Strona główna Events - ACK Alternator Film Pan Hanoi i spotkanie z twórcami

Wydział Filologiczny UG
Aula 1.43, Gdańsk Wita Stwosza 55

paź 27 2022

Pan Hanoi i spotkanie z twórcami

Zapraszamy na pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego osadzonego w Gdańsku Wrzeszczu, którego twórcami są reżyser Wojtek  Godek oraz autor zdjęć Rafał Wojczal.

Pokaz filmu PAN HANOI + spotkanie z twórcami Wojtkiem Godkiem i Rafałem Wojczalem  oraz bohaterem filmu Chihnem Do Xuanem

Film opowiada o wietnamskim imigrancie, który prowadzi swój malutki bar na rynku we Wrzeszczu. W ramach premiery odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterem filmu.

Chinh Do Xuan przybywa do Gdańska w latach ’80. Jako świadek polskiej transformacji pochodzący z komunistycznego Wietnamu sam postanawia założyć biznes – otwiera bar serwujący kuchnię orientalną. Przez lata zdobywa rzeszę klientów z którymi zawiera bliskie przyjaźnie. W 2020 roku, na skutek pandemii COVID, staje przed widmem bankructwa. Solidarnie z pomocą przychodzą mu wierni klienci oraz trójmiejscy gastronauci, dzięki którym BAR HANOI przechodzi przez ten trudny czas.

Bar Hanoi stanowi część wrzeszczańskiego krajobrazu od lat jednak do nakręcenia dokumentu autorów zainspirowała akcja pomocy panu Chinhowi zorganizowana przez facebookową grupę Gdzie Zjeść w Trójmieście.

Film jest finalistą Polish International Film Festival w kategorii Best Film About Sights of Poland.

Film powstał w ramach Stypendium Kulturalnego w ramach środków Miasta Gdańska.

Rafal Wojczal – producent i operator z 10-letnim stażem, fotoreporter, laureat Yachów, laureat Gdańsk Press Photo, trzykrotnie nominowany do Grand Press Photo, wielokrotny beneficjent stypendiów kulturalnych Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, juror All About Freedom Festival, z Miastem Gdańsk współpracuje od wielu lat na polach kreatywnych, wraz z pozostałymi członkami zespołu muzycznego Trupa Trupa tworzy pozytywny wizerunek Miasta na arenie międzynarodowej.

Wojtek Godek – absolwent Brighton Film School (obecnie Screen and Film School), producent i reżyser, laureat nagrody TTA 2018. Swoją przygodę ze sztuką zaczął w latach ’80 w Teatrze Wybrzeże, występując w spektaklu „Stąd do Ameryki” autorstwa Władysława Zawistowskiego. Występował w teatrze, teatrze telewizji, filmach i serialach. Obecnie zajmuje się tworzeniem nowych mediów.

Twórcy wspólnie od 9 lat tworzą filmy opowiadające o historii Gdańska, które można zobaczyć na wystawach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.