Strona główna Events - ACK Alternator Festiwal „Wisława Szymborska: kolaż gdański”

ACK UG ALTERNATOR
ack@ug.edu.pl

Inni Organizatorzy

Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych JANTAR
Centrum Teatralnym im. prof. Jana Ciechowicza
Fundacją Between Pomiędzy
Miejski Teatr Miniatura
teatrminiatura.pl

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego

wrz 04 2023 - paź 31 2023

Cały dzień

„Wisława Szymborska: kolaż gdański”

Projekt „Wisława Szymborska: kolaż gdański” ma na celu zainteresowanie szerokiego grona odbiorców twórczością poetki i potraktowanie jej jako inspirującego punktu wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań. Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska została patronką roku 2023, w którym przypada setna rocznica jej urodzin. Jest to doskonała okazja, by spopularyzować jej twórczość i osadzić ją w gdańskim kontekście. Elementami składowymi naszego projektu są: interaktywna wystawa, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie z sekretarzem poetki, Michałem Rusinkiem.

WYKŁADY I WARSZTATY DLA SZKÓŁ
Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne wraz z opiekunami na 3-godzinne zajęcia poświęcone Wisławie Szymborskiej. Program przygotowany jest z myślą o licealistach oraz uczniach 7 i 8 klasy szkół podstawowych. Podczas wizyty w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego uczestnicy wezmą udział w wykładzie dotyczącym twórczości i biografii noblistki oraz w warsztatach i oprowadzaniu po wystawie. Zajęcia będą się odbywały od 3 do 30 września. Termin ustalany jest indywidualnie z opiekunem grupy. Limit: 20 grup (max 30 osób każda).Zgłoszenia odbywają się drogą mailową na adres barbara.madany@ug.edu.pl. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie wiadomości zatytułowanej „Szymborska: zajęcia dla szkół” i wskazanie w niej liczby osób, szkoły i klasy oraz numeru telefonu do opiekuna grupy.

WYSTAWA
Zachęcamy do odwiedzenia wystawy zatytułowanej „Wisława Szymborska: kolaż gdański”. Pierwsza część wystawy prezentuje zestaw 50 oryginalnych wyklejanek Wisławy Szymborskiej ze zbiorów przyjaciół i spadkobierców poetki. Ekspozycję tworzą oryginalne kolaże (w formacie pocztówek), którym towarzyszy stanowisko do wyklejania własnych kompozycji. Druga część wystawy to cykl zdjęć Joanny Helander zatytułowany „Radość pisania/ radość fotografowania”. Składa się na niego 11 plansz, na których znajdują się portrety Szymborskiej z lat 80-tych, jak również zdjęcia z ceremonii odbierania Nagrody Nobla w Sztokholmie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Sala wystawowa znajduje się na parterze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53.
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 10:30-18:00

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MICHAŁEM RUSINKEIM ORAZ SPEKTAKL „SZYMBORSKA: KOLAŻ”
Michał Rusinek, dawny sekretarz Wisławy Szymborskiej, jak nikt umie opowiadać nie tylko o twórczości noblistki, ale także o jej zabawnych nawykach i niezwykłych pasjach. Na rozmowę zapraszamy we wtorek 3 października o godz. 17:30 do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Współorganizatorem spotkania jest kameralna księgarnio-kawiarnia „Książką i Kawą”. Po spotkaniu, o godz. 19:00 odbędzie się spektakl „Szymborska: kolaż”, przygotowany przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego pod opieką Piotra Biedronia. Wstęp wolny.

Główny organizator:

Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych JANTAR (sia-jantar.pl)

listopad 2023
październik 2023