis 25 2021

Mistrzowie kina: O NIESKOŃCZONOŚCI

Mistrzowie kina : O NIESKOŃCZONOŚCI
Reż. Roy Andersson, Szwecja, Niemcy, Norwegia, 2019, 76 min.

Reżyseria: Roy Andersson / Scenariusz: Roy Andersson
Obsada: Martin Serner, Jessica Louthander, Tatiana Delaunay, Anders Hellström
Zdjęcia: Gergely Pálos
Producenci: Szwecja, Niemcy, Norwegia / Gatunek: komediodramat
Rok produkcji: 2019 / Czas trwania: 76 minut
Tytuł oryginalny: Om det oändliga

Jeden z najbardziej oryginalnych twórców kina europejskiego Roy Andersson powraca z nowym filmem i w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z „Trylogią absurdu” na czele – surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym – co ważne – niezmiennie oryginalny.

Bunkier Hitlera, gabinet psychiatry, zniszczona wojną Kolonia, miejska ulica czy niepozorna ławka na wzgórzu. Przenosząc akcję swojego nowego filmu do tak różnych miejsc, Roy Andersson odważnie miesza ze sobą porządki – przeszłość ze współczesnością, jawę ze snem, surrealizm z prozą dnia codziennego.

Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?

NAGRODY I FESTIWALE:

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dublinie – konkurs główny, nagroda za najlepszą reżyserię
2020 – Szwedzkie Nagrody Filmowe Guldbagge Awards – nagroda za najlepszą scenografię, nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Luksemburgu – konkurs główny
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – konkurs główny, Srebrny Lew za najlepszą reżyserię
2019 – Europejskie Nagrody Filmowe – nagroda za najlepsze efekty specjalne
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sewilli – konkurs główny

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

Karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)