Strona główna Events - ACK Alternator Wystawy Na srebrnym globie. Kostiumy odnalezione.

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, I piętro
Wita Stwosza 53, Gdańsk

maj 23 2019 - cze 20 2019

Cały dzień

Na srebrnym globie. Kostiumy odnalezione.

Na Srebrnym Globie. Kostiumy odnalezione.

Wystawa kostiumów filmowych ze zbiorów Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Film Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym Globie jest uważany za jeden z najbardziej ambitnych filmów fantastycznonaukowych w polskim kinie, a historia jego powstanie jest niezwykle dramatyczna. Reżyser podjął się adaptacji tzw. trylogii księżycowej napisanej przez jego dziadka stryjecznego Jerzego Żuławskiego. Film został zrealizowany z niezwykłym rozmachem, zdjęcia robione były m.in. na bałtyckich wydmach, pustyni Gobi, w górach Kaukazu, podwrocławskich mokradłach, w Krakowie, Szczecinie czy Wieliczce. W momencie gdy film był gotowy w niemalże 90%  zdjęcia przerwano, wiosną w 1977 roku, pod pretekstem przekroczenia budżetu. Ostatecznie film ukończono prawie 10 lat później, a w Polsce został wyświetlony w 1987 roku. Historia przedstawiona w  Na srebrnym Globie ma ponadczasowy wymiar. Porusza kwestie wolności, szaleństwa, upadku  utopijnego społeczeństwa, potrzebie wiary i miłości. Władze komunistyczne dostrzegły w tym zagrożenie dla własnej propagandy i na polecenie ówczesnego Ministra Kultury Janusza Wilhelmiego produkcja została przerwana. Wszystkie dekoracje, scenografia i kostiumy znajdujące się wówczas nad Bałtykiem zostały wrzucone do wykopanego rowu i spalone. Po latach okazało się, że część kostiumów z planu wrocławskiego ocalała i obecnie znajduje się w kolekcji Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Projektantami kostiumów są Magdalena Tesławska oraz Krzysztof Tyszkiewicz. Stanęli oni przed niesamowicie trudnym zadaniem i stworzyli niezwykłe dzieła, które robią ogromne wrażenie na dużym ekranie. Na srebrnym Globie w warstwie stylistycznej jest mieszanką futurystycznych wizji podróży w kosmos oraz cofnięcia się  do początków istnienia cywilizacji. Widać to w kostiumach i materiałach użytych do ich stworzenia. Z jednej strony możemy zobaczyć kosmiczne skafandry i hełmy, z drugiej stroje przypominające szaty ludzi pierwotnych nawiązujące do szamanizmu. Magdalena Tesławska i Krzysztof Tyszkiewicz w swoich projektach pokazują podejście organiczne – wykorzystują dzianiny, skórę, rogi, końskie włosy i łączą je z metalem i przędzą szczelinową. Dzięki nim możliwe jest stworzenie unikalnych faktur, które nadają autentyczności postaciom i doskonale oddają reżyserską wizję Żuławskiego. Kostiumy są niezwykle dopracowane w każdym aspekcie. Autorzy zadbali też o detale: odpowiednią biżuterię czy malunki zdobiące twarze bohaterów. Widzimy to na wyjątkowych  projektach zachowanych przez rodzinę Magdaleny Tesławskiej, które zdają się nawiązywać do wizerunku plemion Maorysów z Nowej Zelandii, Indian z plemienia Caduveo czy rdzennych mieszkańców Tahiti. Kolekcja udostępniona przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu  pozwala z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym kostiumom, które robią ogromne wrażenie nawet w dzisiejszych czasach.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane kostiumy i projekty kostiumów i rekwizytów autorstwa Magdaleny Tesławskiej i Krzysztofa Tyszkiewicza udostępnione przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Wystawa zostanie wzbogacona o książki, albumy i czasopisma filmowe na temat postaci Andrzeja Żuławskiego i jego filmów.

Tekst opracowany na podstawie Moda i Kino. Kostiumy z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł. autorstwa Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotka, Wrocław 2017

Opieka artystyczna:  Maria Duffek (Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu)

Koordynatorzy projektu: Iga Bielińska (Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG), Tomasz Pupacz (Akademickie Centrum Kultury UG Alternator), Katarzyna Wawrzynkowska (Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego)

Projekt graficzny plakatu: Karina Żurawska

Organizatorzy: Akademickie Centrum Kultury UG Alternator, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki, Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG, Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG.