Strona główna Events - ACK Alternator Film NOSFERATU. SYMFONIA GROZY z muzyką na żywo Emiter & Żuławy
Film Nosferatu.Symfonia grozy z muzyką na żywoFilm Nosferatu.Symfonia grozy z muzyką na żywo

Aula 1.43, Wydział Filologiczno-Historyczny
ul. Wita Stwosza 55, Kampus UG

paź 26 2023

Wstęp wolny dla studentów / Bilety 15-20 zł

NOSFERATU. SYMFONIA GROZY z muzyką na żywo Emiter & Żuławy

reż. Friedrich Wilhelm Murnau, 1922, Niemcy, 94 min.

START SEZONU FILMOWEGO 2023/24

z muzyką na żywo
EMITER / ŻUŁAWY
[ muzyka elektroakustyczna]

Prelekcja dr Wanda Dittrich

Miejsce:
Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
Ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa

WSTĘP WOLNY dla studentów Związku Uczelni Fahrenheita – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (za okazaniem legitymacji studenckiej)

Pozostali widzowie rezerwacja i sprzedaż biletów wyłącznie na : https://ekobilet.pl/ack

„Nosferatu” to filmowy klasyk, uchodzący za jeden z najlepszych horrorów z okresu kina niemego i zarazem najciekawszych przykładów filmowego ekspresjonizmu. Jego mroczna i depresyjna scenografia oraz pozbawione skomercjalizowanej, romantycznej nuty przedstawienie figury wampira, uraduje serce każdego antagonisty walentynkowej słodyczy. Fabuła filmu została luźno oparta na kanwie książki „Dracula” Brama Stokera, a ta, dzięki licznym adaptacjom, na stałe zagościła w popkulturze.

Bohaterem jest młody agent nieruchomości, który zostaje wysłany przez swojego pracodawcę do Karpat, aby sfinalizować transakcje sprzedaży posiadłości z hrabią Orlokiem. Ostatnią noc przez przybyciem do zamku, spędza w gospodzie, gdzie znajduje książkę zatytułowaną Księga wampirów. Mieszkańcy ze strachu odradzają mu dalszą podróż. Na własnej skórze przekonał się o słusznym powodzie ich lęku – został ugryziony i od tego momentu rozpoczyna się jego dochodzenie.

Muzykę na żywo do filmu zagra Marcin Dymiter aka Emiter, artysta z kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej oraz Maciej Olewniczak, twórca projektu Żuławy, producent muzyki elektronicznej oraz kreator kultury.

Film pochodzi z zasobów fundacji Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden, www.murnau-stiftung.de/

Emiter (Marcin Dymiter) – porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu „Field Notes”, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Gra w projektach: niski szum, ZEMITER, TRYS SAULES, MAPA, RADYKALNEJ ORKIESTRZE POMORSKIEJ oraz innych efemerycznych formacjach. Wcześniej współtworzył takie zespoły jak EWA BRAUN, MORDY. Współpracuje z artystą wizualnym Ludomirem Franczakiem – m.in. w projekcie emiter_franczak audio video performance. Jest pomysłodawcą i kuratorem – wspólnie z Marcinem Barskim – projektu „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu, oraz współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Producent muzyczny. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii, Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Wyszehradzkiej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. www.emiter.org/

Żuławy (Maciej Olewniczak) – artysta, producent muzyki elektronicznej, kurator wystaw interdyscyplinarnych, realizator dźwięku. Realizuje programy warsztatów i wydarzeń muzycznych/dźwiękowych oraz organizuje wystawy problemowe z zakresu sztuk wizualnych. Od 2014 r. pomysłodawca i kurator międzynarodowego festiwalu sztuki dźwiękowej WYDŹWIĘKI/RESONACES w Elblągu. Kurator działań Baltic Sounds Good w ramach flagowego projektu kulturalnego UE – „ART LINE”. Laureat stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Elbląga. Twórca projektu Żuławy, eksplorującego sonosferę za pomocą syntezatorów i małych instrumentów akustycznych.
www.zulawy.bandcamp.com/

Bilety: 1 film 15 ulgowy * / 20 normalny zł * bilety ulgowe dla słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki // Akademickie Centrum Kultury UG Alternator // Uniwersytet Gdański

Partner: Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden