Strona główna Events - ACK Alternator Teatr Spektakl „Szymborska: kolaż” // Wisława Szymborska: kolaż gdański

ACK UG ALTERNATOR
ack@ug.edu.pl

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego

paź 03 2023

Teatr

Spektakl „Szymborska: kolaż” // Wisława Szymborska: kolaż gdański

Spektakl „Szymborska: kolaż” – wydarzenie performatywne nagrodzone Grand Prix Studenckiej Wiosny Teatralnej (2023) – w sali głównej na 1. piętrze Biblioteki UG.

Tytuł spektaklu – „Szymborska: kolaż” nakreśla zarówno jego główną tematykę jak i technikę wykonania. Wiersze, listy, wywiady, zdjęcia, anegdoty i inne, z pozoru przypadkowe „skrawki”, zostały połączone w koherentny obrazek sceniczny, którego spoiwem jest postać Wisławy Szymborskiej – jej poruszająca wyobraźnię twórczość, nietypowe zainteresowania, wyjątkowa wrażliwość w obserwacji świata i umiejętność przekładania tego wszystkiego na język poezji.

Zamiarem twórców było pokazanie różnych twarzy poetki. Jej postać zostaje zmultiplikowana na scenie, a każde z siedmiu wcieleń przedstawia ją z nieco innej perspektywy. Dorobek Wisławy Szymborskiej został poddany subiektywnym reinterpretacjom, a spośród faktów z życia wybrano zarówno te doniosłe jak i nietuzinkowe czy zabawne.

Spektakl nie jest próbą stworzenia scenicznej biografii, wszak główna bohaterka bardzo się od tego typu działań wzbraniała. Wybrane urywki, strzępki i wycinki w całej swej różnorodności tworzą nową całość.

W spektaklu udział biorą studenci I roku wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz członkowie Teatru Tańca “Kiosk Ruchu” i Studia Wokalnego Uniwersytetu Gdańskiego, działających przy Akademickim Centrum Kultury UG “Alternator”.

Premiera spektaklu Szymborska Kolaż znalazął się w oficjalnym kalendarium wydarzeń Fundacji Wisławy Szymborskiej w związku z obchodzonym rokiem Noblistki

Projekt „Wisława Szymborska: kolaż gdański”

ma na celu zainteresowanie szerokiego grona odbiorców twórczością poetki i potraktowanie jej jako inspirującego punktu wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań. Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska została patronką roku 2023, w którym przypada setna rocznica jej urodzin. Jest to doskonała okazja, by spopularyzować jej twórczość i osadzić ją w gdańskim kontekście. Elementami składowymi naszego projektu są: interaktywna wystawa, wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie z sekretarzem poetki, Michałem Rusinkiem.

Współorganizator:

Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych JANTAR (sia-jantar.pl)

listopad 2023
październik 2023