Wspólny projekt Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego i ACK Alternator
15-17 października
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego
15-17.10 w BUG, ul. Wita Stwosza 53Plan:15.10.20138.00-20.00 Wystawa Odkryj Tuwima
12.00-12.30 Wernisaż wystawy
13.00 Panel dyskusyjny, którego uczestnikami będą specjaliści z zakresu literatury: prof. Ewa Nawrocka, Magdalena Zelent, dr Piotr Millati, prof. Kazimierz Nowosielski / AULA
19.00 Projekcja filmu POEZJO! JAKIE TWOJE IMIĘ? (1992) reż. Dorota Ceran / AULA16 października
8.00-20.00 Wystawa Odkryj Tuwima
9.00-10.00 Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Śniadanie z Tuwimem”
10.00-11.00 Projekcja filmów dla dzieci
11.00-12.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci inspirowane twórczością Tuwima
13.00 Wykład prof. Ewy Nawrockiej / AULA
18.30 Projekcja filmu dokumentalnego „Wspomnienie o Julianie Tuwimie” (1997) / AULA
20.00 Spektakl teatralny „Tuwim dla dorosłych” / CZYTELNIA, I PIĘTRO
17 października
8.00-20.00 Wystawa Odkryj Tuwima
9.00-10.00 Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Śniadanie z Tuwimem”
10.00-11.00 Czytanie bajek Tuwima dzieciom
19.00 Projekcja filmu „CHMURY NAD NAMI ROZPAL W ŁUNĘ”. JULIAN TUWIM 1894-1953 reż. Wiktor Skrzynecki (1995) / AULA
20.00 Koncert z muzyką do teksów Juliana Tuwima w wykonaniu młodych trójmiejskich artystów / CZYTELNIA, I PIĘTRO
15.10.2013
Panel dyskusyjny, którego uczestnikami będą specjaliści z zakresu literatury: prof. Ewa Nawrocka, Magdalena Zelent, dr Piotr Millati, prof. Kazimierz Nowosielski
Panel dyskusyjny ma zbliżyć do odpowiedzi na pytanie o miejsce twórczości Tuwima w XXI wieku. Czy nasza znajomość z Tuwimem kończy się, gdy tylko wyrastamy z kręgu miłośników „Lokomotywy”? A może z jego twórczością spotykamy się niemal codziennie, nawet o tym nie wiedząc? Gdzie szukać jego wpływów i dlaczego tak często pozostają one nierozpoznane? O tym wszystkim porozmawiamy w gronie ekspertów-literaturoznawcó
Projekcja filmu „CHMURY NAD NAMI ROZPAL W ŁUNĘ”. JULIAN TUWIM 1894-1953,(1995)
fabularyzowany dokument przypominający mało znany epizod z życia Juliana Tuwima, kiedy w sierpniu 1946 roku zwrócił się on z prośbą do Bolesława Bieruta o ułaskawienie sześciu działaczy Narodowych Sił Zbrojnych, skazanych przez sąd na karę śmierci. Bierut skorzystał z prawa łaski – Jerzy Kozarzewski, Sławomir Modzelewski, Kazimierz Wiśniewski, Janina Konopacka, Bogdan Banaszewski i Jerzy Niewiadomski byli uratowani. Akcja spektaklu przenosi się w rok 1918, kiedy na łamach pisma studenckiego „Pro Arte et Studio” ukazał się wiersz Tuwima pt. „Wiosna” – utwór uznany przez wielu za apoteozę wyuzdania, a nawet za pornografię. Kolejno przedstawione są epizody z życia poety, z okresu okupacji, jego pobytu we Francji, Rio de Janeiro, Nowym Jorku – gdzie powstał tomik „Kwiaty polskie” – wreszcie powrót Tuwima do Polski. Widowisko uzupełniają wypowiedzi dr. Tadeusza Janiszewskiego i Andrzeja Niewiadomskiego.
16 października
Projekcja filmu dokumentalnego „Wspomnienie o Julianie Tuwimie” (1997)
O Julianie Tuwimie opowiadają jego przyjaciele i znajomi z Polski i z Nowego Jorku, gdzie autor „Czyhania na Boga” przebywał przez 6 lat (wrócił do kraju w 1946 roku): Monika Żeromska, Ryszard Matuszewski, Tadeusz Januszewski (wydawca listów Tuwima), Ludwik Seidenman (dyplomata Rządu Londyńskiego, który przedstawiał Tuwimowi sytuację w komunistycznej Rosji i w Polsce, chcąc zapobiec jego powrotowi do kraju), Feliks Gross, Karin Falencka. Zobaczymy miejsca związane z biografią autora „Sokratesa tańczącego”, m.in. dom w Łodzi, w którym mieszkał w młodości, miejscowość White Plaines pod Nowym Jorkiem, gdzie pisał poemat „Kwiaty polskie”.
Spektakl teatralny „Tuwim dla dorosłych”
O sprawach przykrych i radosnych, ze łzami śmiechu i wzruszenia. Coś dla zirytowanego, szczęśliwego, zakochanego, przygnębionego. Kompilacja tuwimowska, w której każdy odnajdzie coś dla siebie. Wszak Tuwim nie pisywał wyłącznie wierszy dla dzieci.
Spektakl „Tuwim dla dorosłych” ukazuje najpierw zachłyśnięcie się światem przez młodego poetę, a następnie jego narastający dystans artysty wobec rzeczywistości i coraz większą dezaprobatę dla obserwowanych mechanizmów społecznych. Ma też przedstawienie drugiego – poza samym poetą – bohatera. Jest nim… Warszawa. Ukochane miasto, do którego Tuwim wracał – wydawało by się – wbrew rozsądkowi, wiedziony czystą poetycką intuicją. Albo miłością.
17 października
Lekcje czytania: spotkania dla licealistów, podczas których od pisarzy i krytyków uczą się rozmawiać o literaturze
Projekcja filmu – POEZJO! JAKIE TWOJE IMIĘ (1992)
Dokumentalno-poetycki film o Julianie Tuwimie łączący obrazy miejsc, z którymi poeta był związany, z lekturą wierszy, w których je opisał, wspomnieniami jego przyjaciół, znajomych i bliskich oraz archiwaliami i ikonografią.