Strona główna Events - ACK Alternator Prelekcje Warsztaty Orientacja w terenie do celów turystycznych oraz marszów na orientację

lis 16 - 25 2018

Orientacja w terenie do celów turystycznych oraz marszów na orientację

Orientacja w terenie do celów turystycznych oraz marszów na orientację.

Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne

Cel:  Nauczenie uczestników sprawnego maszerowania w terenie z wykorzystaniem map.

16 – 25 listopada 2018 r.

[aigpl-gallery-slider id=”15117″]

Turystyka piesza jest jedną z najczęściej uprawianych form aktywności, a w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się InO, czyli imprezy na orientację. Marsze na orientację, oprócz elementów współzawodnictwa i krajoznawstwa dają możliwość doskonalenia umiejętności orientacji w terenie.

Oferowany kurs ma pomóc „początkującym” w szybkim uzyskaniu najważniejszych umiejętności pracy z mapą i busolą/kompasem w terenie. Osoby z pewnym doświadczeniem będą mogły się doskonalić w sztuce dobrej orientacji w trudnym terenie lub w poruszaniu się w warunkach braku widoczności. Po zakończeniu zajęć,  biorąc udział w InO oraz uprawiając turystykę będziecie czuli się pewniej w terenie oraz czerpali więcej przyjemności z tych aktywności.

Najważniejsze, bo terenowe, zajęcia będą się odbywały w pobliskich Lasach Oliwskich. Po wstępach teoretycznych, które uzupełnią wiedzę z pierwszego spotkania uczestnicy ćwiczeń będą mieli do wykonania  zadania sztabowe i terenowe, a dla chętnych także „lekcje do domu”. Ważną częścią zajęć będzie analiza przypadków z różnych InO (marszów na orietnację), których budowniczym tras był Andrzej Potrykus.

Wstęp na zajęcia teoretyczne w dniu 16 listopada bezpłatny. Koszt uczestnictwa w ćwiczeniach praktycznych 50 zł.

Liczba miejsc na ćwiczenia ograniczona. Decyduje kolejność zapisów i uiszczenia opłaty.

Terminy:

16 listopada 2018 r. (piątek) godz. 17.00

Zajęcia teoretyczne (4 godziny)

Miejsce: Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55, Aula 1.46

17 listopada (sobota) godz. 11:00 – 16:00

Wprowadzenie teoretyczne – 1 godz.

Marsz w oparciu o drogi i inne elementy liniowe – 4 godz.

24 listopada (sobota) godz. 11:00-16:00

Wprowadzenie teoretyczne – 1 godz.

Marsz w oparciu o rzeźbę terenu i z wykorzystaniem map nietypowych – 4 godz.

25 listopada (niedziela) godz. 11:00-16:00

Wprowadzenie teoretyczne – 1 godz.

Marsz po zmierzchu / nocny – 4 godz.

W ramach kursu zostaną omówione następujące zagadnienia:

Wiadomości o mapach:

– Rodzaje map.

– Skala mapy. Pomiar odległości na mapie.

– Symbole stosowane na mapach.

– Sposoby odwzorowania rzeźby terenu.

Określanie stron świata z wykorzystaniem kompasu, słońca i gwiazd.

Sposoby orientowania mapy.

Sposoby mierzenia odległości podczas marszu.

Wyznaczanie azymutów. Rodzaje „północy” i azymutów.

Marsz według mapy:

– wzdłuż dróg, ścieżek itp.;

– w oparciu o inne elementy liniowe;

– w oparciu o rzeźbę terenu;

– na azymut;

– w szczególnie trudnych warunkach terenowych;

– w nocy.

Marsze na orientację – informacje podstawowe:

– Różnice między biegiem a marszem na orientację.

– Zasady współzawodnictwa.

– Informacje podawane na mapach startowych.

– Informacja o punktach kontrolnych PK i punktach dla zmylenia PS i PM.

– Sprzęt.

Marsze na orientację – uczestnictwo:

– wybór trasy;

– analiza informacji z mapy;

– wybór wariantu przejścia;

– wybór sposobu „ataku” na PK;

– podejmowanie decyzji w niedoczasie;

– analiza przypadków.

Wymagane wyposażenie:

Niezbędne już na wykładzie:
– kompas z linijką (busole uniemożliwią wykonanie niektórych ćwiczeń),
– przybory do pisania.

Pożądane:
– zegarek z okrągłą tarczą;
– kątomierz;
– lupa.

Podczas zajęć terenowych oprócz w/w. także:
– telefon komórkowy (naładowany);
– buty i ubranie odpowiednie do chodzenia w trudnych warunkach terenowych i pogodowych (krzaki, błoto, deszcz)
– latarka czołowa (niezbędna do zajęć po zmierzchu)
– dla chętnych dodatkowo – latarka ręczna.

Prowadzący zajęcia:

Andrzej Potrykus – aktywny turysta pieszy, nizinny i górski od czasów szkoły średniej. Od 2007 r. uczestnik imprez na orietnację, organizowanych przez KInO „Neptun”. Największą przyjemność czerpał z udziału w bardzo trudnych, długich marszach podczas kultowych imprez „Darżlub”, „Manewry SKPT” oraz „Tułacze”, w których zaczął uczestniczyć w 2008 r.

Od 2012 r.  budowniczy tras  na potrzeby cyklu średniodystansowych i długodystansowych marszów na orientację Wiosenny, Wakacyjny i Jesienny Tułacz. Budował trasy o długości od 10 do 50 km o wszystkich skalach trudności.

Dla Andrzeja dobra orientacja w terenie jest niezbędną umiejętnością w uprawianiu turystyki. W czasach studenckich uzyskał uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej PTTK. W tym okresie dodatkowo uczył się  turystycznej orientacji w terenie od wówczas najlepszych podczas kursu terenowego dla kandydatów na Przodowników GOT w Beskidzie Niskim prowadzonym przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie.

Tagi: